Ce mai citim?

Ce raspuns frumos, cu poza aceasta :slight_smile:
Na, ca zarii si …“Durere” ! De fapt toate titlurile sunt din categoria premium .

Pai da, pentru Durere am pus poza. :smile: Unele dintre ele din pacate asteapta inca de anul trecut.

Pana acum ma tenteaza The Moonstone, si cartile lui Zeruya Shalev mi se par ca ar merita incercate, din ce am citit despre ele si mai suna bine si Kazuo Ishiguro cu The Unconsoled. :smiley:
Decizii, decizii :smiley:
Zice bine @Sigalia Tragem un poll imediat daca e cazul si sunt mai multe doritoare si propuneri :smiley:

Eu merg cu majoritatea numai sa alegeți repede ca sa am de citit in we :slight_smile:

am citit ceva Murakami…nu mi a placut decat Norvegiana si Oaia. am renuntat sa mai citesc, mi se pare repetitiv.

• The Moonstone Wilkie Collins
  • Zeruya Shalev Durere
  • Kazuo Ishiguro The Unconsoled

0 participanți

Pana acum parca astea sunt pe lista scurta. Mai adaug daca mai aveti propuneri.

LE. sa imi spuneti daca puteti vota in postarea mea. E prima data cand ma joc cu functia asta asa ca aveti rabdare cu mine :smiley:

Si eu am cu Murakami sentimente contradictorii. Am avut momente cand mi-a placut enorm…si momente cand simteam ca ma ia somnul de plictiseala si iritare.
Citite de mine: Norwegian Wood - prima data mi-a placut la nebunie. Cand am citit-o din nou, mai la batranete, parca ceva nu s-a legat.
Kafka on the Shore m-a prins actiunea, tin minte ca m-a tinut in priza bine de tot
The Wind-Up Bird Chronicle preferata mea. Desi aveam momente in care as fi intrat in carte de draci :))))
1Q84 Asta chiar nu mi-a placut. Mi s-a parut extraordinar de lungita…parca a avut target la cat mai multe pagini. Din punctul meu de vedere, mi-ar fi placut chiar mult de tot daca era un pic mai scurta.

Am si eu cateva Murakamiuri citite, nu ma mai omor asa dupa el. Cred ca mai la toata lumea prima carte citita de el place cel mai mult, are un stil inedit propriu. Dar care e repetitiv…
Am votat :sunglasses:

Am votat. Kazuo Ishiguro pt ca mi-a placut foarte mult The Remains of the Day. Si pentru ca e pregatita :grinning:

Daaa, a fost foarte frumoasa The Remains Of The Day - si filmul mi-a placut.
Si am mai vazut, fara sa citesc cartea, Never Let Me Go. F misto ideea si povestea.

Vot pentru Durere de la mine tot pentru ca o am deja pregatita. :smiley: Parc-as fi vreo sado-maso. :joy:

La “Durere” merge si votul meu.

Este clar ca le vom citi toate trei asa ca doar in ce ordine sa alegem:) Am citit un pic despre Durere, momentan nu sunt in moodul necesar pt cartea asta. Daca votez cu Ishi ne bagam in impas de 2:)
Hai sa incepem cu Moonstone sa nu o tot intindem. Pentru cine are nevoie o gaseste aici:

Multumim, Zambateata! Acum avem un timp in care s-o citim si sa ne spunem impresiile sau cum v-ati gandit sa facem? Eu am alte 3 carti incepute acum si as vrea sa termin macar una dintre ele si dupa aceea sa ma apuc de Moonstone. :slight_smile:

@Zambareata :-* Asa, asa pune biciul pe noi si organizeaza-ne :slight_smile:

Pai eu ma gandeam sa nu punem vreun termen limita…ca imi pare ca genul asta de abordare cam ia cheful de citit.
Facem un topic doar pentru cartile pe care le citim asa la comun, sa comenteze fiecare acolo in functie de cand incepe cartea si cand/daca are chef sa despice firul in patru pe tema?

Si eu am acum doua carti “in lucru”. Nu e problema ca o pot incepe si pe a treia bine merci :smiley:

Mai scriem si pe parcus zic eu, punem afis cu spoilere si asta e:) ne mai icnim, mai bagam un Vai de mine, vai de mine ce va sa vie :laughing: … eu ma apuc in asta sara, am dat-o jos si e calare pe telefon deja.
Am inceput si eu Like Water for Chocolate, dar poate astepta.si am si pe Ferrante cu My Brilliant Friend, dar sa astepte si ea.

Mi-am adus aminte ca prin liceu asa mi-a placut la nebunie Femeia in alb, dar credeti voi ca multe mai tin minte???

Gata, si la mine e pe kindle cartea. Fac si topic de clubareala literara. Si comenteaza fiecare cand vrea, ce vrea.
@doarunom Poti da cep la Durere :wink: ca o luam la rand si pe asta cand e cazul.

@Zambareata Nu-mi spune, am momente in care ma sperii ca ma senilizez :))) pentru ca am carti sau filme care mi-au placut…si din care nu imi mai aduc aminte nimic, nimicuta.

Si la mine e pe pozitie. Multumesc @Zambareata! :smiley:

Io n am citit nici una :)))), momentan am net doar pe telefon :d, deci, nici vorba de descarcat sau alte farfastcuri. Incepute am 5 carti :)))) da, ma trozni brusc sa citesc bibliotecara. Pana mea…o sa ajung internata cu acte in regula :))))) sau…propun la munca: concediu literar :))))))

@flipper stii ca nu e o idee rea asta cu “concediu literar”?! :smile:
In fond, am auzit de cerut zile libere pe teme de festivaluri muzicale :smiley: au si cartile nevoie de timp liber.