Colțul vorbărețului

Si aici e la fel. Se construieste in disperare dar preturile sunt tot vulgare. Nu stiu nici noi ce si cum o sa facem.
Un lucru e sigur, eu refuz sa dau o avere pe un rahat de apartament construit pe repede inainte.
Pentru ca da, ai zice ca la juma de milion de lire primesti calitate la schimb. Aham, sigur ca da :smile: Ce am vazut aici, am mai auzit doar prin povestile din tineretea alor mei.
Cand si-au cumparat apartamentul pe vremea lui Ceausescu (da, soc si groaza, unii au platit rate la case pe vremea comunistilor) gasisera ziare in tocurile de la geamuri…plus alte grozavii.
Cand am mutat masina de spalat am vazut ca pe sub mobila de la bucatarie nu pusesera gresie :smile:
Am investigat apoi si am aflat ca da, carpaceala asta este litera de lege.

Nu, aici se respecta regulile si mai ales calitatea. Daca faci treaba de mantuiala si iese la lumina, te-ai fript, ai pierdut toata credibilitatea si te mai si tarasc astia prin tribunale, de nu face profitul ala, cat cheltui.
Plus anii de reabilitare, pe piata.
Cam alea sunt preturile si la noi. 3 camere in zona ok, minim 600,000 €.
Acum am inceput sa ne uitam si la doua camere si am gasit unele ok, langa padure (zona 1 sa o numim, unde zona 0 e centrul orasului), la 190,000- 200,000 €
Asta, de exemplu, cu ceva mici ajustari (dulapurile alea maro, din bucatrie, tre sa dispara), ar fi foarte ok.

Pentru ce ofera, mi se pare ca sunt mult mai bune preturile la voi. Bine, pe de alta parte, oricum nu imi propun sa mai stau ff multi ani in nenorocirea asta de oras. Parca as trai si eu undeva unde sa respir ceva mai mult oxigen si ceva mai putine noxe. Si parca mi-as dori sa traiesc intr-un loc unde sa nu trebuiasca sa stau la coada doar ca sa pot merge pe strada.
Asa ca daca e scoasa din start Londra din schema, mai scad putin preturile. Insa la iarba verde si in orasele idilice nu sunt joburi misto. Cum o dai nu e prea bine :smile:

Imi place apartamentul asta @Samoa

Mi-am facut un latte si mi-am adus aminte ca imi cumparasem scortisoara, special sa am la birou pentru cafea.
Cine dracu o fi avut ideea sa faca gaurile de la sticla aia cat casa…nu stiu. Ideea e ca m-am trezit ca mi-a scapat ditai pleasca de scortisoara in cafea. Noroc ca imi place :smile:

:rofl: :rofl:

La capitolul aer, stam foarte bine. Una din tarile cu cel mai curat aer. Orasele sunt construite in functie de zonele verzi existente, nu se contruieste, si apoi se planteaza trei copacei, fugiti de-acasa.
De la apartamentul in care stau acum (zona 0), am doua paduri la 15, resp, 20 min de mers pe jos, apoi acolo unde e apartamentul ala, ajungi in 15 min cu tramvaiul.
De la apartamentul ala, pana la padurile astea doua, faci 6-10 min cu tramvaiul.
Paduri, nu parcuri. Adica sunt poteci sa te poti plimba, dar e padure, deasa, cu tufisuri si carcaris si ragalii, cu lacuri si paraiase si relief variat si multe caprioare. Ohoo, de cate ori am alergat si m-am intalnit cu Bambi, solitar sau in grup de 2-3! :smile:
E froarte frumos la noi, eu sunt iremediabil indragostita de orasul asta. Are si zone, mai putin placute, dar nu obisnuiesc sa ma aventurez acolo.
Stiu, asta ma face o elitista lipsita de empatie, dar ce sa fac, daca nu simt nevoia sa vizitez getto-urile?

Din alea urate, ca în filme, înainte de bombardament. Știu ca nu vine Ivan cu bomba, dar tot te ia puțin pe șira spinării. La săptămână sunt, max 10 zile.

Lucram intr-o cladire de birouri extrem de hipstereasca. Printre altele, e voie sa vii cu animalele de companie la birou.
Astfel incat te impiedici ba de-un labrador, ba de-un soricar etc :smile:

Ies mai devreme din birou si calc direct pe tampitelul asta negru. Dormea ca bastanul, fix langa chestiile negre de la usa. Era total pierdut in peisaj :smile:
Probabil ca nu prea i-a placut de mine pentru ca l-am trezit din somn brutal pentru ca ies apoi sa vorbesc cu mama soacra la telefon si nici una, nici doua se apuca sa ma latre intr-o isterie sora cu moartea.
S-a dus dracu toata linistea si munca de pe etaj :smile:

Cam asa se munceste la noi in cladire :smile:

Și io vreeaaauuu clădire de-aia! :heart_eyes::heart_eyes::heart::heart::sparkling_heart:La noi nu se permite, că cică alergii și sula calului! :disappointed:

Hahahahah :slight_smile: A amuzant, ce pot sa spun. Dar e si usor agasanta treaba pentru ca dupa cum se poate vedea in poza, sunt multi care isi lasa cateii sa se plimbe brambura pe unde vor ei. Desi in mod firesc ar trebui sa si-i tina in propriul birou.
Si parca, parca as prefera sa ma duc repede pana la bucatarie, imprimanta, baie fara sa stau cu stres ca accidentez animalul cuiva.
In al doilea rand bietii de ei, se plictisesc…asa ca se apuca sa alerge ca dementii pe holuri. Nu vrei sa stii ce zgomot, ecou se face de la fuga astora pe parchet. Si nu vrei sa stii cam cat de amuzant este (not) cand toate fifi-urile se extaziaza la fiecare patruped: “ohhhh myyyyyy, youuuuu areeee sooo lovelyyyyy”
Ffsssss, mai muncim si noi ceva?!
Azi baietii de la vanzari au stat mai mult cu ochii pe patrupedul asta decat pe clienti :smile:

Cum se cer afara? Înțelegi tu, dacă au o urgență…

Deloc nu mi-ar pasa. Aș prefera să aud tropotit de căței, pe holuri, în loc de somalezi, care vorbesc tare, la telefon!
Vai, cât te invidiez!

Imi imaginez ca e povestea obisnuita cand ai un animal de companie. Fiecare animalut are programul lu - dimineata, seara. Daca il lasi inchis in casa 9-10 ore cat esti la birou nu o sa iti faca in casa pentru ca nu are cine sa il scoata afara. Deci cred ca asa e si cu venitul la birou.
Si ma gandesc ca daca stie sa te latre in casa ca vrea afara, procedeaza la fel si aici.

@Samoa

DAAAA! Ai perfecta dreptate!! Prefer patrupezii :smile:

Buna dimineata, lume!

Mor și nu mai pot de dragul lui :heart::heart::heart::heart_eyes::heart_eyes:

Vai, în ce fel eeeee :)))) Și ce la fix l-ai botezat :))))

E de-o cumintenie incredibila . L-am chemat in bucatarie, sa stea cu mine, cat am facut de mancare. I-am tras un scaun (avem de-alea inalte), langa bancul de lucru, l-am suit acolo si cat am mesterit eu la oale, nici n-a miscat. Ochii tinta, pe mine, nasull adulmeca, dar el nu s-a miscat un milimetru.
La fel, cat am lucrat, poza 2, e langa mine la birou.

Am o perioada foarte tampita, stresanta, obositoare. In consecinta eu am devenit irascibila, mai impulsiva decat eram deja, probabil si greu de suportat :joy: Daca nu vine odata “pauza mare”, cred ca ma scoate “profu” afara de la ora. Nici macar sportul nu ma mai ajuta mare lucru. Adica ma ajuta, dar doar pe moment, ca a doua zi o iau de la capat de la prima ora cu aceeasi stare. Ba chiar si sportul mi se pare mai greu de facut in tot contextul asta.

Mental training ai încercat? Meditație, practic, dar adaptată puțin. Și yoga poate ajuta, dacă o faci într-un anumit fel.
Zici că m-ai descris pe mine, în perioadele foarte aglomerate. Pe mine mă ajută astea două, am reușit să trec peste situații cu încărcătură explozivă, masivă. N-am făcut ca toți dracii la oamenii care mi-au footoot meciul, am inspirat, am privit în sus, umerii repoziționați și în câteva secunde, a trecut.

Asta cu meditatia nu cred ca imi iese. La cata rabdarea am eu sa stau intr-un loc…Nici yoga nu cred ca ma coafeaza prea tare, ca si la pilates ma ucide plictiseala dar il fac ca trebuie. Bine, nu am idee ce yoga trebe’ facut, nu stiu daca variantele astea de se fac la sala la care merg, plus ca nici antrenorii nu ii cunosc si evident, rabdare si timp de teste si research nu am.

La job, ieri, am intrat trantind si fulgerand in biroul directorului general, care parca va zisei ca este seful meu direct, singurul sef pe care il am din fericire, ca altfel ma punea in cap sa am si o armata de sefi :joy: Ma enervase cu o chestie in ziua anterioara, care de fapt nici nu era mare lucru ci o tampenioara, dar eu ramasesem capsata si fara chef de zambit sau macar de vorbit frumos, asa ca am intrat cu o atitudine de “tu ce dracu mai vrei de la mine :face_with_raised_eyebrow:

Va zic, daca nu vine odata 20 decembrie, adica ziua in care intru in concediu pana pe 7 ianuarie, o sa iasa naspa :grin:

Ah da, si ca sa fie treaba treaba:

• de marti pana joi socializare in afara orasului
  • vineri meeting all day long, incununata cel mai probabil de business dinner

Buna ziua lume.

Numar zilele pana la vacanta. Pana atunci am un milion de rahaturi de rezolvat, concluzionat, pus la punct. Si inca nici nu am inceput sa ma gandesc la cadouri pentru jumatatea casei.

Vineri am avut party-ul cu echipa. A fost distractiv la Jamie Oliver insa nu au oamenii nici cea mai mica treaba cu ce inseamna de fapt un curs serios pt gatit. Bine, nu ca ar fi experti in gatit. In schimb da, faceau misto de francezi ca la ei totul e pe baza de unt. Pai poate pentru ca un sos din paine sau un gravy cu faina nefiarta nu e chiar ce trebuie?! A fost fix cum presupuneam ca o sa fie. Pt distractie cu colegii, a mers insa.

19 dec e ultima zi la uzina. Ma intorc inapoi pe baricade pe 7. Asa ca am concediu proper in care planuiesc doar: citit, halit, jucat, somn si bucurat impreuna de vacanta.

Buna ziua!
Azi am o zi turbata, insa am decis sa fiu chill. Si mi-a iesit!
Mai e saptamana asta si aia viitoare si dupa aia, am inchis buticul pentru 2 saptamani! Doamne, ce vis! Sa nu citesti mailuri si sa nu sune telefonul,doua saptamani! Nu-mi mai aduc aminte, cum e aia, tare mi-e dor de niste liniste, in viata mea.
Am concediu de pe 21. Revin pe 7. @Daria, nu e corect, de ce tu iei concediu inaintea mea? :sob:

Pentru ca nu am avut concediu de vara si aveam destule zile libere astfel incat sa nu imi doresc sa vin la birou pana in ultima clipa.
20-21 e pentru curatenie si alte chestiuni organizatorice.