Colțul vorbărețului

Io n-am nicio problemă să mă trezesc la 4 de ani de zile, Guantanamo scrie pe mine :)))

Chiar joia trecută începusem programul la 6 precis (plecată de la 5, în doo picioare la 4) și pe la 4 după-amiaza a sunat un coleg de la IT să verificăm niște chestii.
Blablabla, vorbim, apoi el: ”parcă te-am văzut dimineață pe hol”. Da, ieșeam de la ședința X. ”Dar aia începe la 7”. Cunosc :smiley: ”Adică tu de la cât ești aici?”. De la 6, zic inocentă.
”Și mă lași să te țin atâta la telefon? Du-te acasă, femeie, mai avem și mâine timp să testăm”.
Da’ de ce, că sunt fresh ca o salată, zic.

Pauză.
”Ești… ce? Da, deci cum spuneam. Du-te acasă”.

Care nu mă crede lumea că io țin la tăvăleală :joy::joy::joy:

I can beat that si nu ma mandresc deloc cu treaba asta :joy: . Cre’ ca culmea oboselii e aia in care esti prea obosita sa iti dai seama ca esti obosita sau ceva de genul. In tot cazul am renuntat sa ma mai plang ca mi se pare ca pana si treaba asta ma oboseste.

Nu cred ca mai pot sa clasific zilele sau sa le fac rezumatul pt ca de o luna si ceva programul meu este un numar permanent de acrobatii cu urmatoarele elemente:

• deplasari birou (nordul orasului) - fabrica/laborator (in afara orasului, dar spre sud ca nah…sa nu fie simplu ci sa trebuiasca sa traversez minunata capitala europeana)
  • intalniri atat la birou cat si la fabrica, cu tot tacamul aferent, gen business lunchuri si dinneruri
  • socializari in oras si in afara orasului pt diferite evenimente in tot felul de locatii gen (cotroceni, teatrul national, club diplomatic, locatii de evenimente pe la poiana brasov, sinaia etc)
  • printre picaturi cate o programare la distractii gen dentist, endodont (da stiu…e tot dentist da te tine cu gura cascata cate 2 ore), ginecolog etc, la care fug disperata ca ba uit ora, ba intervine ceva fix cand tre sa plec eu
  • sport la care ajung de la ora 8 la 9 seara, deci acasa ajung pe la un 10 seara, asta in conditiile in care programul meu incepe practic in fiecare zi la 6,30 ca la ora asta ma trezesc zilnic

Vineri este practic prima zi de concediu. Concediu anuntat de acum 2 luni ca asa e la noi. Adica toti partenerii si toata populatia cu care avem treaba e informata din timp pt a evita surprize ca cea care tocmai s-a intamplat, avand un vedere ca avem a face cu toate natiile. Duminica…deci, DUMINICA, mail de la parteneri din Australia: ce parere aveti de o intalnire la fabrica pe 21 decembrie. Credeti ca ar fi ok? Va rugam confirmati sa dam si noi ok-ul pe biletele de avion.

Cum confirmarea sau refuzul trebuia sa le faca boss, am ales sa lesin o tura pana a raspuns: NO WAY!

Azi privind agenda cugetam cu voce tare: Ce naiba i-a apucat pe toti la sfarsit de an? De ce pana acum nu s-au intamplat toate kkturile astea?

La care asistenta mea senina: Imi pare rau sa iti spun, dar programul tau e asa de la inceput de an, doar ca abia acum te-ai apucat tu sa le numeri! Si daca nu ma crezi uita-te la luna ianuarie care este jumatate programata!

Ah da, si toate cele de mai sus vin la pachet cu niste munca concreta. Adica de aia nu ma scuteste nimeni pentru a avea timp sa fac frumos pe ici - pe colo. Gen: negocieri, citit contracte, verificat pachete tehnologice, rezolvat chestiuni pt audituri tehnologice, supravegheat activitatea unui laborator si a unei fabrici intregi practic.

Normal ca nu ma pot plimba cu laptopul in dinti zi lumina. Va zic, ati fi infidioase daca ati vedea ce dexteritate am capatat la manevrat telefonul, scris mailuri pe telefon, jonglat cu mai multe documente pe telefon etc :joy:

M-am spalat pe cap si acum mananc :star_struck: . Copilul meu scump si drag a adormit dupa vreo ora de frichineala, da’ fu intai de acord sa-l lasam naibii de lego pentru alta zi.

@Regina, cam despre niste luni bune in ritmul asta vorbesc si eu, middle-of-nowhere-ul de azi fu o destinatie cu rezonanta exotica :smirk: , da’ jonglatul cu jde bile in fiecare zi suna al naibii de familiar…

Aseara am incheiat munca, dupa 13 ore.
Apoi am alergat pe banda si m-am sleit in sauna.
Am dormit foarte bine.

Azi mi-am luat doua zile libere in iunie, in weekend ne inscriem si abia astept! :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts:

http://icebugx.com/xperience-mountain-trail/

Mie creca mi-a fotat vacanta onor Guvernul. Cica dau ordonanta vietii maine seara, sedinta de Guvern programata la 18:30. Cu clienti din diverse domenii impactate turbati de ce si cum o sa-i afecteze si cum se poate ataca, diversi oameni care pot sa ia decizii plecati pe coclauri fara semnal si ordine de tranzactionare bagate deja pe bursa pentru prima saptamana din ianuarie, jale scrie pe fruntea mea.

:pensive:
Îmi pare rău, tare! Trăiți și munciți, într-o țară, care nu vă merită. Mă doare, aproape fizic, ce trăiți voi. E Crăciunul și voi nu puteți sta liniștiți, să vă trageți sufletul, lângă ai voștri.
Foarte, foarte rău îmi pare de voi!

Vacantaaaaaa!!! :heart_eyes:

Ok, nu e nici a mea cu detasare 100% ca voi mai avea de rezolvat niste treburi, dar pe mail si telefon, la ore neimpuse, daaaar ma multumesc cu orice se numeste vacantaaaaaaa :smiling_face_with_three_hearts:

Maine dimineata ma duc la dentista mea sa continue ce a inceput endodontul si la pranz ma duc la sala, pt un antrentament cu personal trainerul si pt o sauna ca la carte. Nu am planuri pt restul zilei si nici nu intentionez sa imi fac.

Let the holiday begin! :fairy:
Sunt la aeroport, luam un mich dejun prelungit inainte de zbor.

Mi-au trimis ai mei, un pachet. Nu mare lucru, pastramă, niște porcarii de sezon, șosete de lână, făcute de mama, murături și cel mai important, magiun de prune, cu miez de nucă, făcut de mama. Fără zahăr.
Sună telefonul, răspund. O voce oficială, ușor iritată “bună seara, de la Atlassib vă sun, în legătură cu coletul. Ajungem la ora 0:30. Va rugam sa fiti în stație, ca sa-l ridicati.” “în care stație?” Vocea, opărită “Unde venim de ani de zile, DUAMNĂ!” Eu, impasibilă “Habar n-am unde veniți! Unde veniți?” Vocea, evident surprinsă “A, n-ați fost cu noi…” “Nu…”, ea “Bine DUAMNA, eu credeam c-ati fost…” Eu “Cum ati dedus ca as fi fost?” Ea “…mhmm…aaa…in orice caz sa fiti acolo!” “Ok!”
Draga de ea, isi imagina ca daca ei sunt Atlassib, toata lumea stie unde opresc ei!
Am mers, au venit, am salutat, nu mi-au raspuns, nici ea nici soferul. Am luat pachetul, la plecare, am salutat, nu mi-au raspuns nici atunci.
Mandri ca suntem romani, eh? Neamuri proaste!

@Samoa ce neamuri proaste, romanii de la magazine si transport sunt toti numai un zambet, foarte atenti cu asta mic, mereu primeste cate ceva gratis, inghetata sau cookies, imi este si jena, ca doar pot sa le platesc, dar asa vor ei sa fie amabili. Noi am fost si am luat 2 butoaie cu muraturi, carnati, sunci, jumari si copite pentru racitura. Cozonac fac eu maine. Nu am intrat inca in atmosfera de Craciun, anul asta ne e tare dor de familie.

Am fost la dentist, am fost la fitness timp de o ora si jumatate, am fost la sauna si am raspuns printre picaturi la mailuri ce nu suporta amanare tocmai pana pe 7 ianuarie, daaaar tot ma simt in VACANTAAAA :partying_face:

A trecut și perioada asta infernală, fără să strâng pe nimeni de gât.

Nu că n-aș fi fost tentată. Azi am dat mail la duduile de la Customer Care să anunț o eroare de ambalare (clientul va primi un obiect pe care nu l-a comandat, în loc de comanda lui) și-n același E-mail am prezentat și soluția: trimitem comanda corectă cu Expres, pe cheltuiala firmei noastre (livrare garantată mâine, fiind pe teritoriul Germaniei, nu în străinătate), anunțați clientul să trimită retur cu ce a primit greșit, ne cerem scuze, sănătate-bucurii.

Băi și unde nu-mi scrie o cotrofelniță opărită - ”vă rog să explicați cum de s-a putut întâmpla așa ceva! Și vă rog prietenește să evitați aceste greșeli!”.

Mori, tută proastă. Oamenii sunt terminați de oboseală, au prestat inclusiv 2 săptămâni fără zi liberă (consecutiv), a fost un volum enorm de muncă și am tras de ei încercând să-i motivez, ete se întâmplă că nu-s roboți, ya know? Și oricum, nu ți-am pus duda în brațe și pa, ci întâi am rezolvat și după aia te-am informat.

Vitex.

O las pe șefa mea să-i răspundă (era în CC, cotrofelnița simțind nevoia să fie importantă).

Azi am fostin sfarsit la taiatul de porc mult amanat. Nu am macat chiar sa dau pe afara, dar ma simt ca si cum am aruncat in aer caloriile.

Si ca tot am timp si chef de rascolit pe net am dat iaaaar de harfele cacacioasei de Halep. Da, stiu…campioana vietii, ce sa iti povestesc, mandria nationala :joy: Caracter de rahat. Si asta imi aminteste ca o cunostinta din presa care scrie despre alt domeniu mi-a povesti ca a avut de curand oroarea, nu onoarea, de a asista la un episod cu harfe halepiste de mare campioana, asa ca articolul asta nu face decat sa imi confirme ca nu era departe de adevar.

Suntem acasă, eu, gagicu și fiul bonus. Ei se joacă pe PC, eu mă joc pe Xbox. Avem mâncare, avem de beut, suntem împreună, e liniște și e bine. Mi-am încheiat programul de muncă, ieri la amiază și incredibil, am reușit să fim în grafic. Pot să mă bucur de vacanta, huzur, antrenamente, mâncare bună, filme și jocuri, plimbări… E faină rău, viața simplă!

Da cum o da cu voi, bine nu-i. Ce pușca e gazeta sporturilor, ziar de doi bani din grupul Intact (antenele) adică fix aia care au spus ca Simona a fost huiduita la arena națională. Foarte bun tratament le-a aplicat, încă a fost prea delicata. În sfârșit un semn ca ceva se trezește în ea, și nu se mai simte obligata sa facă frumos la orice prost gen fituica asta sau jurnaliști de doi bani. Lasă-ma cu jurnalismul din România, am avut ani buni cea mai buna prietena din copilărie în presa, știu cum se scrie și cum se leagă japitele de orice.

Un refuz îndreptat, de fapt, nu către o redacție evident imperfectă, ci către public și oameni din sport.

Manipulare marca intact group. Și nici zâmbet imbufnat nu are, poate doar plictisit. Și eu m-aș plictisi să-mi pierd timpul cu ăștia ani la rand, ca mai au ei chef de niște poze cu mine. Haideee

De fapt mie nu imi pasa cine sunt aia si daca e sau nu asa. Cum ziceam, o amica din presa care scrie despe altceva, nu despre sport, s-a nimerit sa aiba “honoarea” sa o intaneasca pe mitzi-pitzi asta. Nu am mentionat pana nu am dat de articolul asta ca suna destul de dubios. Nu ii contesta nimeni rezultatele sportive sau munca depusa pt ele. Era vorba doar de calitatea de om pe care kkcioasa asta o condimenteaza cu un vedetism dambovitean.

Acum ca voua va place sau nu, adevarul asta este. Nu conteaza ca pe mine nu m-a impresionat niciodata mutra ei de inocenta modesta, ca nu despre asta este. Si sincer chiar nu inteleg pasiune asta pe persoanta fizica fata de ea. Adica e ca si cum nu tre sa ii mai sublinieze nimeni derapajele de vedetutza doar pt ca e o mare sportiva si asta scuza tot.

Si nah, iti place sau nu, din pozitia aia trebuie sa zambesti frumos, indiferent ca esti plictisita sau nu. Nu te caci pe tine ca ti s-a luat si nu dai ochii peste cap a plictis.

Multi trebuie sa faca asta la un nivel sau altul la jobul lor si o fac. Fix asta trebuie sa faca si ea. Nu ma impresioneaza ca vai mandrutza de la malul marii este obosita de atata vedetism si nah, doar meritele din sport ii dau dreptul sa mai fluture din gene si a lehamite sau plictis. Eh, iaca nu e chiar asa.