Colțul vorbărețului

Multam mult @Hortensie Pe cuvant de cercetas ca sunt un picut in soc :smile: Parca, cumva inca nu mi-i pot imagina pe astia doi in rol de parinti. Nu dupa ce am crescut cu totii impreuna :smile: E un fel de stop joc la sindromul Peter Pan.
Nu pot sa inteleg cand a trecut timpul atat de repede. Parca ieri faceam numai tampenii in generala, impreuna. Apoi toata adolescenta ne-am petrecut-o impreuna. Eu facand pe mediatorul la orice criza si cearta si drama adolescentina cand astia se desparteau, ca sa aiba pt ce sa se impace a doua zi.
Si ma trezesc acum sa le vad si copilul :smile: Hai ca o dau iar pe plans si pe ras in acelasi timp :smile:

E un pic socant cand prietena din copilarie devine mama. La mine socul a fost cand am auzit ca insarcinata. Acum fetita are 3 ani si parca a facut mereu pare din viata si prietenia noastra :heart_eyes:

@Travelerista pentru mine soba e cea clasica din teracota cum aveau bunicii. Eu numesc semineu si genul asta cu usa cum are Ziggy.

Ohh, ala a fost socul secolului :smile: Dar nu, socul cel mai mare a venit aseara cand i-am vazut moaca galustei :smile:

Da, șemineul e fără ușă!

Pt ca soba se face cu nush ce fumuri pe sub ea, pe lângă ea, ii faci o încărcare cu lemne și gata, se păstrează calda. La șemineu bagi pe foc cât merge, apoi stingerea.
La asta se cumpără el, întreg, din fonta, nu se construiește focarul de la zero. Apoi se zidește pe lângă el, se încadrează. Mai multe detalii nu am, iar meșterul casei se învârte neîncetat, nu îl pot lua la întrebări. Habar n-am de ce au ușa, majoritatea au pe aici.

Am vorbit cu ai mei, cand am vorbit cu tata, am intrebat si de fierenta intre semineu si soba. Cica semineul, poate incalzi o casa intreaga (prin sisteme de brate, raspandite in toate camerele) , soba e pentru spatii mai mici (o camera, maxim doua).
Usa nu are nicio relevanta.
Il cred, e expert in materie.

Acum ca ai zis mi am amintit ca a zis mr ca o sa I facă nu știu ce și pt camerele de sus, sa le încălzească. Dar deocamdată nu e nevoie, ca nu sunt gata și nu le folosim.
Iar în living am spațiu f mare, am gol peste living, adică etajul este peste jumate de parter doar, iar acoperișul vine în panta. O soba nu ar fi făcut față, cum dealtfel nu face nici centrala electrica, avem și de aia și o folosim pt restul camerelor de jos. Oricum, căldură șemineului intra peste tot la parter, ca toate ușile dau în holul deschis cu livingul. Am explicat de m-am rupt :joy: eu is boema familiei, omul practic, cu viziune de inginer, este mr!
De la o firma de pe meleagurile tale am comandat simpaticul asta, oameni relaxați, abia ne-am înțeles în telefon cu ei. Nici ei pe mr, cu vorba lui rapida și tare, nici noi pe ei, mai în reluare, asa :joy: Ne-au făcut și o bucurie de am dat retur suportul, care nu se potrivea, și și-a sudat mr rapid altul, mai trainic și mai frumos :joy:.

Sa-l folositi cu drag, mult si bine!
Arata ca-n filme :heart_eyes:
Amu, astept si poza de poveste, cu semineul finisat si bradul impodobit.

Daria, te vazusi “matusa”?:joy::kissing_heart::hugs:
Sa fiti sanatoase toate trei, iar micutei Alexandra ii doresc sa se fi nascut sub o stea norocoasa!

Buna dimineata!
NU am mai intrat de cand mama fata!
O groaza de treaba la serviciu. Muncim de ne sar capacele. Am numarat de-a piese de numai asta visez.
Pentru ca da. Lucram in AutoCad 2 D. Si da. Numaram manual toate piesele. Se poate ajunge la sute de mii de piese. Bine ca avem voie sa folosim calculator mic :))
Acasa, am vorbit cu unii, in august, sa imi pun geamuri glisante la balcon, pentru ca nu am nevoie de autorizatii pentru astea, Ca nu modifica structura blocului.
Ce sa vedeti? Pana la ora actuala inca nu am geamuri, cu avans dat pe 20 august.
De ce?
Pentru ca dureaza vreo 3 saptamani sa imi vina profilele.
Profilele nu sunt gata in 3 saptamani.
Tipul cu care am vb are un deces in familie. Ma redirectioneaza catre altul.
Ala imi zice ca ajunge la atelier si ma anunta exact cand vin. Dupa cateva ore in care incepusem sa imi fac griji pentru om ca nu ajunsese inca la atelier, il sun, era cu un colegla spital ca se taiase intr-un geam de-al meu. Care s-a spart evident.
O sapt mai tarziu adica weekendul trecut acum, vorbesc cu ala de prima data si ma programeaza la montaj. La ora 9. Imi confirma pe la 9 ca baietii sunt pe drum. Pe la 9 jumate-10 ca suna sa imi spuna ca al lui coleg nu l-a anuntat ca s-a spart un geam. Si ca nu e gata. M_am crizat urat. I-am zis ca ma duc la politie si fac plangere daca pana weekendul asta nu am geamuri.
Caaa nu ca va dau banii daca vreti!!! Fratiwere! Dupa o luna jumate nu imi dai nici un ban inapoi. Imi pui geamurile. NU imi pasa de unde vii cum vii de cate ori ti se mai sparg!!
Si ma astept si la o reducere.
Whatever! Life is good!

Aaaa si avem 2 nunti luna asta. Pe 6 si pe 13. Asa luna…mai rar!
Acum o sa muncesc. O sa incerc sa intru mai des.
Va pup!

Buna dimineata!
@albinuza, succes si nervi tari! Si geamuri trainice… :roll_eyes:

Eu am venit la munca, trasaind picioarele, doaaaaaaaamne ce n-aveam chef…dar nu stiu cum se face, ca stand de vorba cu colegii, imi mai vine inima la loc si parca nu e atat de rau. Am vorbit si cu sefa, o ador pe femeia asta, zici ca eu o sefesc pe ea. Cum zic eu, asa facem! Niciodata, dar niciodata nu mi-a zis nu, sau pus la indoiala deciziile.
Asa, sa muncesc ceva, sa nu las nimic neterminat .
E soare si frig. Si cafeaua are gust de apa cu care ai spalat cestile de cafea. Ma duc sa-mi mai iau una si sa trag de ea, pana la pranz!
Hai fetele, e miercuri, una-doua, am scapat si de saptamana asta!

Da, mai, am trait sa o vad si pe asta. Desi cam sufar ca un caine pt ca nu-s acolo. Aia e, o sa fiu o matusa ff activa, de la distanta :smile:

Buna dimineata lume! @Samoa pe mine m-a cam deprimat usurel ca e abia miercuri :smile: Pe langa faptul ca este enorm de treaba si mult haos de pus in ordine, ma mai trage si frigul incontinuu la somn.
Asa ca de dimineata, cand am plecat la 7, cred ca am mers dormind pe strada :smile: Si nici acum nu sunt mai treaza.
Sefa ma astepta “Alexxx, please breath before you read your emails, you’ll get verrry angry”. La ce somn imi este, nici macar nu am clipit in fata ineptiilor care ma asteptau in inbox.

Eu am plecat de-acasa la 8. E din ce in ce mai greu, sa lasi patul cald si sa iesi la frig, ca sa te duci intr-un loc, unde nu vrei deloc sa fii.
Abia astept vacanta de Craciun si anul nou!
Dar mai intai, aia de-o am intr-o saptamana si jumatate mohahahaa!!!

hahahahaha, credeam ca numai eu sunt obraznica pt ca ma gandesc la vacanta de iarna :smile:
Pe de alta parte, va fi un sfarsit de an plin de munca si agitatie asa ca vacanta de Craciun va fi exclusiv de odihna.

Inapoi la catedra ECDL! Am fost intrebata, daca vreau sa pun umarul, la “digitalizarea” personalului pedagogic, asadar o sa le predau pachetul Office, incepand din toamna asta.
Imi place, intai, ca ies din rutina si apoi, ca ii invat sa lucreze asa cum imi place mie :grin: :ok_hand:

E vineri, domne! :smile: :smile:

Buna dimineata!

Da ce taceti asa, sunteti necajite ca n-a trecut referendumul? :smile:
Bai, la noi ploua maruntel, numa’ fain de stat in casa si jucat Assassin’s Creed! Da’ ciuciu, ca tre sa vin la munci sa-mi fac nervi de la ore mici :angry:
En fin, trag de zemârca asta clocita, si-mi fac curaj sa ma apuc de treaba. Las ca trece ea si saptamana asta si dupa aia am 10 zile de huzur. Abia astept!
S-aveti o luni confortabila!

Io o sa tot fiu tacuta. Tocmai decolez de urgenta spre Bucuresti…pt ca life is shitty.
Operatie de urgenta la mama. Ma duc sa vad cum e cu spagile la Colentina

Intre timp in avion aud: “acum vine tati la tine. Plec duminica inapoi. Nu poate sta tata mai mult cu tine, trebuie sa se intoarca inapoi la munca”.

Aia e adevarata drama.

Anyway, sa aveti o saptamana buna doamnelor. Eu o sa fiu mai tacuta. Daca simt nevoia de morti si raniti o sa deschid un topic sa imi cant durerea.
Pt moment, tineti-mi pumnii!

Daria, te imbratisez. La Colentina nu e cu spaga. La ce sectie este? Eu am avut-o pe mama 10 zile in spital si nu a primit nimeni nici un leu, se indepartau imediat de mine cand vedeau ca am o tendinta. Sanatate multa mamei tale!

Hahahahah, se indeparteaza pt ca le este frica. Tu ca pacient tre sa gasesti solutii ca sa le dai banul fara sa observe nimeni.
Tot cu plicul merge dc vrei sa te asiguri ca e totul brici. Pana in momentul asta au primit toti plicurile. Nici nu ma intereseaza. Ma intereseaza sa fie ea bine

@Lotte dc zic ca nu stiu sectia o sa zici ca sunt proasta. Dar nu mai stiu de capul meu de cateva zile. Pietre mari la fiere, o opereaza maine. Azi au facut investigatii, tot. Din ce am inteles pana acum a mers brici treaba.