Ce mai amestecăm prin oale

merci, sa vad ce inspiratie am maine :slight_smile:
Momentan halesc gogosari in otet de Riureni. la orice :slight_smile:

Pentru ca sunt jumatate olteanca, nu m-am putut abtine de la a cumpara un praz românesc pe care probabil il voi manca crud cu brânză de capră, desi am tot ce trebuie ca sa-l gatesc, dar parca merge crud. In alta ordine de idei, nu am mai gatit curcan de o suta de ani, am luat azi niste pulpe dezosate si ma intreb dacă merge sa le marinez cum fac cu cele de pui, adică in mustar cu hrean, boia dulce, cimbru si ulei (de palmier sau de rapiță) ca sa manance si nepotul. Sper sa functioneze

Apropos de morcovi, imi amintesc ca am mancat la cineva o garnitură f buna de morcovi fierti cu seminte de chimen. Morcovii sunt f gustosi si sub forma de salată, cruzi, rași, cu ulei si otet, sare, asa cum se prepară orice salată, sunt f gustoși.

Meniul de weekend:
Azi, file de hering, prajit in faina de migdale, servit cu asparagus, sos de lamaie si marar si radacinoase la cuptor.
Maine, ciolan de purcel, fiert indelung (la cuptor), cu piure de anghinare de Ierusalim (li se mai zice si napi, dar noi numim napi, sfecla furajera), sos de mere si restul de radacinoase.
Si placinta cu mere.

Cum ai spus chimen, cum m-ai pierdut :grinning:

In salate folosesc si eu. Imi placeau si murati cand puneam la butoi cu de toate…
Am sa construiesc o salata de cruditati si o supa crema in combinatie cu alte radacinoase. Si-am sa o rasfat in farfurie cu ceapa caramelizata si branza soft de capra.

Avai, am adăugat niște fenicul prăjit în unt, la peștele ăla și sosul e bun cu draci, l-aș mânca gol, cu lingura!

Samoa, scrie, te rog rețeta de sos de rădăcinoase la cuptor. Il faci cu unt sau cu ulei?! Eu am o problemă cu lămâia in mancare, prefer sosurile dulci. In alta ordine de idei, tot ce se poate găti la cuptor, adică fără amestecat in oale si tigai reprezintă visul vietii mele. Zambareata, eu morcovul il pregatesc in salate si de sine stătător, la noi in România nu se găsește salata de morcov gata preparată in supermarket, dar cand mergeam in deplasare, in vest, nu imi lipsea din frigider, luată de-a gata. Avea in compozitie si mustar, nu am indraznit cand am facut salata acasă :slight_smile:

Si fie-ti mila cand zici de ceapă caramelizata pt ca imi faci poftă si fierea mea se răscoală :slight_smile:

Nope sosul era de lămâie și mărar, pentru pește.
Rădăcinoasele, la cuptor, simple

Fac sarmale. Pentru mâine. Am făcut prăjitură cu mere și am băut glögg. Acum am înfășurat sarmale și beau vin. Nu-i rău deloc!

Eu am făcut prajitura Tosca cu mac, borș de perișoare, cartofi țărănești, ardei capia copți.

Astazi fac snitele, am doua pingele de carne de vita. Le bat bine si le dau prin tarate de psyllium, faina de migdale si parmezan ras si le prajesc in unt.
Langa ele, fac piure de conopida, mazare trasa in unt si maioneza de capere.
Maine, mousaka de vinete (putina).
Iar sambata, tanaaaaaaaaaa

Carnea e comandata, o primim maine. Abia astept!

Cataaaa orgia @Samoa :heart_eyes: :heart_eyes::heart_eyes:

@Travelerista, povestesti te rog cum fauresti minunata salata cu mezel?:kissing_heart:

o face buna rau :))) am testat-o :rofl:

Și rețeta? :slight_smile:

http://www.ombra.ro/uploads/default/original/1X/da0ecbb561fe23e234cde102e6e6af40aa6fcd8c.JPG

o poza cat 100 cuvinte:)

Acest topic este precum emisiunile gastronomice de la TV. Le vezi si apoi iti croiesti drum catre frigider. Le evit cat pot, desi nu toate combinatiile ciudate imi fac pofta, dar le evit pentru ca acum vreau snitel de la Samoa

Iar maioneza de capere m-a bagat in ceată complet. E maioneza comuna cu capere in ea?

Nu, o fac eu, cap-coadă. Faci o maioneză mică, un gălbenuș, niște muștar de Dijon, sare, ulei, zeamă de lămâie.
Când e gata, adaugi capere din borcan, tocate mărunt, piper, ceapă de tuns și niște smântână, cât te lasă pe tine conștiința, în funcție de gustul pe care vrei să-l obții (mai acrișor, sau mai domol).
Știu că acasă, mâncăm șnițele cu pită, sau cu cartofi prăjiți și salată. Aici se mănâncă altfel și încerc să fac în așa fel, încât să ne placă amândorura.