Ce mai citim?

@snowdrop nu iti dam cu ea in cap :))) E misto Discworld dar cred ca acum suntem in cautari de ceva mai realist :slight_smile:

Mi-a picat ochii pe Penny Vincenzi…nu auzisem pana acum de scriitoare si de cartile ei.

“No Angel is an irresistibly sweeping saga of power, family politics, and passion-a riveting drama and a fervent love story. Celia Lytton is the beautiful and strong-willed daughter of wealthy aristocrats and she is used to getting her way. She moves through life making difficult and often dangerous decisions that affect herself and others-her husband, Oliver, and their children; the destitute Sylvia Miller, whose life is transformed by Celia’s intrusion; as well as Oliver’s daunting elder sister, who is not all she appears to be; and Sebastian Brooke, for whom Celia makes the most dangerous decision of all.”

Suna tare misto dar cred ca e cam lunga si cam greu de gasit.

la asta nu ma bag
m-am lasat de realitate de multisor :slight_smile:

Trilogie. Prea lunga.

Si eu! Nu mai am rabdare, ma deprima!
Vreau sa citesc chestii care ma fac sa visez, ca ma scutura realitatea, in fiecare zi!
Dar tot citesc pe-aici, poate-poate ma inspira vreun titlu.

Ce ziceti de The Moonstone by Wilkie Collins?
Eu una n-am mai citit un roman criminal de… nici nu mai tin minte de cand :joy:
Iaca, cica si Charles Dickens a zis ca this is one of the finest mystery novels of all time.

@Travelerista Ohhh, asta chiar suna extraordinar de bine!! Iar la crime si mistere, eu sunt prima :smiley:

@Samoa trebuie sa facem un topic separat pentru fantasy, sf :wink: Am momente cand si eu as citi ceva misto din categoria asta. Dar cum nu urmaresc genul f des, cand chiar am chef…nu am de unde sa ma inspir.
La mine urmatoarea pe lista de citit din categoria asta e The Girl with All the Gifts. Am citit recenzii faine ale cartii.

O colectie recent publicata:

p.g.wodehouse e f bun in materie de luptat impotriva realitatii
m-am distrat o gramada cand am citit comentariile pe care le facea un tip pe youtube despre el
ca era rasist etc pentru ca scrisese o carte in care aparea tangent o trupa de negri
asa ajunge bietul om sa fie citit de generatiile cu mintea de acum si sa fie facut cu ou si cu otet :))))

@snowdrop Mie incep sa mi se para astia tot mai putin amuzanti…
Au inceput inclusiv in facultati sa scoata din programa o gramada de carti din literatura universala pentru ca: ba rasisti, ba indeamna la suicid (Mrs. Dalloway de Virginia Woolf).

nu prea stiu ce sa zic
e la fel si cu povestile pt copii care sunt cosmetizate pentru ca erau prea fioroase
e un pic cu dus si vino treaba asta
sunt nenumarate carti pe care nu ai mai avea voie sa le citesti daca e sa se respecte “regulile” de acum
din punctul meu de vedere n-ar fi o treaba ok, lumea trebuie sa gandeasca cu mintea proprie, nu sa ia de bune ce a scris unul sau altul
altfel literatura nu o sa mai fie fictiune ci documentar
poate de aia si eu ca Sam, sf-uri si fantasy
acolo inca nu a intrat nimeni sa zica nimic

legat de asta…lunile trecute se promova pe aici nu stiu ce film sf, cu monstrii de rigoare
au fost unii care au facut scandal pentru ca afisele de promovare a filmului erau “rasiste si violente”, asta in situatia in care filmul respective nu era un basm cu zane
zau de mai inteleg lumea din ziua de azi
cred ca de aia m-am retras in fantasy :))))

@snowdrop Sunt total de acord.
E ciudat, frustrant si pe alocuri periculos tot acest proces prin care se incearca uniformizarea literaturii, filmelor etc

Uite, apropo de discutia asta, peste ce articol am dat. In loc sa dezbatem carti, povesti, idei…

https://www.thereadingroom.com/article/jonathan-franzen-sparks-controversy/1973?trr_article_source=post-ribbon-module

Hello, girls :kiss:,ce efervescenta pe-aici !
Am avut o saptamana infernala cu serviciu cu noaptea in cap urmat acasa de smotru ( curatenie mai profunda).Sunt realmente ologita.O-lo-gi-ta !
De aceea n-avui putere nici sa mai deschid laptopul.
So,citim impreuna ?

Mai intai cu Elif Shafak: ca si in cazul lui Isabel Allende, e incontestabil mai buna la non-fictiune/ “Lapte negru” bate toate celelalte “povesti”.N-am citit “Cele 40 de legi…” , o voi citi pentru sufism si aspectele spirituale.
Allende, autoare de mare succes,scrie pentru adolescente romantioase.Dar trilogia “Tara mea inventata” + “Paula” + “Suma zilelor” e magnifica.
Si apropo, a divortat la 72 de ani.Sper sa mai apuce sa mai scrie o carte de memorii.

In ceea ce priveste lectura noastra,iata variatele mele :

Ceva de Zeruya Shalev,una din cele mai interesante scriitoare ale momentului.Tema ei predilecta este familia,relatiile,lumea interioara a emotiilor,toate din perspectiva femeii moderne.Un amestec de cruzime si poezie absolut insolit in scriitura ei.Eventual cititm “Durere”.

Ma mai tenteaza ceva nou,in trend ,ca de pilda
"Confesiunile unei dependente de arta " - Peggy Guggenheim / O cronica tentanta aici

Sau “Zbor in jurul soarelui” -Paula McLain/ cronica tot acolo,mai jos.

Putem face fiecare propuneri si apoi vota.E si cu nitica adrenalina.

@Daria, multumesc pentru idee,eu vreau orice carte buna,vorbim in privat,iarta-ma ca raspund abia acum.

Ma bag la Moonstone. Sa vedem daca a cules Pescarusa ceva in cioc pe unde o fi zburatacit azi si daca nu, mergem cu asta.

Ce am eu in asteptare este :

na ca a raspuns intre timp :slight_smile:

@Zambareata :kiss:

am citit articolul si cred ca franzen are dreptate
nici un autor nu ar trebui sa fie obligat sa scrie despre un subiect cu care nu are tangenta si nu se simte confortabil, doar pentru ca altfel poate fi acuzat de rasism etc

Da, si-un japonez as citi,poate ii fac odata safteaua lui Murakami :))

Exact! Creezi subiecte si personaje care te atrag, cu care poti empatiza si nu la comanda si in tipar.
Tiparul si sabloanele nu au ce cauta in creatie. Gusturile sunt diferite…oamenii suspina la lucruri diverse.

@Sigalia ohhh, trebuie sa citesc pe indelete recomandarile tale pentru ca la prima vedere suna foarte misto. :slight_smile:

Murakami cand il citesc e ca si cum stau surazand pe un nor pufos si mov ce evadeaza tiptil intr-o lume paralela…cuvintele la el curg in liane impletite si respira simplu ca pestele in apa.
Imi place mult misterul si atmosfera in care ma invelesc atata vreme cat stau scufundata in lectura lui…

Daaa, trebuie sa citesti Murakami, Sigalia. E asa cum il descrie zambareata. Desi cartile lui au o amprenta comuna, fiecare te surprinde prin ceva special. Din toate cate le-am citit cel mai mult mi-a placut Cronica pasarii-arc. Si ma mai asteapta pe raft Dans, dans, dans.
Uite ce mai am in asteptare printre altele: