Ce mai citim?

Și eu sunt curioasă. I’ll be back :smile:

Am terminat The Second Coming de John Niven, strasnica carte (care, de altfel, teoretic nu se prea incadreaza la cartile care imi plac, a fost cu muuuult peste asteptari)! Niven asta a tras o critica plina de umor ironic (ok, in parte intr-un limbaj mai vulgar, ceea ce pe mine nu m-a deranjat catusi de putin) la adresa foarte multor perimetre ale vietii din ziua de azi si cred ca mesajul lui ramane in mintea si inima oamenilor mai degraba decat niste cuvinte desarte din partea bisericii, politicienilor sau altor institutii sau oameni “seriosi”. Si se citeste atat de usor si repede, ceva de speriat. Recomand neaparat, chiar sunt curioasa ce ati avea de spus despre ea.

Chiar o sa o caut.
Ma tot gandeam daca are legatura cu un film englezesc din doua parti “The Second Coming”. Nu are, dar am impresia ca ti-ar placea…pare aceeasi linie de umor si de intrebari pe care ti le pune.

Mersi, tre’ neaparat sa-l caut.

Provizii proaspete:

Mă termină elefant.ro cu ofertele lor.

Eu am terminat Lulu on the Bridge de Paul Auster, care nu-i un roman, ci scenariul filmului cu acelasi nume (primul film la care Paul A. a fost si regizor). Neobisnuit de citit (am mai citit in viata mea exact doua scenarii de filme si asta copil fiind) ca gen, dar foarte misto. Brutal si sensibil, un pic SF, suspans si in sine o idee grozava. Mi-a placut si prefata, pe care am citit-o dupa ce am terminat scenariul, un interviu cu Paul A., rotunjeste cartea.
Am inceput Winter Journal de acelasi autor, forma de jurnal cu intamplari, trairi din cei 66 de ani ai autorului, foarte personal si neboit.

Binenteles ca sambata intr-o librarie mi s-a lipit mana de doua carti.

Prisoners of Geography: Ten Maps That Tell You Everything You Need to Know About Global Politics - Tim Marshall

The Heart Goes Last - Margaret Atwood

terminat “la portile moscheii - kader abdolah” frumoasa rau. la jumate cu: - “pictorita din shanghai - jennifer cody epstein” si “america ogarului cenusiu - romulus rusanu” frumoase ambele.

Ai citit ceva @flipper :grin:

N-am citit nici jumate din ea, dar o recomand. E amuzanta, e bine documentata, poate fi o lectie, de politica, istorie, societal si despre cum sa fim mai buni cu noi si cu altii. Promit ca o sa va placa :slight_smile:

http://www.goodreads.com/book/show/18104725-the-almost-nearly-perfect-people

”Jurnalul Annei Frank”. Realitatea persecuției evreilor prin ochii unui copil. Inocența relatării face ca totul să fie cu atât mai teribil.
Când mă gândesc că a murit la Bergen-Belsen cu numai o lună înainte de eliberarea lagărului…

:)):)) ce sa fac si io:P.

ps: “pictorita” cam seamana cu alta carte, da nah, poate sunt io cu capu :)):)). nu dau spoilere, ma duc sa vad dk nu am “donat” “celalanta” carte. acu doi ani am dat 90% din carti. :d

ps: “curtezana si samuraiul - lesley downer”, ideea de baza e cam la fel, :d :d difera finalul :d

:smile: Adică, de citit ori Pictorița, ori Curtezana. Ia sa-mi pun una pe listă.

nici chiar asa :)):)) . ideea de baza pana la jumate e una. :d nu o sa zic care :P. porma cazu devine asa: intr o carte dragostile razbate si iada iada iada :)):)). in cea de a doua …nu mai invinge dragostile :d :d.

am zis, nu dau spoilere :)):)).

da, parca mai mult mi a placut curtezana, alt stil. :slight_smile:

Adjudecat Curtezana la următorul val de reduceri elefant.ro. Mulțumesc!

Mi-a placut tare mult jurnalul Annei Frank…chiar ravasitor.

Pe aceeasi tematica citesc acum Every Man Dies Alone de Hans Fallada bazata pe o poveste adevarata.

Jurnalul Annei Frank vreau sa-l cumpăr în varianta audiobook, lectură Ana Ularu. As da cep la audiobooks.

Buna idee @ChickyG Chiar sunt curioasa cum ti se pare :slight_smile:

Eu am incercat vreo doua audio-bookuri dar de fiecare data m-am lasat pagubasa pentru ca ma trezeam cu gandul la alte cele si pierdusem sirul de mult :))))

Presupun ca e un fel de teatru radiofonic. Vedem dacă se lipește de mine.

Mi-am dat jos si The Summer Without Men de Siri Hustvedt daca tot m-a cucerit What I loved.