Colțul vorbărețului

extrema dreapta a ajuns acum sa prinda aripi tocmai din cauza exagerarilor de stanga
balans nu mai exista, doar extreme :frowning:

Nu e politicos să va contrazic, dar mai există si curent conservator in politică. Nu as zice ca Trump e extremă dreaptă, mai degrabă conservator. Si conservatorii vor castiga din ce in ce mai mult teren, datorită exagerărilor PC (political correctness) care au ajuns sa aiba accente ridicole. Nu dezvolt pt ca am altele pe cap acum, vreau sa-mi vand Matizul vechi de 11 ani si sa imi iau o Skoda Citigo (tot un fel de Matiz, dar mai scump). Daca tot ce e conservator e extrema dreaptă, tot ce e progresist e extrema stângă.

Cred ca gandesc cam la fel cu Snowdrop, atâta doar ca zic ca există nuanțe intre extreme

Nu că asta tre’ să v-o zic, la câți draci am.

În august-septembrie am fost 3 săptămâni într-o delegație lângă Dortmund, unde firma a deschis sediu nou, ca să școlesc lumea nouă (eu și alți 34 de colegi, de fapt).
Lăsând la o parte că ne-au ”îmbucățelit” prima pe care am primit-o pe chestia asta (adică nu ne-au dat toți banii o dată, ci în vreo 3 tranșe, de n-am înțeles nimic din ei), porcăria supremă - care ține nu de bani, cât de principiu - e alta:
Când eram acolo, ne-a vizitat marele boss, directorul general. Cum merge, bravo, dați-i înainte, mândri pionieri șamd. La încheierea respectivei zile de muncă, ne invită pe toți la masă - un bufet la hotelul unde eram cazați toată trupa.
Seara ok, mâncăm, bem, povestim, ne veselim (vorba vine).

… și tocmai am aflat că prețul bufetului ne va fi ”dedus” din diurnă (calculat în sistem paușal, multe restaurante de aici practică asta). Cum ar veni… am fost invitați, dar ne-am plătit consumația. Să ne fie de bine, sau ceva. Ah, dar băutura ne-o plătește firma, ne-au umplut de respect. Vorba unui coleg, dacă știam am fi băut friptura…

Edit: nu, diurna nu ne-au dat-o încă. Urmează… cândva. Să vedem, să socotim, să ne frosăim.

Dezbaterea nu inseamna impolitete. In orice caz, eu una nu am afirmat ca tot ce este conservator este extrema dreapta. Sa nu ne punem vorbe in gura.
E nevoie de echilibru, cum bine zici si tu si @snowdrop insa, din punctul meu de vedere acest echilibru nu exista in momentul asta.
Imi pare rau, dar nu prea vad echilibru in absolut nimic din ce face Trump.

Si nu au avut bunul simt sa anunte inainte? Nu de alta, dar poate din diurna as fi preferat sa mananc doar piept de pui fiert si nu ce a hotarat marele boss pe banii mei.

Buna dimineata!
Doamne, cat de greu sa te ridici din patul cald, ca sa te duci la munca, unde te asteapta probleme cu ghiotura si oameni, care mai de care mai frustrati si mai necooperanti.
Macar am birou fain, scule bune si libertatea de-a actiona dupa propria-mi judecata si constiinta.
Always look on the bright side of life! :wink:

Juma de saptamana, am halit-o, hai cu mama, ca mai e putin!

Aham, in plus greva la metrou, mers prin ploaie 15 min pana la birou. Am spus cat urasc mersul pe jos prin centrul acestui oras?! E mare lucru sa stai la coada ca sa mergi pe strada. De ce greva?! Pentru ca au dat afara doi soferi.
Ultima oara au paralizat o linie intreaga pt ca au indraznit sa dea afara un dobitoc care nu tinea cont de culoarea semaforului. E ok, punem in pericol pasagerii si apoi facem greve daca dam afara incompetentii.

