Chocoholic

https://www.bucuria.md/rom/catalog/table

In Romania au si magazin online. Sau la emag. Eu le iau de la sursa :grin:

Caise in ciocolata n-am incercat.
In schimb, mi-au placut prunele umplute cu nuca si tavalite in ciocolata neagra.

Da da da…am niste colaboratori de la Chisinau care ma cadorisesc, cand ne vedem, cu bomboane bucuria si cu vinuri moldovenesti, ambele excelente. Nu am o preferinta anume la bucuria ca nu cred ca am mancat de fiecare data acelasi lucru, dar tot ce am mancat mi-a placut. Da, stiu ca se gasesc si la noi, dar nu am cumparat inca.

PS: din cate imi amintesc, ca nu circul fff des cu metroul, parca aveau un magazinas jos la metrou la unirea :thinking:

Eu de Bucuria aud prima data :blush: De Africana la fel.
Eu stiu Roshen de la ucraineni si bomboanele rusesti (habar n-am cum se cheama firma) stiu.

Nu importa nimeni, se vinde numai la cofetaria lor, dar au si magazin online. In strainatate e shippingul mare, eu de-aia nu-mi comand, ci rog lumea sa-mi aduca.

Ți-am răspuns la sport, să nu poluăm topicul :grin:

@Travelerista treaba cu Africana e ca în căutarea timpului pierdut, este printre primele dulciuri apărute la noi imediat după revoluție. În rest, o chestie ordinara.

Aibi milă și pune-l aici, că răscolii fără succes netul.

Am vrut sa-l pun de la bun inceput, dar mi-a scapat, scuze:
https://www.spruengli.ch/en/shop.html

Pe plan mondial se știe că cea mai bună ciocolată este cea belgiană, din punctul meu de vedere și cea mai bună bere. Francezii excelează in branzeturi și vinuri și poate locul doi după belgieni la ciocolată și bere artizanală.

Si acum bomba…mie imi place ciocolata cu rom, aia Rom românesc si a mai apărut o varietate rom cu lapte excelentă. Imi plac si bomboanele de ciocolată umplute cu lichioruri sau alcooluri de toate felurile, dar si ciocolata neagră umpluta cu cremă de fructe sau cu cremă de mentă

Tre’ sa le vizitez cuibul. Neaparat!

Hear, hear Sister!

Mi-am schimbat fff multe gusturi de-a lungul timpului. Dar ciocolata amaruie plus ciocolata amaruie cu menta…Imi ridica parul pe mine :smile:

Pe Africana am urat-o cu spume toata viata. :smile: Ce-i drept bunica-miu avea treaba multa in Timisoara pe vremea aia, asa ca intre Toblerone/Mars de contrabanda si Africana…era destul de usoara alegerea :smile:
In schimb dintre dulciurile proaspat aparute dupa revolutie, am fost innebunita dupa Kiss de banane si capsuni :smile: :joy::joy::joy:

V-am zis ca era mai bine cand nu exista topicul asta…

Lasa, domle! Sa stim si noi ce mai apare bun :wink: