Colțul vorbărețului

Pai am crezut ca ai zis cu British, nu cu un low cost. E f scump pt un low cost.
Dar eu cu Ryanair am zburat din Dublin in Bucuresti dus intors cu 80 eur in luna noiembrie anul trecut. Si acum doi ani tot ceva de genul. De aia zic ca in noiembrie am gasit mereu zboruri ieftine.

Cu British am si zis :joy: Am zis ca in regim de low cost. Faptul ca le zice british si iti vand un bilt la 270 de euro fara valiza si fara serviciu la bord, mi se pare inacceptabil. Nu stiu cum sa zic, nu traiesc de azi pe maine, dar mi se pare un pret ingrozitor de mare.

Chiar este mare. Nu am stiut de asta cu regim low cost la British. Eu am zburat de vreo 3-4 ori cu ei si mereu a fost totul inclus in pretul biletului.

Eu tot zic ca au sarit preturile ffff mult. Pe bune, sunt io nebuna dar chiar nu fileaza lampa de tot.
Stiu ff bine ce calatorii si ce bilete de avion cumparam acum niste ani. De pe o saptamana pe alta.
Fix discutia asta o avusesem cu niste alti, multi oameni in alta parte. Tot asa remarcau ca e tot mai scump si ca trebuie programat concediul si restul cu ff mult timp inainte.
Eu raman la parerea mea: daca incep sa imi programez concediul cu un an inainte, il dau dracu de concediu. Traiesc si asa majoritar dupa procese, kpi-uri, program fix etc…macar concediul ala sa fie o placere si nu o corvoada.

Insa am avut o surpriza placuta cand mi-am luat bilet de avion de pe o zi pe alta cand a trebuit sa stau cu mama in spital. Am platit la blue air - 270 de lire. Mi s-a parut chiar ok. Ce-i drept era de pe Luton si am mai platit vreo 90 de lire si la Uber dar orisicum, biletul mi s-a parut decent la pret avand in vedere conditiile.

Buna dimineata, lume!

Inceput de saptamana in forta, intr-o noua cladire de birouri. Imi place mult mai mult locatia. Am scapat de mersul cu metroul :smile:
Hai sa avem o saptamana buna!

Eu am citit “hai sa avem o vacanta buna” :joy:
Ma tot gandesc unde sa merg la sfarsitul lunii + 1-2 decembrie :thinking:

Eheee, ce-as mai vrea sa fie vacanta :smile:

Unde vrei sa pleci?

Adică te duci pe jos?

Nu, pur si simplu nu mai merg cu metroul. Merg doar cu dlr-ul un tramvai/metrou usor automat.

Munte. Sa fie miros de brad en gross in avanpremiera Craciunului.
Brad, iarna, vin fiert. Asa sa miroasa :slightly_smiling_face:

Ohhh daaaaaa!! Nu zici tu rau deloc! :heart_eyes::heart_eyes:

Bucovina @ChickyG :grin:
Eu am de mers la sfarsitul lunii la munte, langa Chiemsee, care-i denumit si Marea Bavareza.

Băi, nu! Brad, glögg (nu bem vin fiert aici) miros de turtă dulce și de portocale , mai târziu, dacă începem de-acum, până la Crăciun, suntem sătui.
Eu mai șed și mai rabd.
Dar voi, dați înainte, party så fie! :stuck_out_tongue_winking_eye:

Se intrece cu gluma vremea asta. Beznaaaaa, de abia iti tii ochii deschisi. Voldemort, treci la scara ta!!

Pai zisei: 30.11 - 02.12
E permis atunci, nu? :wink:
Mie-mi placu ziua de azi cu ceva ceata si racoare.
Daca mai da si-o ploicica, in sfarsit, miroase a noiembrie.

Mi-a iesit ploaia pe nas in Londra si vremea rea. Am venit gata racita. A fost superb :joy:

Acum sunt in Brighton. Ia ghiciti…ploua!!! :joy: Iar eu behai de zor. Ma consoleaza doar gandul ca si de eram acasa tot asta faceam, adica boleam in timp ce imi desfasuram activitatile zilnice. Nu tu sala, nu tu alt amuzament.

Ah da si ma mai consoleaza ca in camera de hotel am ditamai cada tip jacuzzi, in care o sa zac in seara asta.

Eu am fost saptamana trecuta in UK, pe langa Manchester, am avut noroc cu vremea, adica am vazut si soare. Dar ne-a batut vantul bine, cat am apucat sa mergem pe jos.
Azi au fost 17 grade (la umbra) si soare la noi.
Aici se deschid targurile de Craciun incepand cu saptamana viitoare, dar cine naiba vrea sa bea ceva fierbinte pe vremea asta calda?
Maine am de mers la un party intr-un restaurant/bar care-mi place mult, dar n-am mai fost de cativa ani acolo (era locul dintre club si micul dejun de cele mai multe ori).
@Queen Insanatosire rapida si zacut placut in jacuzzi!

Aici zac acum:

Si asta e cina mea, singura pe care simt ca o pot ingurgita: branza, struguri si un paracetamol fierbinte

Buna dimineata!

@ChickyG, nu bre, mai ai putintica rabdare! De pe 10 incolo, as zice io … :smile:

Eu am facut o pasiune, pentru Gruyere cu stuguri. Dar mai am si alte pasiuni, asa ca le amestec pe un platou si mamanc ca un neam prost, in fiecare vineri!
Am venit la munca, la 6:45, nu stiu ce naiba am, de nu pot dormi. O sa fie o zi lunga! Si e marti, tare nu-mi place ziua asta.
Mai sunt 6 saptamani, pana la Craciun, va vine sa credeti?

Adevarul este ca de vreo cateva zile nici eu nu sunt mai breaza cu somnul. Ce e drept, ma distruge insula asta.
Ba e fff frig, ba brusc ma trezesc ca lesin de cald sub pilota pentru ca - val de aer cald. Apoi o iau de la capat. Asa m-am saturat de curentii astora, ceva de speriat. Da mai potol, ne hotaram si noi: ori frig, ori cald :smile:

Plec de dim spre birou. Capul in pamant, audibook-ul in ureche, cu ochii mai mult inchisi pt ca batea vantul. Brusc ma trezesc printre mascati cat casa de mari :smile: Le-au facut o vizita surpriza unora de la o casa de langa mine. Nasol moment sa te trezesti cu baietii peste tine la 7 dim :smile: