Colțul vorbărețului

De acord! :smiley: Propun și un clip cu ”ce fac nemții în weekend?”.

Oh, wait. Ar fi foarte scurt.
”Biergarten. Grillen. Geil”.
(în traducere: berărie open-air. Grătar. Extraordinar”).

End of story :joy::joy::joy:

Ahaaa, deci nu doar romanii suferă de “curent”!

Nu scapi de Dacii astia nici mort. Nu intelegeam si pace de ce aud eu de Daci la 6 dimineata pe BBC.

Oha! Dar ce naiba or fi facut de numai bucata lor s-a prabusit? :thinking:
@ChickyG, unde te duci pana la urma saptamana asta?

Nu cred totusi sa fie vina lor. Cladiri ff vechi, la propriu de pe vremea lu’ Pazvante, 1800 toamna :smile: mai pica si ele.

Am avut un weekend relativ linistit. Ieri chiar nu am facut nimic altceva in afara de un pic de ordine si niste paste cu branza. Doar am citit si m-am uitat la filme.
Cu toate astea, de dimineata abia m-am urnit. Imi pica ochii de somn.

Inca o luna pana la Craciun! (pentru mine 3 saptamani si 3 zile) Trebuie sa #rezistam!
Eu ce sa mai spun? Pe langa ca arde in nu stiu cate locuri, mai sunt si probleme mari cu un bou de coleg de la grupa cealalta, ma car pe la HR si works council din cauza lui (de data asta eu cu jalba in protap), ca altceva parca n-am ce face.

:joy::joy::joy:
Nicaieri, am investit banii de concediu in Sony Bravia.
Stau acasa si clocesc pe canapea la caldurica in fata tv-lui precum o foca pe banchiza.
Mai un World Class, daca o fi deschis, mai o tura de musafiri la taclale.
Tre’ sa-mi adun fortele pt petrecerile din Decembrie:
Sf Nicolae - 8.12
Christmas Party - 14.12
Intalnire cu gasca fabs - 18.12
Christmas Party cu prietenii - 21.12

Aoleuu, si eu am petrecerea de Craciun pe 7 Dec. Uitasem complet. De parca nu io am albit sa fac cacatul praf de organizare.
Ducem oamenii la Jamie Oliver cooking school - vreo cateva ore de jucat de-a bucatarii, baut si halit.
Dupa asta cica ei vor si la betie mai crunta. De la aia ma voi scuza.

Mare noroc ca nu am avut haos mare pe cap azi. Jur ca mai la nimic nu m-am putut concentra.

Same here, gimme five! Plus ca e ziua mea, deci si pe 15, si pe 16 tot sarbatoresc.
Mie imi vin belgradezii, toti 6, azi. Mergem la baute. Maine seara mergem la targurile de Craciun, dar si cu englezoaicele-mi, ca vin si ele. De miercuri plecam in munti, cica la meeting (cu cel mai mare departament de care apartinem, 57 de oameni in total - aia care vin). Tare o sa-mi trebuiasca weekendul sa-mi revin.
Am concediu de pe 20 si pe 21, dis-de-dimineata, o roim in concediu.

LE: ca de fapt altceva am vrut sa spun: trebuie sa mergem la marele miting cu steagul tarii in care ne-am nascut. Eu mi l-am printat pe asta, asa, flutura in vant, steag de legamant - style:

Vede un coleg, se uita foarte nedumerit la mine si-mi zice: “du-te si calca-l!” :joy:

@Travelerista ce miting?! :face_with_raised_eyebrow:

Tocmai mi-a povestit o colega ca trebuie sa se duca sa dea puhoiul de bani sa isi refaca trusa de farduri etc. A bagat ieri la spalat si n-a observat ca fi-sa de 3 ani s-a gandit ca e o idee f buna sa ii bage portfardul in masina :smile:
Femeia a aruncat rufele direct in masina. A observat dezastrul mai tarziu.

Hai ca intre timp m-am prins la ce te refereai - meetingul cu compania :rofl::rofl: Chiar ma miram ca e vreo revolutie romaneasca si nu auzii de ea :smile:
V-am zis ca azi efectiv am dormit cu ochii deschisi.

Ma reintorc la scorbura mea.

Sa-l inveti pe JO ceva retete mioritice :joy:, macar un bulz sa stie si el sa faca.
Noi mergem la Joseph by Joseph Hadad, de abia astept!

Pai crezi tu ca vine diva sa tina atelierul de gatit? Pentru ca ala cred ca trebuia sa mai adaug un zero la buget.

Sufăr cu tine! :weary:
Eu am atât de mult de lucru și atât de puțin timp, că mă apucă o tristețe enormă, soră cu depresia.
Si la fiecare mail, jur ca-mi urca sangele la cap si m-apuca niste draci, de i-as face flenduri, pe toti aia, care indraznesc sa ma deranjeze! Ma uit in sus, respir adanc si-mi revin…
Home alone, pana maine, o sa muncesc acum, ca Berila. Am alergat, am energie!

Punem pariu ca niciuna nu aveti atatea sindrofii si petreceri cate am io in perioada nov-feb? :joy:

Din fericire noi nu avem petrecere de craciun ci doar ne strangem la o felicitare de sfarsit de an, un pahar si pa-pa. Daaaar, sunt intre putinii nefericiti care trebuie sa participe la toate partyurile partenerilor in perioada nov-feb! Si nu sunt putine deloc. Nici macar nu sunt toate in Bucuresti. O fericire sa te vanturi de colo-colo, da in acelasi timp sa iti rezolvi si chestiile pe care le-ai rezolva daca ai fi la birou! :crazy_face:

Nici nu mi-as dori! As face ca toat visele, sa fiu obligata sa-mi port tartita de colo-colo, ca sa fac frumos la lume, cu care n-am niciun interes sa socializez!
Noi avem petrecere de Craciun, la care eu nu particip. Niciodata. Nu amestec timpul meu liber, cu obligatii de serviciu. E dupa ora 17, adio, nu ne vedem! Sefa clipeste in slow motion, la fiecare invitatie, pe care mi-o adreseaza, la care eu raspund invariabil “nope”.
Colegii mi-au zis "vezi tu ciuciu, promovari! "Ok, nu vad, plec, asta e. Dar la party-uri de joaba, in timpul meu liber, NU MA DUC!

Tocmai de asta incepe petrecerea la ora 12 :))))) =)))) La ora 4 se termine sesiunea la musiu Jamie si am taiat-o direct spre treaba mea personala.

Mama cat ma pot enerva atitudinile astea. Le pot intelege. Fara networking, in anumite domenii esti cam mort. Baiiii dar hai sa nu facem din asta o chestiune chiar mandatory.
In plus, ok nene, daca tu esti genul care iti place sa fii vizibil oricand, oricum, asta nu inseamna ca tre sa incepi sa le dai lectii altora.
Am avut musterii din astia ff grijulii pe cap…si imi venea sa le dau una peste ceafa.

La noi nu se poa’, ca e mult de munca. Bine, pa!

Nu ma deranjeaza ca oamenii au opinii si sfaturi. Sunt absolut zen si nu ascult de sfaturi/ amenintari.

Dar ce te face sa crezi ca sunt lesinata d entuziasm??? :joy:

Sunt doar resemnata si ii invidiez pe cei care se plang doar de petrecerea de craciun a firmei…

La mine nu e vb de vazut promovari, de facut frumos pt sefi sau chestii de genul. La mine pozitia face sa trebuiasca sa reprezint firma la anumite chestii si este cumva in fisa postului treaba asta. Nu pot sa imi pun coada pe spinare si sa zic “hai pa ca acum sunt in timpul liber”, desi de cele mai multe ori chiar sunt in timpul liber. Nu ma entuziasmeaza ideea, da…mi-as dori sa merg acasa in loc de vreun business dinner sau de vreo sindrofie, doar ca nu se poate. Sau ma rog, se poate si implicit renunt la pozitie, la job practic.