Colțul vorbărețului

Unul din motivele pentru care in veci nu mi-am dorit sa fiu sefa!
Ma uit in calendarul sefei mele si vad ca are sedinte, la inspectorat, care incep la ora 19. Fuck me!
Pozitia inalta, vine cu un bani multi, prestigiu si un lant gros! Nu merci, stau acilea in anonimat, pentru moment. Bani mai putini, dar am niste libertati. Deocamdata, apreciez mai mult timpul liber, decat banii. Poate, peste 2-3 ani, imi schimb optica.
Te compatimesc, sincer, dar pe de alta parte, e pana la urma o alegere pe care tu o faci constient, ca nu te obliga nimeni. Si daca esti in regula cu compromisul asta, e foarte ok. Cand n-ai sa mai fii, o sa gasesti tu solutii! :wink:
Pana atunci, ce sa zic…enjoy the parties! Macar fa-ti experientele, cat mai placute!

Este posibil - nu cert, dar există o posibilitate - să supraviețuiesc și BF-ului ăstuia. Ar fi al optulea, de când o ard logistic.
Zece ore pe zi au devenit rutină, săptămâna asta nu am decât o zi liberă (duminică).

Interesant e că șefa mea dă cu sapa la alt departament (unde a fost temporar transferată pentru că le-au plecat 2 team leaderi dintr-odată și ceilalți doi rămași nu pot gestiona singuri șandramaua într-o perioadă așa aglomerată). Și eu am rămas stăpână pe bostănărie.
Dacă, așa cum sper, o scot cu bine la capăt, se va dovedi că șefa mea e de fapt cam… degeaba :roll_eyes:

Sunt sigura ca ne-sefeala ta e mai banoasa decar sefeala mea, deci te infidiez pe toate fronturile :joy:

Nu, nu! Nu ma invidia. Ca la toti ni-i greu, no!
In alta ordine de idei, maine mergem sa vedem Lacul Lebedelor, dansat de Teatrul de balet din Sankt Petersburg. Abia astept!

Si eu am petrecerea de Craciun pe 14. De data aceasta chiar nu mi se pare ca imi iau din timpul meu. Au fost invitati si partenerii de viata iar acolo ma intalnesc cu o prietena foarte buna cu care abia astept sa petrec​:grinning:. Sefu’ nu stie de ce sunt eu asa de deschisa la party :grinning:.

Nu stiu ce am, dar am prins drag seara de lumanari aprinse. Ma simt de parca as sta la gura sobei si admir lemnele cum ard, ca in copilarie la bunici :joy:
In combinatie cu un ceai si o carte sau un film, e zen curat.
O fi semn de batranete? :joy:

Știu ce zici :grin: :stuck_out_tongue_winking_eye:

Avem cate un party in fiecare weekend, in cel dinainte de Craciun chiar doua pe zi. Nu stiu la cate vom ajunge, o sa vedem. Eu m-a pregatesc, azi am fost sa imi cumpar o rochie si o motto jacket cu ceva paiete, din care o sa fac doua tinute doua tinute. Parul mi-l fac azi, de 3 ore stau la coafor, si inca nu sunt gata. Pai nu ma mai prind astia aici pana la Paste😂

Toată Suedia stă la lumânări, din octombrie, până în februarie. Se numește “att mysa” = to be cozy.

Ce mai show!!! :heart:️ Piele de găină :chicken: 2 ore și jumătate! Svetlana Filatova și ale ei 32 de fouettes, bă ce show!!! Gagicu mai vrea :joy:
Na poze

Superb, superb, superb!
Uaaa, ce dor mi-e de-un spectacol de balet. Și ce mi-aș dori să văd ”Spărgătorul de nuci!”

Chiar ca superb! :heart_eyes:
Vazut si Lacul lebedelor, si Spargatorul de nuci, dansate de teatrul Bolsoi. De vis! Rusii astia sunt fenomenali!

Foarte frumos a fost. Gagicu n-a fost ever la un spectacol de balet, până ieri. Acum nu se mai satură. A venit acasă, și-a pus muzica de la Lacul lebedelor în căști și se juca Path of Exile :joy::joy::joy:

Spărgătorul de nuci, l-am văzut anul trecut. Pe gheață.

Și eu vreau sa vad Spărgătorul de nuci dar în versiunea The Royal Ballet. N-am urmărit producțiile cap coada, dar ma ghidez după Dance Of The Sugar Plum Fairy. Coregrafia Bolshoi este spectaculoasa, balerinele perfecte, în special Nina Kaptsova, însă fura povestea, în loc sa o aducă la viață.

Si eu ii prefer! Au o dezinvoltura, care nu se regaseste in baletul rusesc. Poate regulile mai stricte, poate viata mai grea, nu stiu, insa mie rusii, desi desavarsiti dpdv tehnic, sunt cam impietriti.

Buna ziua!!
Doamne am de-a treaba la birou!! Nu am mai intrat aici de o vesnicie!
Nu am cum sa citesc cateva sute de mesaje. Sper ca sunteti bine toate :smiley:
De abia astept sa vina concediul. De pe 21 pana pe 7 nu mai calc la serviciu.
Vreau sa slabesc vreo 3-4 kile pana de sarbatori. Din motive evidente :d
Si nu prea reusesc. E greu sa mai slabesti dupa 30 de ani. Si nu, nu ma duc la sala :smiley:
Ma gandesc sa beau ceai verde. Ca cica e bun. E bun?
Zi faina sa aveti!

Nu e greu deloc. Dar sunt o multime de factori, care trebuie luati in considerare. Cat mananci si mai ales, ce? Cat dormi? Daca esti cu stresu’-n gat, tot anul, toate plantatiile de ceai din Asia, nu te scapa de cortizol.
In rest, ceaiul verde e bun, la fel cum e si ala de tei, sau de macese.
Si da, e bine sa faci sport. Daca nu mergi la sala, alearga. Daca nu poti/ nu vrei sa alergi, mergi, 30 min pe zi. Sunt vreo 3 km. Mersul ala nu te slabeste, dar:
1.te calmeaza= nivel de cortizol mai scazut= mai putina depunere de grasime
2. te oboseste= dormi mai bine, ai somn de ai buna calitate = pofta de carbohidrati si zahar scade = mai putina depunere de grasime
3. arde calorii= mai putina depunere de grasime

Cum o dai, de ajutat tot ajuta, asa ca poate faci o incercare! :smiley:

Nu te lua după ea, ca este una bucata lungana sexoasa, n-am nici cea mai mica idee de unde vrea ea sa dea jos 4 kile. Cred ca se alinta.

:)) Nu ma alint. De pe colacel as vrea sa dau le dau jos. :))
Ca in primavara cand am fost in Germania m-am porcait cu toate cele pe acolo si am pus vreo 4 kile, pe care nu am mai reusit sa le dau jos. Cand am slabit la 26 de ani, a mers brici. Acum nu mai e chiar asa.
@Samoa cu miscarea e mai greu la mine ca-s putoare. De mers, merg pe jos destul de mult.
De dormit dorm minim 7 ore pe noapte, stresata nu prea sunt.
Bag salate de 3 zile. O sa incerc sa tin putin Montignac ca pe ala il stiu. Mai stiu si retete si e mai usor.

Stai ca m-am pus si eu pe slabit, dar fara sa planuiesc nimic. Vreo doua zile m-am necajit asa de tare ca am uitat sa mananc de pranz, dimineata eu nu mananc mai nimic de regula, poate o muscatura de corn si un fruct. De atunci am inceput sa mananc foarte putin, am un snack dimineata si unul la pranz, iar pe la 6 pm, cand se strange familionul, mananc cu ei un fel de mancare. Vad ca ma duc binisor in jos cu greutatea, cam jumatate de kg la o saptamana.

@Sibipa s zice ca e cea mai nefericita metoda sa slabesti. Mai bine incerci sa depasesti momentul.