Ce mai citim?

Eu o am pe lista de to-read. :slight_smile:

Am inceput anul avand pe mana niste carti foarte, foarte faine!

Prima descoperire: ‚ÄúNaive. Super‚ÄĚ scrisa de un autor norvegian. Mie personal mi-a adus aminte de Salinger cu ‚ÄúDe veghe in lanul de secara‚ÄĚ. Numai ca este varianta mai moderna si acopera gandurile de la 20 de ani.
Nu pot sa spun ca am empatizat prea mult cu personajul insa mi-a placut stilul literar si situatiile in care a fost pus personajul. O carte diferita, deloc grea si care merita citita daca dati de ea pe undeva.

Urmatoarea citita chiar m-a tinut bine de tot in priza: The Unseen World. S-ar putea sa fie si baza unui viitor film. Vom vedea.
Dar la cat de misto a fost creata atmosfera, suspansul, tensiunea si personajul adolescentei…parca finalul a fost un pic cam prea abrupt iar rezolvarea puzzle-ului parca un pic prea ciudatica si fada.
Oricum o carte faina pe care o recomand.

Eu ma chinui cu Razboi si pace. E a doua incercare. Sunt la volumul 2.

Asta e o carte pe care nu am reusit sa o citesc. Desi imi plac foarte mult rusii si cartuliile mari, grele, bune de tinut usa cu ele :slight_smile:
La asta insa am nimerit o editie fff proasta si o traducere facuta cu picioarele, asa ca am renuntat f repede la ea. O sa o iau la puricat la un moment dat. Dar sa gasesc o traducere buna.
In engleza mie mi se pare ca rusii nu merg si pace ;)))

Am vazut insa recent mini-seria Razboi si Pace facuta de BBC - bunicica. Se poate spune ca macar superficial m-am culturalizat un pic :smile:

Ahh si apropo de rusi, cand am fost in vacanta in tara, am gasit in biblioteca la mama soacra ‚ÄúPe donul linistit‚ÄĚ. Am luat-o intr-o seara la rasfoit si mi-a placut insa nu am avut timp sa o citesc (si aia e ditai cartulia) si nu am vrut nici sa iau cartea sa ma car cu ea aici‚Ķca si asa trebuie sa trimit in tara cutii serioase cu carti.
Dar e pe lista. A citit-o cineva?

Eu sunt intr-o pasa foarte ciudata. Am inceput 3 in ultima perioada si nu dau semne sa ma tin de niciuna.

Eu nu mai zic nimic de carti citite in paralel. Am 5 carti in paralel momentan :)))))))))))))))))))))
Dar exista o logica in haosul meu: o carte mai usurica pe kindle: pentru aglomeratia din oras si seara la culcare. Doua sunt de literatura faina, incepute in acelasi timp…planuiesc sa le termin weekendul asta. O cartulie e de istorie si una non-fiction despre brainwashing - din astea citesc ceva mai rar pentru ca trebuie sa fiu mult mai atenta si mai concentrata. Incet dar sigur le termin :smiley:

Pot sa zic ca am inceput anul bine :smiley:
Ce frumusete de carte mi-a picat in mana. Nutshell de Ian McEwan. Initial am fost sceptica, gandindu-ma ca subiectul e pe stilul cartii lui Pascal Brucker ‚ÄúCopilul Divin‚ÄĚ.
Nope, e o carte buna de pus in rama dupa parerea mea. Stilul de scris e atat de delicat si din condei ca te intrebi de unde are autorul vorbele astea la el.
Povestea este scrisa din perspectiva copilului aflat inca in burta mamei. Povestea de familie se imbina minunat cu opinii despre lumea actuala.
Sincer, cred ca este un must-read pentru anul 2017 :slight_smile:
Una peste alta, cred ca mi-am gasit un alt scriitor caruia o sa ii iau cartile la citit cu spor.

Am inceput Zaira de cateva zile. Imi place pana acum. Merge mai greu din cauza de Australian Open, dar de luni ma redresez.

Eu sunt spre sfarsitul cartii si mi-a placut mult. Spor la citit! :kissing_closed_eyes:

Am terminat The Noise of Time. In principiu este bazata pe biografia compozitorului Dmitri Shostakovich. In realitate este insa si o superba analiza a unei societati totalitare in care trebuie sa convietuiasca si coruptii si artistii si tortionarii si oportunistii. Totul este redat din perspectiva unui om care nu isi doreste decat sa fie lasat in pace, sa isi vada de muzica lui.
Sincer, nu ma asteptam ca Julian Barnes sa surprinda atat de profund si de corect natura umana care este pusa fata in fata cu supravietuirea, falsitatea si duritatea sistemului comunist. Plus natura celor care sunt in exterior si care nu au capacitatea sa inteleaga ca putreziciunea este greu de invins. Straini de sistem pe care il privesc doar la tv si care fie asteapta martiri, fie se lasa pacaliti de o falsa egalitate a societatii (Sartre de exemplu).
Jos palaria! O carte de 5 stele!! Superb scrisa si tare intelept organizata.

Foarte interesant, multumesc de review, Daria!
Apropo, am vazut un documentar despre teatrul Bolshoi, noul director (ala vechi a fost victima unui atac cu acid. In/pe fata) spunea ca el de fapt e un iubitor al artei si ce greu este in societatea in care traieste, plina de coruptie, jocuri de putere, sa ramana pe drumul cel drept si sa faca mai totul in numele baletului.

Mai daaaa, fix pe tema asta este cartea. Superb scrisa si nuantata. Despre cat de greu este sa faci orice fel de arta intr-un sistem totalitar/kafkian in care lucrurile sunt cu susul in jos si in care viata iti este in pericol si pentru o nota muzicala care pare dubioasa sistemului.

Erau la un moment dat niste pasaje in care Shostakovich retraia o vizita la New York. El avea toate discursurile gata scrise de comunisti, americanii faceau proteste jos in fata hotelului si ii cereau astuia sa se arunce de la geam…ei stateau jos cu saltele sa il prinda. Scopul era ca Shostakovich sa ceara azil politic
Aparent multi rusi procedasera asa. Si asta ‚Äúcugeta‚ÄĚ ca domne astia nu realizeaza ca imi fac mai mult rau decat este cazul si ca ma si umilesc?!

Apoi era o tot asa o dezbatere interioara in care toti strainii ii ziceau sa compuna muzica pentru ca uite cat de iubit este. El le explica faptul ca degeaba scriu daca nu are cine asculta muzica. Plus ca nu are cine sa o cante…cum sa compun daca nimeni nu are voie sa se atinga de bucatile mele muzicale? Cazuse din gratiile partidului si avea interzis la compus chestii individuale, fara comanda de la partid.
Pai iti trimitem noi hartie pentru scris muzica si tu ne trimiti ce ai compus in Occident. Pai si dc muzica mea ajunge ilegal la voi si este cantata acolo, voi nu realizati cat o sa imi ia pana voi fi mort sau exilat intr-un lagar de munca?!

Mi s-a facut pielea de gaina cand am citit ce-ai scris…

Nimic nu am mai apucat sa citesc ca lumea zilele astea…Dragneo, mi-ai furat si starea necesara pentru citit! Huooo!!

Incheind paranteza :smiley: ma chinui sa dau gata The Heart Goes Last de Margaret Atwood.
Ideea este faina: lumea se duce dracului, saracie, suprapopulatie, hotii si ticalosii pe strada, multi oameni fara casa. Si se naste un proiect unde oamenii semneaza, intra si isi traiesc viata confortabil dar controlat.
Cate o familie imparte o casa. O luna de zile au joburi normale si stau in casa respectiva, o alta luna de zile sunt insa pusi sa traiasca in inchisoare. Pe principiul: toti suntem egali si trebuie sa contribuim la o societatea mai buna… si pentru ca suntem prea multi, facem cu schimbul.
Ce urmeaza si ce iese la iveala veti vedea daca aveti curiozitatea sa cititi cartea.

Personal mi-a placut ideea si chiar si stilul de scris. Insa pe la jumatatea cartii a inceput sa ma plictiseasca. Pe alocuri imi pare ca repeta prea des ideile, trairile personajele…chiar si dilemele lor incep sa imi para un pic trase la indigo.
Si parca atat de tacanita imi pare in cap treaba asta, incat simt ca nici nu mai sunt curioasa sa vad ce se intampla mai departe.

O sa incerc sa o dau gata saptamana asta prin drumurile birou-casa, casa-birou. Sa vedem daca reusesc.

Cu parere de rau, am scos-o pe doamna Margaret Atwood din geanta. Prea s-a lungit si eu nu mai am rabdare sa trag de carti care ma ‚Äúchinuie‚ÄĚ si ma plictisesc.

Am inceput cartulia pe care mi-am cautat-o dupa ce am vazut Taboo. A Conspiracy of Paper. Am bagat ca mig-ul 100 de pagini si nu stiu cand le-am dat gata.
Istoria presarata in carte e f corecta si misto prezentata. Personajul principal aduce un pic cu bad boy-ul din cartile de capa si spada. Actiunea te prinde de la bun inceput si e scrisa fff misto - pe stil mai vechi dar chiar e de calitate si se potriveste cu povestea.

Recomand cartea daca aveti vreodata chef de actiune si un pic de istorie de prin Londra anului 1800.

Daniel Kahneman - Thinking, fast and slow

https://www.goodreads.com/book/show/11468377-thinking-fast-and-slow?from_search=true

http://shifter-magazine.com/wp-content/uploads/2015/02/Daniel-Kahneman-Thinking-Fast-and-Slow-.pdf

Io mai am putin termin al 2-lea volum din Muntele Vrajit. Mai am un volum si gata.

ProaspńÉt achizi»õionate.

Printesa albńÉ am luat-o fiindcńÉ am vńÉzut trailerul serialului pe HBO, mi s-a pńÉrut interesanta intriga. Pare a fi ceva asemńÉnńÉtor lui GoT, a»ôa ca mi-am propus sa citesc cartea √ģn paralel cu vizionarea serialului. Iar scriitoarea pare a fi o apreciata scriitoare britanicńÉ de fic»õiune istoricńÉ.

Daaa, tipa scrie fictiune istorica ff fain. Pe aici sunt mare hit cartile ei. Si eu am citit vreo doua cartulii si mai am in plan.

Holla!!
Eu am terminat Muntele vrajit - Thomas Mann, Lapte negru - Elif Shafak.
Acum citesc Un studiu in rosu - Arthur Conan Doyle.
Am avut o surpriza. Eu sincer credeam ca e ceva despre al 2 lea razboi modial. Dar ce sa vezi?
Is amintirile lui John Watson, despre Sherlock Holmes.
E misto!