Cum ziceam, stangismul asta nu, ma scoate din sarite!
Dupa cum stiti, dau cu sapa intr-o scoala. Avem in jur de 3000 de elevi. Si incep sa ma ingrijorez, cand vad cat de mult se coboara stacheta, “pentru ca elevii sa se simta inclusi” :roll_eyes:
Ca devin niste loaze incompetente si incapabile sa-si asume responsabilitatea insuccesului, nu pare sa intereseze pe nimeni.
Ok, bun asa, o sa emigrez in vreo tara africana la pensie!

O sa facem schimb de locuri asta e clar. Ei vin aici - wilkooommeeennnn, unde sunt lasati de izbeliste. Sanchi, balamale - e nevoie de forta de munca in tarile bogate ale Europei - dar nici dracu nu mai vorbeste concret, despre cum investim in oamenii astia ca sa ii facem functionali.
E ok, daca aduceam sarbi, rusi, bulgari, ucrainieni la munca, ne statea pc-ul in gat.

Cat de tare mi s-a parut faza :smile:

Pentru ca tot vorbeam de oameni care nu se mai pot descurca daca nu ii apara statul la orice pas si respirat.

De ce dracu au luat astia mai multa puscarie decat iau islamistii care urla pe strazile Londrei ca vor varsare de sange?!

Buna dimineata!
Sunt din ce in ce mai obosita, dimineata, desi dorm (in general) foarte bine.
Ma antrenez, mananc bine, iau suplimente. Degeaba! Sunt varza, de oboseala.
Peste zi, sunt vioaie, am energie, dar dimineata, e cumplit.
En fin, supravietuim pana maine.
S-o luam incet, sa nu ne surmenam, zic!

Ti-am zis ca visez numai la vacanta de Craciun. :smile: Sunt obosita dar macar stiu de ce. O sa ma bage in mormant astia la munca. M-am mai si trezit de dimineata putand sa jur ca e vineri. Vai ce crunta dezamagire :smile:

In 10 minute, inchid cosmelia.
Vin maine, sa mai stau nitel degeaba :roll_eyes:

Mi se pare mie sau preturile la zborurile de sarbatori au explodat exagerat de mult intre tarile din Europa de est si cele din vest?
Am cautat bilete catre Amsterdam, Paris, Bruxelles, Barcelona. Toate sunt intre 100 si 250 eur de persoana. Cand pun Bucuresti sare de 500 eur. Am pus Polonia de curiozitate si la fel, 500 eur.
As fi vrut sa mergem acasa anul asta de sarbatori, dar acum nu mai sunt sigura ca merita sa dam peste 1000 eur pe biletele de avion.

Nope, eu tot zic si bomban pe tema asta de ff mult timp. Si nu doar de sarbatori. Nu te mai atingi daca nu cumperi biletul cu ff mult timp inainte.
Cat despre sarbatori :joy::joy::joy: E oricum sezonul in care e cererea mare - mai ales pe ruta asta pentru ca e in cultura noastra sa fim cu familia de sarbatori. Mai adauga la asta si ca plecarea e din UK - si om te-ai facut.

in fiecare an cresc preturile, dar anul asta mi se pare de-a dreptul exagerat. Si asta la companii low cost unde nu ai nimic inclus in pretul ala.

Vad ca nu m-ati citit niciuna cand v-am zis ca maine zbor la Londra cu British, nu cu vreun low cost, fara bagaj de cala si fara gustare/racoritoare la bord, la modestul pret de 270 de euro :grin:

Si sa nu uit. Bilet cumparat in urma cu vreo doua luni. Acum nah, nu ma gandeam ca tre sa stiu la inceputul anului ce am de gand in noiembrie.

Eu te-am citit :yum: dar eu ma refeream acum la decembrie. In noiembrie se gasesc in general bilete ieftine din si catre Romania.

270 de euro ti se pare ieftin? :astonished:

Mie mi se pare groaznic de scump pt un zbor bucuresti-londra in regim de low cost.