Colțul vorbărețului

Nu domle’. Paracetamol :hear_no_evil:

Da nu i-ai zis ca tratamentul nu presupune musai sa inghita “medicamentul”? :joy:

Da domnule, struguri! Auzi la ele…tuica cu masline :fearful:

Bai, lesin cand le vad pe astea la terasa aici, cu o bere rece, la maneca scurta sau in tinute flu-flu pe un frig de iti ingheata pipota :dizzy_face:

Si nu mi se pare mie din cauza ca sunt racita. Chiar e frig mah!!! Si astea umbla in cracii goi de zici ca e cel putin primavara…

:joy::joy::joy:
Artistul din mine vazu una bucata ceasca cu tuica fiarta + una bucata farfurioara cu masline (multicolore) + una bucata cutiuta cu smantana.
Altfel, e nasol! Paracetamol, face stomacul namol de Techirghiol :joy:
Dar nu e timpul pierdut. S-o gasi acolo o sticla de Eau de vie …

Ba sa stii ca fix asa i-am zis!!

Cum domne, nu iti place sa bei din picioare, pe trotuar?!? Care nu esti tu posh si upper class.

Cat despre frig si umblat cu picioarele goale…eu ma intreb de ani de zile ce ovare au.

Sunt obisnuiti de cand se nasc asa @Queen
Socul cel mai mare l-am avut de curand cand m-am intalnit cu o colega care abia nascuse si plimba copilul de 3 saptamani cu capul gol si o bluza gen foaie de ceapa la 10 grade afara.

Azi repet meniul de ieri la cina, dar macar ma simt mai bine. La pranz chiar mi se parea ca ma simt bine bine si am fost la restaurant la un crab si niste scoici. Acum simt ca imi ies pe nas. Asta se califica pt una dintre cele mai naspa delegatii. Bine, nu e cea mai naspa. Aia a fost una la Budapesta, pe care nu vreau sa mi-o amintesc :confounded: Cred ca partea buna e ca ma intorc cu minim 1 kg mai usoara :joy:

Ah, tre sa va povestesc o faza cu slabitul. De cand cu sportul am slabit vreo 6-7 kg. Sa ne intelegem, nu am fost vreo balena niciodata, dar ma cam incurcau cateva kg si ma incurcau mult de tot. Programul ma ajutase sa le acumulez si intrasem rau in panica. Acum, tot datorita sportului, par mult mai slaba decat am fost atunci cand aveam cu vreo 4 kg mai putin ca acum. Numai ca acest mai slaba de acum este diferit. Eu cel putin ma plac acum mai mult ca oricand. In afara de energia pe cate ti-o da sportul, corpul arata si se simte in mare fel. Nu credeam ca e posibil, dar ete ca este.

Mah si ma vad acum vreo sapt, la o sindrofie, cu o duda care nu ma mai vazuse de vreo 3 luni. Toata seara tuta m-a tinut numai in “complimente” legate de silueta. Dintre cele mai remarcabile, in momente diferite ale serii:

• Ce slaba esti!!! Esti cumva bolnava?
  • Pfai…esti ingrozitor de slaba, nu imi place delooooc!
  • Vai in ce hal ai slabit, de cand ai venit ma tot uit. Esti exagerat de slaba, esti un sfert din cat erai!!!

Aveam asa un chef sa o carpesc de nu se poate. Mai ales dupa ultima faza. Culmea este ca a fost si una dintre situatiile in care nu aveam loc sa ii dau macar o singura replica usturatoare, iar ea stia asta :joy: Dar cred ca stie si ca mai ajunge la interval si atunci nu o iert eu :grin:

Si ca sa va faceti o idee. Am 1,60 m si acum am 54 de kg, dar e drept ca arat mai slaba decat atunci cand aveam 50-51 kg cand pana si mie mi se parea ca sunt prea slaba pt ca se vedeau prea tare niste oase cu care nu tineam sa ma mandresc (teoria aia cu idealul = cm de dupa virgula - 10 e doar o teorie, va rog sa ma credeti ca eu arat ca o umbra la 50 de kg). De unde rezulta ca greutatea aia pe care am redus-o eu la sfert era 60-62 kg maxim.

Chiar si acum cand imi amintesc ma ia cu nervi :joy: Si nu, madama in cauza nu e deloc grasa.

Buna dimineata!

@Queen, mie mi se par induiosatoare fazele astea, cu mujeres care se chinuie teribil sa te faca sa te simti naspa. Las-o in amarul ei, tu te simit bine, arati bine, juna esti, frumoasa esti, de nimeni nu depânzi! :wink:

Am venit la munci, abia astept sa plec, diseara mergem la film.
Vineri avem conferinta la spa . Si seara beau vin,mananc mizilicuri fine si ma joc. Faina saptamana!

Bravo Queen! E mare lucru sa te apuci de sport, sa te tii si sa ai rezultate! Ce ma enerveaza pe mine oamenii care isi dau cu parerea fara sa fie intrebati. Eu le dau ignor total. Acum cateva luni mi-am pus aparat dentar, ma duc la munca si se trezeste un coleg sa imi spuna: “ce te-a apucat la varsta asta? Nu ai ce face???” Pai m-a apucat sa am grija de dantura si sanatatea mea! Fiecare cu prioritatea lui.

Buna ziua natiune!

7.30 de dim - ma trezeste mister: “azi lucrezi de acasa?” “NU, iar ai chef de vorba noaptea??? Lasa-ma sa dorm ca te bat!”
“Eu doar am intrebat pentru ca e 7.30”. “Nu e 7.30, nu mai minti si lasa-ma sa dorm”.
Intr-un final m-am uitat la ceas - si nu, nu mintea :smile:
Numai gandul ca macar e vineri m-a facut sa imi inving oboseala.

:joy:
Adevarul e ca intunericul de dimineata te invita la somn.
Aici a inceput sa miroasa a iarna. Duceam dorul.
Am spart pusculita si am comandat un Sony Bravia de Black Friday.
Acum ma gandesc cum sa-mi anunt jumatatea :joy:

azi am un nou pitic care se concretizeaza intr-o intrebare: ati lucrat vreuna dintre voi cu un designer de interior pt amenajarea casei?

Nu il anunti :smile: Ii faci surpriza si il pui in fata faptului implinit cu o noua telecomanda :smile:

Da vina pe Mos Nicolae :smirk:

Nu și nu cred că aș face-o! Cel puțin, nu pentru un apartament. O vilă cu 15 camere, ar fi altă poveste.
Sunt atât de aroganta, încât să cred că am suficient bun gust și viziune practică, să mă pot ocupa și singură de treaba asta.

La mine e o problema mai complexa sa zic asa si chiar cred ca am nevoie de designer, dar nu pt ca as fi lipsita de imaginatie sau bun gust. Eu locuiesc in ceea ce se cheama bloc comunist, cu toate dezavantajele de rigoare: spatii mici si in principiu prost compartimentate, grinzi care impun mobila pe comanda etc. Cand am luat apart primul lucru a fost sa il recompartimentez pe alocuri (desigur, fara a afecta structura de rezistenta) pt ca unele chestii numai un imbecil le-a putut gandi asa cum erau. De ex usa de la baie era practic in fata wc-ului si se deschidea fix spre el, sau mai bine zis nu se putea deschide daca era cineva pe wc…o fi fost si asta un sistem de blocare. Pe hol erau trantite doua debarale fix in jumatatea holului. Si exemple mai am.

Eh, problema asta am rezolvat-o singura, fara designer. Acum grinzile au ramas si asta impune mobila pe comanda, cu planuri se executie, cu idei de folosire cat mai eficienta a spatiului. Bunul gust chiar nu cred ca imi e de folos si sunt convinsa ca un designer mi-ar fi de mare ajutor.

Ce as avea nevoie, ar fi de ceva recomandari.

Nu ar fi mai bun un arhitect? Mai sunt unii talentați și pe partea asta. Când spui designer, ma gândesc la aia de vin cu perdelute nu știu cum, pernuțe și chestii pe pereți. Adica nu vad un designer sa facă proiecte pt mobila.

Ba da, un designer de interior adevarat e unul care a facut arhitectura. Eu nu vreau sa imi mute pereti sau ceva. Am nevoie de unul care sa imi faca recomandari de design pt valorificarea spatiului, cu randari 3D, proiecte de executie pt mobila etc. Un designer de interior nu e unul care iti zice ca un tapet movuliu face camera mai mare, un tavan mai albastru o face mai zen, o perdeluta merge cu pernita etc. Dar da, in cele din urma vorbim si despre culori, materiale, texturi si ce o mai fi, dar nu asta e un designer. Multa lume crede eronat ca designerul e unul de a facut scoala de arte sau ceva cursuri de feng shui :slight_smile: . Nu, e unul care a facut arhitectura.