Ce mai citim?

Pe principiul toata lumea trebuie sa traiasca, n-am mai asteptat Bookfest, am cumpatat-o de la librarie.

Ii dau cep la cafeaua desteptatoare.

A citit careva “The Year of Magical Thinking”/ Joan Didion?

Am avut intentia ceva vreme in urma dar cand am citit despre subiect si apoi critici am concluzionat ca e prea deprimanta pentru momentul respectiv. Si nici acum nu ma inspira sa o citesc. :wink:

Ma gandesc ca ar fi o lectura potrivita pentru prietena mea care si-a pierdut sotul intr-un accident stupid, fix in seara cand se intorceau de la aniversarea a 25 de ani de casnicie.
Dar depinde de modul cum e abordat subiectul, mi-e teama sa nu fie o lectura deprimanta, in loc de motivationala.
Cred ca o voi citi eu mai intai.

Mult mai intelept asa. Mie personal nu mi-ar placea, plus ca multe critici o condamna ca prea mult se lauda cu realizarile ei. Adica totul trebuie sa fie despre ea, nu despre cel pierdut…

Am mai achiziționat doua cărți. Una recomandată de voi, alta de curiozitate. E f lăudat autorul deși, spre rușinea mea, n-am auzit de el pana acum.

As mai fi vrut “Povestea Faridei”, dar n-am gasit-o la reduceri.

Am inceput “Inocentii” azi dimineata in metrou.
Ma credeti sau nu, m-am intors instant cu 40 de ani in urma la momentul cand am inceput sa citesc “La Medeleni”.
Aceeasi stare de bine pe care n-am mai trait-o din copilarie.
Sper sa tina :slight_smile:

Am tot citit astfel de impresii despre carte :heart_eyes: Abia astept sa pun mana pe ea!!!

Aceeasi impresie mi-a lasat O dimineata la vanatoare de Ligia Ruscu. Musai sa ti-o cumperi si sa o incerci :wink:

Eu bag Dune - Frank Herbert

Am cartea cumparata dar inca nu m-am apucat de ea. Poate va inspira daca sunteti in pana de idei.

Eu n-am nici un chef de citit carti momentan, nu stiu ce-i cu mine.Am incepute cel putin vreo 5 carti, de niciuna nu pot spune ca nu-mi place sau ca ma plictiseste, si cu toate astea nu-mi vine sa pun mana pe ele :rolling_eyes:

SI eu sunt in aceeasi faza de necitit, sunt si obosita poate ar trebui sa imi iau o saptamana de odihna totala…Dar mi-am comandat Gaudi de Van Hensbergen, abia astept sa soseasca!
Si am mai studiat listele astea:

https://theculturetrip.com/europe/spain/articles/books-on-barcelona-11-must-reads-before-your-trip/

https://www.ricksteves.com/europe/spain/books-movies-barcelona

si ma gandeam ca poate sa mai iau si Homage to Catalonia by George Orwell

Sunt perioade si perioade. Eu am remarcat ca vara nu prea am asa chef de citit.
Ohh, pe aia scrisa de Orwell mi-as lua-o si eu. Ia-o ca merita :wink: Le scrie omul bine de tot!

Multumesccc @Zambareata :kissing_heart:

E plina Barcelona de cărți despre și cu operele lui Gaudi. La “La Pedrera” la parter e un magazin frumos cu de toate.
Eu le-am achiziționat pe acestea de acolo:

@ChickyG si eu le-am cumparat pe astea :heart_eyes: Foarte frumoase!

Sunt convinsa ca sunt doar ca eu vreau sa citesc inainte sa merg, m-am obisnuit asa si imi place :slight_smile: imi fac temele hihi
Am vazut ca exista si tur dupa Umbra vantului :wink:

https://play.google.com/books/reader?printsec=frontcover&output=reader&id=EUBtDAAAQBAJ&pg=GBS.PT1
tare imi place :heart:

Merci, trimis si alor mei