Ce mai citim?

@Samoa Ai terminat-o pe Donna Tart? Cum ti s-a parut pana la urma A secret history?
Eu nu am mai avut timp sa ma bucur de ea in liniste si pace.

The Pillars of the Earth, am vazut filmul. Foarte mult mi-a placut.

Da, am terminat-o și pe aia. Mie foarte puțin mi-a adus aminte de Magicianul, dar e o carte pe care o recomand cu căldură. Curge ușor, nici nu-ți dai seama când se citește.
Eu zic totuși să încerci cu audiobooks.
A column of fire a fost 30 ore. Am terminat-o într-o săptămână. Dacă citeam, îmi lua cel puțin dublu, deși citesc foarte repede.

Hai ca am inceput si eu de cateva zile pe audio, pe langa lectura normala. Mere cand migalesc la sifonierul si dulapurile copiilor. Aseaea chiar am adormit cu ea in urechi, cam jumatate de capitol mi-a susurat in vis :joy:
A recomandat-o @Mother_Abigail la mystery, imi place!

Astept o recomandare cand o termini… pe mine m-au cam dezamagit ultimele carti ale lui King, prea pe-aceeasi reteta deci previzibile, asa ca nu stiu daca merita sau nu.

sunt pe la jumate, e altfel decat cartile lui din ultimul timp
cand o termin ma pronunt final :smiley:
deocamdata nu m-a plictisit

Ana Maria Smigelski, Gustul, mirosul și amintirea, roman autobiografic al unei artiste nascute in 1938, evocarea cu mult umor a unor vremuri trecute si reconstituirea atmosferei boeme din Vama Veche

In sfarsit am terminat.o.
Idee interesanta, dar…mult prea lunga, muuult prea feminista, cu final previzibil.
O gramada de personaje, Devine obositor sa le urmaresti pe toate.
M.a cam dezamagit. 3/4 din carte a fost ok, dar fix atunci cand trebuia sa fie mai interesata a dat.o in balarii. Ori varsta isi spune cuvantul, ori vremurile :)))

M.am apucat de ultimul Dan Brown “origin”
Macar de la asta nu am asteptari prea mari, Desi inceputul e promitator. Dar mai mult Ca sigur ca se va fasai pe parcurs :)))

Dacă dai spoiler, te scalpez! :smiley:

Nu dau nici un fel de spoilere, dar cartea e ok
Nu m-a enervat aproape deloc, desi au fost momente “fugi de aici” :blush:))
Are idei interesante si te face sa te gandesti mai departe decat treburile de zi cu zi asa ca eu zic ca merita citita
Insa doar de persoanele care nu sunt in stilul religios traditional :blush:)))

din asta mai am si eu putin
e f. interesanta, dar ma cam calca pe nervi uneori tipul care citeste, nu’s de ce

Care, care?

“a column of fire”
am vazut serialul facut dupa primul volum, dar dupa aia nu I-am mai dat atentie
cartea asta insa imi place

Și World without End e faină. Serialul e de kitsch!

Gata, am terminat The Secret History - Donna Tart.

Hmm…nu stiu ce sa spun :smile: :smile: Clar nu a avut legatura cu The Magus.
Da, mi-a placut f mult stilul de scris alert, povestea care m-a tinut in priza. Dar ceva mi s-a parut neterminat.
Anumite lucruri au fost tratate superficial. Nu mi s-a parut ca a construit personajele - personalitatile lor - f bine.
In afara de Richard…restul au fost vazuti doar din exterior. Asta e o chestie care m-a frustrat un pic. Pana la urma, care era treaba cu Henry? Cine era el? Intrebari valabile si pentru restul.

Mi-a placut The Goldfinch mult mai mult.

Pai da, practic nu are nicio legatura, doar ca te duce cu gandul la The Magus. M-ai facut curioasa sa vad daca mai sunt si altii de aceeasi parere, si sunt. Probabil greaca, ritualurile mistice… Henry psihopatul a fost preferatul meu. Cred ca mai dau o tura prin ea la iarna, pe audio.

Mi-a placut de el si de restul. Doar ca nu am inteles pana la urma cum si in ce fel s-au format personalitatile.
In plus, mi s-a parut usor fortat instinctul lor de a se acoperi unii pe altii. Pentru ca in afara de cursurile de greaca, nu pareau ca au f multe in comun. La fel proful - cine era ala de fapt?! Ce anume le bagase totusi in cap?!
Mi-a placut cartea…dar ceva nu s-a legat. Ma simt usor furata :smile: Mi-as fi dorit mai multe detalii :smile:

Am terminat The Wise Man’s Fear :confused:
Cu o seară înainte să o termin, am zis să descarc și ultima parte a trilogiei. Și ghici ce? Nu e gata! :astonished::sob:
Vai, ce m-am necăjit!
Ascult asta, dar e cam îmbârligată, multe personaje, introduceri, nu-i chiar pe gustul meu

Am terminat de citit si eu Sleeping Beauties; se simte un aer mai fresh fata de ultimele romane ale lui King, dar acelasi feeling l-am avut si eu ca finalul e fasait si mi-a inselat asteptarile :slight_smile: .

Am citit si eu un weekend Albert Camus - Strainul. Nu mai citisem nimic de Camus pana acum.

Nu m-a impresionat cartea. Prespun ca pentru vremea respectiva (in 1946 a aparut cartea) a fost o bucata de literatura revolutionara. Acum insa mi s-a parut ca a fost un pic pe stilul Procesul de Kafka, dar fara profunzimea acelei carti.