Ce mai citim?

Concediu literar imi place maxim cum suna, daca e voie si cu alcool sunt topita deja…

:))))) cu ce doreste fiecare, si mai ales: unde doreste fiecare. :d
Acu, la modu serios in ciuda vocabularului, ba nene, pizdareala maxima cu kindelu’ pe plaja :)))))). Asa ceva!!! Viata!

ar fi misto sa avem zile literare macar ca si sick days…am voie 6 sick days pe an, sa imi dea si 6 zile literare, nu??

Kindle-ul la plaja a fost si pentru mine o mareeeee si fff tare descoperire!! :smile:
Alta viata :slight_smile:

In plus este investitie in sanatatea emotionala a angajatului :smiley: better than a spa day :smiley:

A da, stai ca am uitat :)))) zici ca am spa day??? Mak sa o caut :))))

Metaforic asa :wink:

Aaaa, ma aburesti metaforic mah? :))))

Agreez organizarea :slight_smile: , adica deschidem pravalie pentru fiecare titlu si intram acolo cu impresii si dialog,care cum putem.Fara deadline ca ne streseaza,cititul e placere si libertate.

@Zambareata, si mie “Femeia in alb” mi-a placut la nebunie,mi-aduc si acum aminte ca era vara, aveam vreo 14-15 ani si incepeam sa descopar deliciile lecturii.
Multumim pentru livrare.

Terminat “bibliotecara”. Iturbe scrie demential de frumos, cartea…

Ti-a placut? Mai citisem niste recenzii despre Bibliotecara de la auschwitz si pare o carte frumoasa in ciuda subiectului greu.

Da, mi a placut, daca pot zice asa.

maine imi ajunge “neintelegerea”-irene nemirovsky. am comandat cartea dupa ce am citit articolul asta http://lauracaltea.ro/jurnal/sfarsitul-unei-lumi

Mai am un pic si termin “the cursed child”
Un fel de piesa de teatru despre parenting :)))
Ma asteptam sa nu fiu entuziasmata, citisem niste review uri, dar nici asa …

@snowdrop e plicticoasa rau? Si eu voiam sa mi-o cumpar. Asa de amintire pentru momentele Harry Potter.

Plicticoasa nu e exact cuvantul potrivit. E parca scrisa de altcineva care a vrut sa o imite si nu I.a reusit.
Parca ai fi la un psiholog care nu vorbeste decat despre relatia parinte copil, si unul si altul f. neintelesi. Zau daca am banuit vreodata ca HP e despre asa ceva :))))
Magia e doar asa, ca umplutura. Poti sa o citesti daca nu o cumperi :P, dar nu te astepta nici pe departe sa te delectezi. HP il recitesc periodic, pe asta insa nu cred ca am sa o mai citesc vreodata.

Eu am inceput The Second Coming de John Niven, mor de ras. Dumnezeu a fost oleaca in concediu si cum timpul in cer trece mult mai repede decat pe Pamant, s-au dovedit a fi 500 de ani pamantesti. In care s-au intamplat o gramada de nevazute, nefacute. Cum Dumnezeu e director, face repede un meeting de criza si-l trimite pe fiu-su (care hangs out cu Jimmy Hendrix in cer, fumand un joint dupa altul si mai dand in corzile chitarei) pe Pamant sa faca ordine si disciplina…
De-abia am inceput-o, am citit numai vreo 50 de pagini, pe langa ca-i amuzanta rau, vad ca ma tine si in priza, de-abia astept sa mai citesc.

@Travelerista lectura placuta…chiar ca pare ca are un umor fain.

Eu bag ceva usurel zilele astea ca nu prea am mintea libera. Am luat la incercat Jenny Colgan Summer at Little Beach Street Bakery
Chick lit englezesc nu greoi si deloc serios. Dar e scrisa mai bine decat m-as fi asteptat si chiar iti da o asa o stare de vacanta si un sentiment din ala de “hai ca are si viata partile ei amuzante” :slight_smile:

Am terminat Joël Dicker - “Cartea clanului din Baltimore”. O lectură plăcută, de vacanță. Merită citită :+1:
Mi-a plăcut atât de mult stilul, încât am trecut la o alta carte scrisa de Dicker - “Adevărul despre cazul Harry Quebert”.
După asta, gata. Trec la “Regina rosie” - Victoria Aveyard.

@ChicyG, chiar sunt curioasa cum o sa apreciezi comparativ cele doua volume.
Pe un blog de lectura am citit ca “Clanul din Baltimore” ar fi mult sub “Harry Quebert”,adevarata lovitura de casa a lui Quebert.Dar asta depinde desigur foarte mult de cititor si de asteptari.