Colțul vorbărețului

Asta cu casa e un subiect sensibil. Noi am fost convinși timp de vreo 11 ani că vom rămâne chiriași o viață, dar acum parcă am vrea un loc al nostru, de unde să nu ne poată da nimeni afară.
(Am pățit-o acum 9 ani, când proprietarul ne-a pus în vedere să ne mutăm în 3 luni pentru că are el însuși nevoie de casă, că se mută acolo. E unul din motivele pe care nu le poți contracara cu nimic, legal vorbind. Altfel ești destul de protejat de lege - până nu mai ești, ca-n exemplul nostru).

Trigger-ul a fost că omul a trebuit să se mute-n alt oraș, cu serviciul - și greu a găsit chirie. Acest ”la mâna altora” ne dă dureri de cap.

Om vedea, după ce mă mut și eu acolo (dacă totul decurge cum sperăm, prin mai-iunie).

Totusi 3 luni inseamna o gramada de timp sa iti gasesti altceva. Eu acum am in contract preaviz de 2 luni. Dar in general e maxim, maxim o luna.
Acum sincer, daca nu e casa ta, chiar te poti astepta sa dormi acolo o viata?! Ca numai englezii pe benefits fac istericale ca ei au stat in Chelsea toata viata lor si de ce sunt dati afara. Pai poate ca nu isi mai poarte permite statul sa iti ofere casa cu 5 camere si gradina in buricul targului?!

Evident ca toti ne dorim casa noastra. Si noi ne dorim si visam si comentam numai despre cum o fi cand o sa avem biblioteca noastra. Mai trebuie sa tinem cont si ca dupa o varsta mai subtire cu puterea munca. Deci e un risc mare sa nu iti mai poti permite chiria respectiva.
Dar cand ai 26 de ani si lucrezi ca femeie de serviciu de dimineata pana noaptea, parca ar trebui sa ai alte prioritati decat - musai tre sa am mortgage in Londra.
Lasand la o parte lipsa de realism. Pentru mortgage-ul asta de UK iti trebuie niste venituri ceva mai babane decat se castiga in joburile astea.

Aici, locuințele închiriate, sunt construite special în scopul ăsta, de către dezvoltatori imobiliari, foarte rar, proprietarul e o persoană. Singurul motiv pentru care poți fi dat afară, e să distrugi iremediabil, locuința. Altfel, indiferent de situație, dezvoltatorul se obligă să-ți asigure locuință, cel puțin la nivelul celei din care tre să pleci. Pe perioada eventualelor renovări, ți se asigură locuință de transfer.
Foarte serios, în afară de faptul că poți să spargi pereții și că-ți bagi gâtul în jugul unui credit, eu nu reușesc să găsesc “avantaje” , locuinței proprii.

Pentru ca e faza aia cu “in loc sa arunc banii pe chirie mai bine ii bag in bunul meu”. Dar ma rog e ff discutabil si argumentul asta.
La creditul ala pe 30 ani se adauga si alte costuri si alte probleme. Bashca faptul ca acum cand criza bate la usa, e cel mai prost moment sa faci un mic credit de juma de milion de lire.

Îndrăznesc să spun că vorbim de țări/ sisteme / mentalități diferite. Aici 3 luni nu înseamnă ”o grămadă de timp”. Că nu-s pe toate drumurile locuințele pe care-ți poți permite să le plătești și concurența e serioasă. Ajunsese să ne apuce amețeala când mergeam la o vizionare și vedeam cârdul din fața blocului, interesați și ei de fix același apartament.
Mă rog, acum 9 ani nu eram cetățeni germani, a contat și asta - dar colectaserăm o mulțime de refuzuri și se cam apropia scadența când am reușit să găsim casă.

În fine, nu e nimic stabilit, dar la ce prețuri au chiriile, mai c-ajungi să spui că e cam tot aia.

Altfel, nu înțeleg de ce discutăm de ”benefits”, aici nu-ți oferă nimeni de pomană casă cu 5 camere în buricul târgului. Dacă ești pe benefits, statul tre’ să aprobe mai întâi locuința în care vrei să te muți (presupunând că te acceptă proprietarii). Dacă statul decide că e prea scumpă chiria, nein, mai caută și mai poftim pe la noi când găsești ceva mai ieftin.

Asta e ceva extraordinar, nici vorbă de așa ceva în Germania. În asemenea condiții nici noi nu ne-am gândi la propria locuință. Dar nu - preaviz 3 luni, pam-pam, orvoar madam.

Sistemele sunt atât de diferite - german, suedez, britanic - încât nu înțeleg de ce-am ajuns să comparăm in the first place.

Da, ai perfecta dreptate @Nancy Sunt nu doar sisteme diferite, ci si contexte diferite. Dezvoltasem pe fuga (printre o multime de kkturi) ideea de chirie versus rata la banca.

Si aici tot la fel de repede se dau casele. Cam de asta am spus eu ca 3 luni mi se pare timp destul. Cand m-am mutat aici, nu puteam pricepe si pace, cum dracu’ de are pretentia agentul sa ma hotarasc la o locuinta pe loc.
Cu toate astea, parca-parca tot mi se pare un termen decent. Iar pe asta o gandesc din postura de proprietar.
Presupun ca am casa, o inchiriez, plec de aici. Ehh, poate se intampla ceva si e musai sa ma intorc. Cat preaviz sa ii dau chiriasului?

Prima casa in care am stat aici era a unui englez care muncea in Franta. Aveam preaviz de o luna. Dupa 5 luni de la mutarea in UK, 4 luni de cand ne mutasem in casa, ne-a dat omul preaviz pentru ca isi gasise job in Londra si se intorcea acasa.

Eu faceam comparatia, numai pentru ca am albit, de cate ori, mi-au zis amicii din Ro, familionul si rubedeniile ca “Trebuie dom’le sa ai casa ta! Cum adica, stai in chirie?”
Pai e atat de avantajos, ca nu-mi vine sa devin apropitar, ca sa-mi fericesc neamul! :wink:

In Romania da, doar daca ai casa te este ok. Sincer nu imi doresc sa stau in chirie in Romania si m-a ferit soarta de asa ceva. Din nou, vorbim de sisteme diferite. Este aiurea ca roman sa zici unuia din Suedia ca tre sa aiba casa lui, dar la fel de aiurea este ca cetatean/rezident suedez sa explici unui roman avantajele chiriei.

Plus ca in general eu nu prea inteleg treburile astea:
-adica…pardon, chiar te astepti sa stai intr-o casa toata viata?
-pai 3 luni sunt o gramada de timp sa gasesti altceva

Eu da, cam vreau sa stau toata viata intr-o casa sau daca decid sa ma mut, sa fiu eu aia care stabilesc cand. Nici 2, nici 3 si nici 6 luni nu mi se par suficiente pt un ultimatum. Mie mi se pare nasol sa fie asa. Poate eu am o vacanta peste 2-3 luni, poate in timpul asta cine stie ce nenorocire se abate. Pana mea…nu m-ar coafa deloc sa am in plus de rezolvat problema locativa.

Adica eu inteleg perfect de ce cineva, oricine, prefera varianta casa proprie, cu toate cheltuielile aferente. Ok, daca in Suedia e cum zice @Samoa, sa poti sta in casa aia fara griji toata viata, atunci da, mi se pare normal sa fie o varianta la fel de valabila cu cea a unei locuinte proprii. Dar sa stau in casa altuia cu grija ca peste 2-3-5 ani o sa vina totusi momentul in care cineva iti zice “ai 3 luni sa parasesti incinta”…nu mersi, nu prea ma coafeaza. Adica ok, o vreme este o varianta si asta, pana la o varsta este o varianta si asta, dar asa for a life time, nu e de mine indiferent de ce tara vorbim.

Iar in Romania in mod special, doar daca esti ori in imposibilitate financiara, ori masochist preferi varianta chirie. Nu exista absolut niciun avantaj al acestei variante in Romania.

Exact aia lipseste, aici. Grija!
Colega cu care ies la masa, zilnic, sta in acelasi apartament (3 camere, ultracentral), de cand avea 19 ani. Acum are 45. Nu e casatorita, nu are copii si nici nu vrea sa aiba, nu planuieste niciun fel de schimbari in viata ei.
Pretul chiriei, creste cu 5-20€/ an, in functie de eventuale imbunatatiri aduse locuintei , cum ar fi electrocasnice noi, parchet sau tapet nou , evident, pe barba dezvoltatorului.
Toate modificarile de pret se negociaza sangeros de catre sindicatul sau uninunea chiriasilor, unde platesti o taxa modica si ai consultanta juridica asigurata, in caz ca exista probleme.

Dezavantaje, ar fi: imposibilitatea de-a decora pe gustul propriu. Nu poti avea mobila de inox in bucatarie, nici parchet cu picatele roz, apartamentele vin decorate standard, in culori cat mai neutre.
Nu poti modifica configuratia locuintei.
Dureaza foarte mult, pana gasesti altceva, mai mare, in aceeasi zona, modern, etc.
Noi suntem 2 persoane si vrem 3 camere. Nu suntem cei mai eligibili. Suntem trecuti de 40, nu avem prichindei si nici planuri sa facem.
Avem salarii mari, la o adica, ne putem permite sa facem credit. Cu alte cuvinte, bollocks! Asteptam, pana la pensie :smile:

Azi am avut cea mai misto experienta de customer service cu o firma din UK.

Piticului meu i s-a pus pata pe soldatei de fier. Prin anii 90, a fost o editie limitata de oua Kinder avand ca surpriza figurine de metal, care mi-au placut maxim si din ce-am strans eu, din ce-am mai primit de la altii, adunai vreo 15. Le-am redescoperit de curand si balaurul s-a indragostit de ele, le aliniaza, le pune sa se lupte, nebunie…

Bineinteles, de Craciun isi doreste un singur lucru :smiley: . Batui intai muzeele de istorie din Bucuresti si magazinele de suveniruri din Centrul Vechi - nimic! Asa ca m-am apucat sa frec internetul sa gasesc soldati asemanatori. Pauza. Numai prostii de plastic Made in China sau daca sunt ce vreau eu, sunt la preturi de te rup, se pare ca figurinele astea au dobadit statut de collectibles si vintage si alte traznai, bate in treij de dolari plus transportul pe ebay un set de 3-4 bucati. Pe olx, la fel, mai vinde cate un ametit 2-3 soldatei Kinder din copilarie si o cere si pe mama, ca sa-i fac copilului armata ies la pensie.

Am gasit azi un site din UK care vinde diverse suveniruri si reproduceri istorice, dar numai catre trade customers - muzee, catedrale, castele etc., pentru retail nu mai presteaza. Vand si seturi de soldatei. Si, zic, hai sa vedem totusi…

Asa ca ma apuc sa le dau un mail frumos, cu cuvinte cheie :wink: - ca nu gasesc in alta parte de aceeasi calitate si ca I really need your help to complete Santa’s mission this year. Si, dupa maxim o ora, imi raspund. Cam ce anume m-ar interesa, ca poate-poate se poate. Le dau toate detaliile, imi raspund imediat ca se rezolva si cat ma costa inclusiv curierul, le fac plata online si-mi raspund ca gata! “your order was passed through for dispatch and marked as urgently required, so it’s now very much down to Santas Little Helpers and the postal service!”

:grin:

Oricum, daca vreuna dintre voi mai are pe-acasa soldatei de metal din copilarie si se poate lipsi de ei, dati-mi de stire!

Asta e armata noastra deocamdata:

Eu am stat in apartament inchiriat in state, Cipru si Romania, m-am simtit bine peste tot si proprietarii au fost super de treaba. In Romania e si presiunea de care spune Samoa, te freaca toti la cap sa iti iei apartament. Totusi, in Romania chiriile mi se par mari pentru ce ofera. Avantajul cand ai apartamentul tau e ca poti face ce vrei, dar si cheltuielile sunt pe masura. Apoi, mi se pare destul de greu sa gasesti mobilier bun si frumos in Romania, dupa 10 ani il cam schimbi. Poate ca te si plictisesti de el dar nici calitatea nu e cea mai buna. La Mobexpert de exemplu, nu mi-a placut nimic cum arata, nici macar sa fie scump si sa spun ca nu e in buget.

@Mother_Abigail Stiuuuuuu soldateii!!! Si eu am avut si muream de dragul lor. Din pacate au ajuns la gunoi impreuna cu o multime de alte prostioare din copilarie.

Si, dupa maxim o ora, imi raspund. Cam ce anume m-ar interesa, ca poate-poate se poate. Le dau toate detaliile, imi raspund imediat ca se rezolva si cat ma costa inclusiv curierul, le fac plata online si-mi raspund ca gata! “your order was passed through for dispatch and marked as urgently required, so it’s now very much down to Santas Little Helpers and the postal service!”

Asta este atitudinea! Stai sa vezi, angajatii de la stat care se dau de ceasul mortii sa iti rezolve cate o problema si iti raspund fix cu aceeasi atitudine.
Efectiv ti se face inima in tine cat casa :slight_smile: Uite mah, se poate sa fii OM!!! OM misto si fain :slight_smile:
Si nu, nu-s platiti cu averi :slight_smile:

Ma bucur pentru Balaur :slight_smile:

Aveam de gând alerg azi. Pentru moment, zac întinsă, mă uit la seriale pe Netflix și mă indop cu ciocolată.
Suspectez PMS.

L-am intrebat pe colegul meu , care inca se joaca cu soldati :smile: si balauri si a zis ca-i complicat cu figurile astea de metal, numai firme mici le mai fac, calitatea e proasta cand e vorba de detalii, iar daca mai trebuie sa produca la scara mai mare, gata-i cu ei. Tot jucatorul serios a trecut pe plastic. Iar daca piticul ramane cu hobby-ul asta, mama lui sa se puna la strans banii la ciorap, figurinele costa mult. El joaca jocurile de la Warhammer, cica asta este producatorul nr. 1 de dracii dintr-astea.

https://www.reddit.com/r/Romania/comments/a5xlpt/binecuvântat_eşti_cârciumare/

:rofl::rofl::rofl:
Am lesinat!!!

La 18:30 începe semifinala de la europenele de handbal fete. Sa le batem pe sovietice și sa le trimitem la mama lor în Siberia. Din păcate, Cristina Neagu a fost grav accidentată in meciul cu Ungaria, din cauza unei huidume de 2 metri fără 2 cm :rage: și cel puțin 6 luni nu va putea sa joace.
Pe TVR 1 și TVR HD

Tare rau mi-a parut de ea :disappointed_relieved::disappointed_relieved::disappointed_relieved:
Mi-a stat inima la meci cand am vazut faza :zipper_mouth_face:

Din pacate sportul e ff crud. S-au faultat reciproc. Si romancele au faultat si au fost agresive. A avut ghinion biata Neagu.

Hai ca începe. Recunosc ca nu am avut inima sa ma uit la faza, dar am văzut alta când 3 unguroaicele eraubpe o româncă exact ca la lupte. Dar dacă zici ca și ale noastre au dat la gioale, eu te cred.

Bucuroase rusoaicele ca lipsește cea mai buna jucătoare din lume.