Ce mai citim?

Am citit terminat si Bastarda :smile: Am simtit un iz telenovelistic. Mi-au placut mai mult Lapte Negru si Cele 40 de legi…
In weekend am citit Sambata seara, duminica dimineata -Alan Sillitoe. Mi-a placut.
Acum citesc The Time in Between a Mariei Duenas, tradusa Iubirile croitoresei la noi.

Mai am putin si termin Viata sentimentala a lui Chopin - Emile Vuillermoz

Eu sunt pe terminate cu Bel Canto De Ann Patchett - suprinzator subiectul si modalitatea de abordare. Dar chiar mi-a placut accentul pus pe speranta, umanitate, romantism. Nu e o cartulie prea grea dar parca iti da o stare de bine.

Tot aproape de final sunt cu Hillbilly Elegy. Nu ma asteptam sa imi placa atat de mult. Credeam ca e un pic plictisitoare, axata pe diverse studii sociologice.
Nope, e o carte de familie. E o carte despre comunitati, vecini, supravietuire: si cu bune si cu rele. Suprinzator, m-a tinut in priza pentru ca m-a facut curioasa sa vad cum evolueaza lucrurile: ce face bunica, ce fac vecinii, cum reactioneaza in situatia X, cum va ajunge scriitorul de la nivelul de saracie si viata de familie nu tocmai linistita la absolvent de Yale.
Chiar o recomand pentru ca iti da posibilitatea sa vezi din interior o comunitate de americani des intalniti in SUA. Ii intelegi mai bine, ii judeci mai cu argumente si vezi si partea aia buna de meritocratie pe care s-a construit America.

Am terminat de citit “Si eu am trait in comunism” de Ioana Parvulescu. Mi-a placut mult. Lectura a curs, a fost ca si cum am stat de vorba cu un prieten care iai aducea aminte din copilarie.
Unele povestiri au fost amuzante, unele m-au pus pe ganduri, unele le-am mai tot auzit si de pe la ai mei sau alte cunostinte care au trait in acei ani. Dar cand am ajuns la partea despre spitalele din perioada aia si experientele medicale, m-am socat de-a dreptul. Aproape nu am putut sa citesc, a trebuit sa las cartea din mana la un moment dat. Comunistii ne-au intors efectiv cu 500 de ani in urma in multe privinte, dar asta a depasit orice imaginatie pt mine. Si cred ca asta e unul din motivele pentru care noi romaniica suntem atat de neincrezatori in sistemul medical si il evitam pana in ultimul moment, uneori cu riscul vietii. :neutral_face:

Din prefata: “Nu exista vaccin impotriva molimelor istorice. Ar fi foarte simplu ca, inca de la o varsta frageda, parintii sa-si vaccineze obligatoriu copiii impotriva fascismului, comunismului si a oricarei alte boli mortale care a facut ravagii de-a lungul timpului. Singurul vaccin impotriva molimelor istorice ramane cartea.”

Din sectiunea multimiri: “Nu, nu le multumesc comunistilor, fara de care aceasta carte n-ar fi existat.” :neutral_face:

Asta e de pus in rama prin scoli! Foarte frumos si real!

Am si eu cartea asta pe lista. Imi place mult cum scrie Ioana Parvulescu :heart_eyes:

Am reușit sa termin Povestea noului nume. Mi-a plăcut mai mult decât primul volum.
Acum stau și cuget: sa-mi cumpăr volumul următor în lb engleză, sau sa aștept pana apare în lb română?
Am văzut vol 3 și 4 la Carturesti Carusel.
Deocamdată încep “Mireasa tânără” și continui printre picături “Arta simplității”. E taman luna potrivita lecturilor zen :smile:.
Iar în coșul de cumpărături de pe elefant.ro stau în așteptare “Oamenii fericiți citesc și beau cafea” și “Poftă de ciocolată”.
Și, nu în ultimul rând, Humanitas are zilele acestea reduceri de 20-90% la literatura romana.

@ChickyG Nu stiu ce sa te sfatuiesc. Eu le-am citit pe toate ca pe apa in engleza. Primul volum a fost putin mai static dar tot mi-a mers la suflet. Cat despre carte per total eu sunt fanul numarul 1 :smiley:

In ultimul timp am citit

Proasta carte. Nici macar pentru somn cum pastrez eu genul asta de literatura nu a fost breaza. O primisem cadou de la Penguin…sa fie primita, am citit-o…nimic special.

Am inceput zilele astea Margaret Atwood The Heart Goes Last. Dupa vreo 40 de pagini pot sa spun ca am impresia ca e o carte misto rau de tot. Revin cu mai multe impresii dupa ce o termin.
Imi aduce aminte un pic de Black Mirror.

Vezi ca a aparut volumul 3 in limba romana. :wink: Eu am citit volumul 3 si sunt la volumul 4 in lb.engleza. A mers usor si devine tot mai alert, dar nu ma pot declara fan nr.1 precum Daria. :blush:

Wow! Ia sa-l caut pe No#3.
Mulțumesc pt info.
Acum m-a prins, sunt nerăbdătoare sa aflu ce li se mai întâmplă fetelor.

Usurica, merge de metrou si seara la culcare: Truly, Madly, Guilty. A reusit sa ma faca curioasa.
Nu am mai citit pana acum ceva de Liane Moriarty. Imi place stilul.

Am primit cadou “Despre frumusețea uitata a vieții”/ Andrei Plesu. Pare o lectura zen. Ați citit-o?

Io citesc Tacerea mieilor - Thomas Harris

Am citit-o si mi-a placut ff mult. Bine, mie chiar imi place stilul de scris al lui Plesu desi nu mereu sunt de acord cu parerile lui.
Dar cartea asta a mers ca unsa.

Am mai citit I let you go -Clare Mackintosh, nu o recomand, m-a enervat de numa, a inceput bine si apoi bang, nervi peste nervi, pe autoare, pe mine ca insist, pe personaje. Nu stiu de ce are peste 4 pe goodreads.
Acum am inceput Desperate Remedies - Thomas Hardy, merge greut in engleza dar imi place. Iar cand obosesc Second Life - S.J. Watson, tot in engleza, dar mai din zilele noastre :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Ce mai urmeaza sa citesc, cu voia bunului Mos Craciun:

Olalaa! Ti-a dat Moșul tema serioasa pentru vacanta de iarnă :smile:.
Lectura plăcută!

M-am apucat de ”Dr. Sleep” de Stephen King - continuarea romanului ”The Shining”. Drăguță, până acum - deși nu știu dacă ăsta e cel mai potrivit termen, muahaha :ghost:.

Din ce înțeleg, e despre niște neni și tanti care urmăresc oameni precum Danny, eroul din prima carte, care au acea ”strălucire” :smiley: Pare interesant până acum (adică după primele 45 de pagini).

Mie mi.a placut mult :). Dupa sa incerci seria cu Mr Mercedes

Muntele vrajit - Thomas Mann

Pe asta chiar mi-e dor sa o recitesc :slight_smile: