Ce mai citim?

vezi ca nu e toata, doar un sample

Pai sa le fac pofta, in sept merge taica-meu in tara, sa stie ce sa ia (inafara de lista ce le-oi da-o eu)

Am început, din pura curiozitate, sa citesc “Demonul amiezii”/ Andrew Solomon. The Times a inclus-o în lista celor mai bune cărți ale deceniului.
Am văzut ieri o prezentare a autorului la TED, se numea “Depression, The Secret we share” și m-a fascinat. Cred ca toți ne confruntam cel puțin o data cu starea de depresie. Unii reușesc sa o învingă, alții nu găsesc calea de scăpare.
Am descărcat cartea în format PDF și am început sa o citesc. Nu e o lectură plăcută, dar e “ceva” care mă face sa continui. Ca un film horror. Te sperie și totuși vrei sa vezi ce se întâmplă mai departe, cât “poți duce”.

Sa ma destainui ca la preot.
Cand am descarcat Demonul amiezii pe Kindle, am mai gasit cateva carti free in format pdf.
Ok, luai una la intamplare, pre numele ei de scena Anna Todd/ Dupa ce ne-am intalnit.
O balarie gen Fifty Shades of Grey, frate, dar ma prinse rau de tot. Usurica, taman buna pt sfertul academic de plimbare cu metroul.
Treaba e ca dracovenia asta se termina in coada de peste, cu personajele principale certate rau.
Si ce fac, ma pune necuratu’ sa caut alte carti scrise de aceeasi autoare. Si, ce gasesc? Continuarea balariei care se numeste, cum era de asteptat, Dupa ce ne-am certat.
:smile:
Frate, cum scap eu de drogul asta?!!

Nu citesc nimic interesant in ultima vreme, adorm cu politiste plictisitoare suedeze.

Ce mai, vara e vremea lor :smile:
Nu solicita neuronu’.

Pai si de ce sa scapi de microb @ChickyG?! Pune mana si citeste-o daca te-a prins.

Daca imi place si m-a prins o poveste, asta e tot ce conteaza :smiley:

:smile:
Pai da, dar urmeaza “Dupa ce ne-am indragostit”…
:joy:

Hahahaha, n-are nimic :smiley: Daca iti place povestea, vezi tu ce urmeaza si dupa ce s-au indragostit oamenii :smile:

Neuronu e praf cu alte treburi, ca vara asta m-am bagat cu capul inainte intr-o chestie si ma cam termina. Asa ca is numa bune :joy:

Am dat gata jumatate din The Wonder de Emma Donoghue

Foarte misto scrisa. Povestea te tine in priza si pune pe masa dezbaterea intre: misticism - stiinta, religie - medicina.

tot am vrut sa scriu despre astea si m-a luat valul cu altele:

De cativa ani au aparut tot mai multe in oras si imi place ideea imens…chiar si in parcul de langa casa au pus una si cu banca langa sa poti sta sa citesti. iei carti daca vrei , pui carti daca vrei e la liber…si sunt mereu carti in ele!!!

Waai, ce imi place ideea :heart_eyes:

Si in Muc sunt de mai mult de 10 ani, unele in foste cabine telefonice. Eu n-am niciuna pe langa mine, din pacate, as fi pus o gramada acolo.

Daaaa, si mie mi se pare ffff misto faza asta! :heart_eyes: :heart_eyes:

Gata, am dat-o gata in weekend. Foarte, foarte frumoasa :heart_eyes:
Interesante punctele de vedere puse in dezbatere pe tema superstitiilor si a religiei. Trista, foarte trista povestea dar se termina dandu-ti un pic de faith in humanity. O recomand fie si numai pentru dialogurile faine dintre asistenta englezoaica si jurnalistul irlandez.

Eu mi-am pus in cap sa citesc ce-mi ramase necitit de Stephen King, asa ca in vara asta am dat gata:

• Doctor Sleep;
  • Under the Dome;
  • Rose Madder;
  • Desperation;
    -The Regulators;
  • Revival;
  • A Good Marriage.

Yep, I’m his biggest fan. Si de-abia astept sa apara IT, noul film, in toamna :smiley:

Acum mi-am descarcat pe Kindle Doll House (John Hunt), The Book of Mirrors (EO Chirovici) si The Handmaid’s Tale (M Atwood).

Am terminat The Book of Mirrors, m-a cam dezamagit, poate si pentru ca aveam asteptari mari in urma review-urilor si succesului…

Mi s-a parut destul de slaba povestea, personajele, schematice si-i clar ca engleza e second language pentru autor, limbajul mi s-a parut mai degraba usor chinuit. Acelasi sentiment l-am avut cand am citit Salman Rushdie tradus in romana, dupa ce ma obisnuisem sa-l citesc in engleza. Ok, si Rushdie are engleza ca second language, dar jumatate din placerea de a-l citi vine din modul in care se rostogolesc frazele, din placerea cu care jongleaza cu cuvintele si reuseste sa creeze stari si emotii.

Mda, si eu am terminat-o, dar n-a avut niciun “fis”.
Acum am inceput cartea recomandata candva de @Samoa, The Almost Nearly Perfect People.
Avand in vedere ca boss e danez, pot spune ca e un studiu pe caz :smile:

Am terminat de citit The Handmaid’s Tale (n-am vazut inca filmul), iete asta e o carte care iti da de gandit. Cand traiesti intr-o tara in care 3 milioane de oameni semneaza in sprijinul Coalitiei pentru Familie si majoritatea electoratului activ e compusa din analfabeti functional, te intrebi un pic la ce dezastre poate duce indiferenta oamenilor buni si cat de fragila e bula in care traiesti si cam ce te-ar tine balamalele sa faci tu personal daca de maine s-ar sparge.