Ce mai citim?

Zambarici, mie vara fara barbati mi-a produs o dezamagire imensa.
"What I Loved"este in opinia tuturor marea realizare a lui Siri Hustved.
Dar nu vreau sa te descurajez,astep sa-mi spui cum ti s-a parut.

Si eu am citit-o, nu pot spune ca m-a dezamagit, dar clar nu e la inaltimea lui What I loved. Ceva mai mult mi-a placut The Sorrows of an American. Am mai citit si The Enchantment of Lily Dahl de ea. Cu totul alt stil, parca-i scrisa de altcineva (nu ca-i proasta cartea, dar total altfel).

buna dimineata. citesc acum, intre altele, Bruce Catton, The Civil War, American Heritage, Inc., New York, 1960 (eu am editia din 1987, publicata de Houghton Mifflin Company.
pentru cine-i interesat de Razboiul de Secesiune din SUA, cartea e in mod clar A MUST. e si extrem de bine scrisa si decent ilustrata, cu fotografii de epoca.
all my best, see you soon!

Carte istorică şi politică

Neata!
mai am un pic si termin Cele patruzeci de legi ale iubirii - Elif Shafak . M-a fermecat.

ati avut dreptate cu Vara fara barbati, nu m-a convins ba chiar nu m-a incantat nici subiectul …

alta la rand

Am terminat Every Man Dies Alone de Hans Fallada.
Este o carte grea, o carte care te cam bantuie si care iti ridica multe, prea multe semne de intrebare despre natura umana. Insa in ciuda realismului si a tristetii fara margini mie mi-a placut. Mi-a placut pentru ca desi e apasatoare iti arata adevarata fata a omului in timpuri de criza. Nu exista om bun sau om rau…exista doar contexte in care fiecare alegem de care parte a baricadei sa fim. La fel cum in vremuri grele nu prea exista “neutralitate”.
E scrisa superb insa si asta indulceste un pic povestea sumbra. Sincer, parca mi s-a parut ca pune un pic mai mult lumina asupra vremurilor respective decat Jurnalul Annei Frank.

The Sellout de Paul Beatty mi-a picat in mana si am citit-o. Insa nu m-a prins absolut deloc. Incepuse bine si primele capitole chiar au fost amuzante. Insa pe parcurs mi s-a parut ca lungeste cam mult pelteaua cu aceleasi sarcasmuri si ironii.
Ma rog, poate este la mijloc o diferenta culturala si poate mi-este mie imposibil sa empatizez prea mult.

Prada

Aia cu Transilvania am luat-o pentru taica-meu, restul le voi citi cu maica-mea cot la cot.

Oh la la, ce prada! Bravo, dupa ce le ce cititi si dezbateti in familie, stabiliti topul si atunci ma inscriu la care merita:)

Ce prada bogata! :heart_eyes: Sa le citesti cu placere.

Excelenta idee :slight_smile: si eu sunt curioasa

Faina cumparatura :heart_eyes:

Am inceput pe avion cea mai subtire dintre ele (chiar dupa asta am mers :joy: , n-aveam chef sa ma foiesc pe-acolo cu ditamai cartoiul), Amintiri din casa scarii de Laura Aprodu, proza scurta, imi place foarte, foarte mult, e spumoasa si desteapta (fara a fi sofisticata).
http://www.humanitas.ro/humanitas/amintiri-din-casa-scării

Olalaa, dar ai prăduit ceva și toate sunt de scriitori romani.
Patriot adevărat! :smile:
Sa le citești cu plăcere!

Multumesc. Apoi de romani, pe ceilalti ii gasesc si aici.

Eu citesc Emile Zola - O pagina de dragoste…

Am terminat Lapte negru - Elif Shafak Merci mult @Sigalia , am citit-o cu gura pana la urechi :smile:

Am carte nouă.

Nu am citit pana acum nimic de Ann Patchett desi am tot auzit chestii faine despre cartile ei. Sunt aproape gata cu Commonwealth si cred ca voi lua la citit si alte romane scrise de ea.

In Commonwealth, Patchett se concentreaza pe viata de familie. Familie care desi are o gramada de probleme este prezentata firesc si cu indeajuns de mult mister incat sa tot vrei sa mai intorci o pagina. Pe alocuri e putin cinica, are insa acea doza de optimism atat de necesara oricui stie ca viata de familie nu are doar parti roz. Personajele sunt diverse si foarte bine construite. De unii te indragostesti foarte repede, pe altii ii detesti dar ajungi sa ii accepti.
Chiar mi-a placut foarte mult si am impresia ca nici finalul nu ma va dezamagi.

După ce am început vreo trei cărți, m-am stabilit la Elena Ferrante - Povestea noului nume.
Pare mai interesant volumul II al tetralogiei napolitane.

Provizii pentru zile geroase de iarnă :slight_smile: