Ce mai citim?

Eu termin de citit The Mandibles. Fix cum zici tu @Mother_Abigail te pune pe ganduri serios, pe stilul: ce as putea face personal maine?!

Pare o carte cam SF, distopica…dar in realitate, lucrurile sunt tragice daca avem ochii deschisi si nu ne lasam prea prinsi in bula noastra roz.

Donna Tart - The Secret History

O citesc cu incetisorul pentru ca e genul de carte care trebuie degustata. Impecabil scrisa. Nu stiu de ce imi aduce aminte de stilul si magia scriitoriceasca a lui John Fowles.

Pe Kindle am inceput The Hours Before Dawn. :smile: Pentru inceput cred ca asta e o carte care ar trebui impartita gratuit celor care isi doresc/planuiesc sa fie mamici.
Cu atata foc si naturalete scrie Celia Fremlin incat nu ai cum sa nu simti durerea, frustrarea si oboseala mamelor.
Vedem mai incolo cum merge actiunea si care este povestea, dar primele capitole te fac sa empatizezi extrem de serios . :slight_smile:

Exact la The Magus m-am gandit si eu cand am citit-o.

Ha! :smiley: Great minds think alike :smiley:

Oricum, mi-a placut mai mult. The Magus m-a lasat cu sentimente amestecate, de aceea i-am dat doar 3*.

Magusul e una dintre cartile mele preferate. Am recitit-o de nu stiu cate ori :smile:
Hai sa vedem daca mi-o placea mai mult asta. Dar nu cred, Magusul e Magus :smiley:

The Magus, una din favoritele mele. Așa că v-am crezut pe cuvânt. E citită chiar de autoare.

Eu tot nu ma pot obisnui cu audiobookurile. Podcasturi ascult la greu: emisiuni, documentare, piese de teatru. Mai dar audiobookurile ma irita de nu mai pot. Pierd sirul si am atentia vesnic distrasa :)))

La mine e exact invers. Audio book-ul ma inchide intr-o bula, din care ies cu mare greutate. Nimic nu ma atinge! În plus, “citesc” mult mai mult, decât dacă aș face-o pe platforme clasice. Ascult, chiar și la lucru, în timp ce mă ocup de chestii no brainer.
Inca nu incep The secret history, pentru ca mai am puțin din asta:

Finalul m-a suparat la The Magus, cam ultimele 100 de pagini. Nu stiu, asteptam altceva. Poate o sa o recitesc si eu cu alti ochi candva.

Am ascultat 3 capitole. E mișto, fluiditatea povestirii îmi aduce aminte de titluri fantasy (The Wheel of Time, sau The Name of the Wind). Astăzi stau acasă, o să ascult toată ziua.

Sunt la capitolul 14 :grin:. Weekendul ăsta, o dau gata.

Pfuuaaaa, ce te invidiez!!! :sleepy: Ma doboara astia la munca de ceva vreme. Nimic, nimicuta nu am mai apucat sa mai citesc seara!! ooffffff…
Sper sa recuperez in weekend.

De-aia zic, audio book-ul e minunat! De unde timp să citesc atâta? Azi-noapte, cât n-am putut dormi, am stat cu căștile în urechi și mi-a citit Donna Tartt.
Nici nu l-am deranjat pe Gagicu, nici n-a trebuit să plec din pat.

După bunu-mi obicei, “citesc” 2-3 cărți în paralel.
Asta e proaspătă

m-am apucat de ultimul Stephen King in colaborare cu ficiorul propriu “sleeping beauties”
interesanta :smiley:

Am terminat A column of fire.
Foarte faină si foarte Ken Follett, mai multe personaje, plasate în diferite locații, perioadă istorică zbuciumată, evenimente decisive în istorie, nu te plictisești o secundă.

Sam, asta e ceva serie? Ca am gasit-o si eu dar am ramas cu impresia ca mai sunt si altele.

Da, e o trilogie, insa cartile nu au legatura intre ele. Deloc. Asa ca nu inteleg exact cum e cu trilogia aia, dar astea sunt cartile:

1. The Pillars of the Earth
  2. World without End
  3. A column of Fire

Asta o am pe hârtie, e groasă cât 2 cărămizi, puse una peste alta. N-am găsit niciodată timp s-o citesc, dar acum am rezolvat. Mă așteaptă 42 ore, de carte. O săptămână de muncă :smiley: