Colțul vorbărețului

http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-18-5641_en.htm

To allow for a smooth transition, under the Commission’s proposal each Member State would notify by April 2019 whether it intends to apply permanent summer- or wintertime. This should be based on coordination between Member States, possible consultations and assessments at national and European level.

The last mandatory change to summertime would take place on Sunday 31 March 2019. After this, the Member States wishing to permanently switch back to wintertime would still be able to make one last seasonal clock change on Sunday 27 October 2019. Following that date, seasonal changes would no longer be possible.

This timeline is conditional on the European Parliament and the Council adopting the Commission’s proposal by March 2019 at the latest.

Happy Friday!!

Daca tot m-am trezit iar la 5 macar am inceput ziua in forta. La 7.20 paseam in birou :slight_smile: Voi rupe usa dupa-amiaza cu vitezaaaa luminiiiii!!

Noi suntem la munte de 2 zile, la Predeal, dar azi am dat o fuga și pana în Poiana Brașov. Maine o întindem spre Bran. Am început școală cu un chiul de 2 zile, dar mai sunt și alții ca noi :grin:
Frumoasa tare Poiana, nu as mai fi plecat din liniștea aia.

Buna dimineaa, la dumneavoastra!
M-am trezit cu noaptea-n cap, la 7 eram in birou. Bravo mie, ca am o gramada de treaba, insa nici urma de chef.
Vreme cacacioasa, dar se incalzeste, cica maine o sa avem 22 grade! :astonished:
In Suedia, in septembrie…
Acum o sa beau niste posirca, pe nedrept innobilata cu numele de “cafea” si o sa ma pun sa muncesc.
Va doresc o saptamana vioaie!’

L.E. Unde o fi @Mother_Abigail, ca tace cam mult? Sper ca e in regula!

Bon giorno!

@Ziggy todo bien? V-ati intos cu bine la casa voastra?

Scurt weekend, domne. Fff scurt! :smile: Si eu m-am trezit cu gainile pe la 6.

In drum spre munca, se asaza in fata mea o chinezoaica. Dupa ce ma analizeaza vreo 5 minute din cap pana in picioare, de eram la un pas sa o intreb daca o pot ajuta cu ceva, incepe sa imi mimeze miscarile, pozitia pe scaun etc. Pana la sfarsitul calatoriei isi prinsese parul ca mine, se foise pana s-a asigurat ca si-a pozitionat geanta sub scaun ca mine, plus statul picior peste picior sa fie la fel etc.
Am avut o usoara senzatie de oglinda asiatica in fata mea :smile: Only in London, jur! :smile:

Hai, sa avem o saptamana cat mai buna si mai sprintara :slight_smile:

Daca le zici romanilor ca sunt rasisti si batuti in cap se supara. Irelevant ce si unde citesc, dar cu mana pe inima o spun: mi-e rusine! Mi-e rusine din aia nasoala de imi simt obrajii rosii.

Am mai avut acelasi sentiment acum vreo cateva luni cand am luat un Uber si soferul era roman. Nici una, nici doua s-a apucat sa imi zica ce s-a saturat el de Londra pentru ca e plin de negri, indieni si altii de acest gen. Toti put, toti sunt prosti, toti sunt murdari, toti sunt natie inferioara.
L-am intrebat cu ce anume se simte el superior ca om cu pielea alba, in conditiile in care vine dintr-o tara cu extrem de multe bude-n fundul curtii.

Nu, chiar nu pot sa pricep cum poti sa fii in halul asta.

Iara am copil fix in locul din spate care o sa-mi tragă picioare in spate 5 ore… foarte “norocoasa” sunt
Tresa caut un film ceva sa ma zenui

Drum bun @Zambareata
Intoarce-te si spune-i vreo doua-trei. Poate totusi se simt si parintii.

Un’ ti duci? @Zambareata

Nu am ajuns, am mai chiulit și azi pt ca nu ne-am putut despărți de pensiunea din Bran, cocoțata în vârful dealului, cu loc de zburdat, cu iepuri, găini și alte orătănii, cățelul Jimmy și motanul Pablito. Acum abia mergem spre Pitești, complotistii urla în spate sa ne întoarcem și sa mai stam o luna.

Indoapa-i cu covrigi cu mac! :joy:
Zbor placut si copii amortiti in jur!
Eu fusei iar la mare. E un aer asa de placut! Si lumina aia de litoral, specifica oraselor de la malul marii.
Tare bine imi e de cate ori vin aici!
Amu, in drum spre Buh.
@Daria, daca are greturi de negri si indieni, il poftesc la o plimbare cu 101 sau 253 vara.
Atatia masculi adevarati, frumos mirositori! O placere!
:joy:
Vorba aia: iarba verde de acasa.

Asta este prima chestie care imi trece prin cap cand ii aud pe dobitocii astia. De unde dracului o exista atata ura si falsa superioritatea fata de alti oameni…nu pot pricepe.

Eu mai vreau sa stiu, cum anume s-a schimbat viata lor, in rau, din cauza imigrantilor orientali?
Cu ce ii afecteaza pe ei, in mod direct, palpabil si vizibil, faptul ca oameni de alte rase, traiesc in aceleasi orase cu ilustrele lor persoane?
Ce draci ma iau! :rage:

La munca in Cali

Sedere placuta, @Zambareata!

Marti, cea mai naspa zi din saptamana!Tre sa-mi gasesc ceva de facut, ca e cam plictis. Pentru inceput, o sa-mi iau niste concediu, pentru cand se lanseaza Assassin’s Creed. Mi-am cumparat si un hard drive de 2 TB pentru Xbox, sunt preparata maxim.
Uite, doar ce m-am gandit la asta si ziua, a devenit brusc mai frumoasa!
S-aveti una faina, ladies!

Cand?

Am facut numai vreo doua ore pana la munca. Nu stiu ce draci s-a stricat si cand eram la mijlocul calatoriei s-a dus dracu’ totul :smile:
Sunt deja obosita :smile:

Pe 5 octombrie e out, ceea ce inseamna ca voi fi libera in vinerea aia si saptamana urmatoare, ca sa am timp sa ma desfasor.
Voiam sa iau un Xbox X in onoarea evenimentului, dar cum ma joc relativ rar, pe consola, am zis sa mai astept, mai ales ca luna asta, am spart pusculita, rau de tot. Ceas nou, casti noi, haine…

Si eu trebuie sa imi programez un concediu, apoi o excursie pana in Bucuresti. O sa fie un sfarsit de an cam in focuri.

What the fuck is this?!?!?! WHAT THE ACTUAL FUCK?!?!?!?

E pe bune asta?! :disappointed_relieved::disappointed_relieved::disappointed_relieved: :tired_face::tired_face::tired_face::tired_face::tired_face::tired_face::tired_face::tired_face:

Noi incepem sa impletim la concediul de vara de la anu’ :smile:
V-am zis ca avem soareci la birou? De la stationary poti sa iei si capcane de soareci, nu numai un pix si un creion. Ieri am descoperit ca a vizitat unul un sertar al containerului meu, a lasat excremente acolo. :face_vomiting: N-am si n-am avut nimic de mancare prin sertare, n-a ros la nimic. Azi mi-am adus manusi de menaj, chestii de curatat si dezinfectat, am aruncat de acolo ce nu-mi trebuie chiar neaparat, am facut luna. Bleah!
@Zambareata, ai grija sa ai timp si de tine acolo :wink:
Eu am fost saptamana trecuta la Belgrad, a fost misto (ca intotdeauna, de altfel). Au dat aia de la hotel telefon acasa, ca au gasit $ 400 sub saltea, nu i-am uitat eu acolo? Eu nici n-am stiut ca dorm pe bani :laughing: si daca ar fi fost ai mei, i-as fi uitat in seif, nu sub saltea. De-acum cred c-o sa ma uit de fiecare data sub saltea (si cine stie ce mizerii voi gasi :roll_eyes: )