Colțul vorbărețului

O singura data am fost neagra, pe la 25 de ani. Never again! O eternitate si jumatate, mi-a luat, sa scap de negrul ala din par.
Ma scobor la terapie de labute, sa ma gadile si sa le faca sa se simta bine.
Dupa aia, am sedinta! :cold_sweat:

Nici io nu as recomanda cuiva asa ceva, dar nah…am zis ca fiecare face ce vrea cu pleata lui :joy:

Buna dimineata!
Bate un vant teribil, da nu e chiar frig, sunt 12-13-14 grade.
Se anunta ploaie, dar cum eu nu am vreo viata, in afara de munca si sala, nu conteaza!

Hai ca suntem la jumate, mai avem nitel si am scapat!

Sper sa ai gura aurita. La mine pare ca haosul nu se mai termina :unamused::unamused: Si da, abia astept weekendul.
In alta ordine de idei, s-a facut frig :smile: Momentan imi place pentru ca dorm de rup :smile: Ma cam saturasem de umezeala aia tampita si de valurile de aer cald care ma trezeau la ora 4-5 si apoi oha somn.

@Lotte zi merci ca ai unde si cum sa iti pui si perdele si draperii. Eu sufar ca un caine pt ca in rahaturile astora de apartamente, notiunea de perdea/draperie e de SF. Am un kkt de draperie verticala, office style. Am vrut sa vorbesc cu proprietara sa schimb rahaturile alea. Insa am realizat ca asta inseamna demontat, montat alta galerie, bani caruta pe perdele si draperii pentru ca sunt geamuri de sus pana jos in toata casa. In plus, la ce perdele si draperii as vrea eu, as risca sa ma trezesc cu tavanul in cap. Asa ca mi-am pus pofta in cui.
Hai, ca si cand scapi de corvoada asta, sa vezi ce o sa iti placa ce ti-a iesit din maini :slight_smile:

Eu sunt azi la Dirndl, dupa-amiaza mergem la Oktoberfest. Tot fredonez Cordula Grün :grin:
Am executat 2 appraisaluri azi, ultimele, acum nu mai am niciun chef de facut ceva.
Prost! :beer:

Distractie placuta @Travelerista Ce-as mai bea si eu o bere din aia adevarata :smile:
Please o colega azi la distractie acolo :slight_smile:

Ador casele alea si cheltui cu placere, o avere, pe draperii si perdele, ba chiar si pe manufactura profi!
Noi avem geamuri mari, am pus singuri draperii, pe sina, pe toata lungimea peretelui. De la IKEA, ieftin si bun. A costat undeva la 70€, toata afacerea.

Da, dar nu si cand stau cu chirie. La mine trebuie schimbata galeria cu totul. Ehh, sa ma apuc sa ii renovez proprietarei casa, parca-parca nu mi s-ar parea o idee prea buna.
La dormitor am rezolvat cu niste material inchis la culoare lipit pe marginele geamului. Macar sa dorm cat de cat in intuneric.

Ba da! :smiley:
Toata viata mea am facut chestia asta, am bagat bani in casele in care am stat, in idea ca eu traiesc acolo si o sa-mi fac sederea cat mai placuta.
Nu zic ca asa trebuie facut, dar eu asa fac. Si nu-mi pare rau, niciodata nu mi-a parut. Am pus parchet, am zugravit, am vopsit usi si geamuri, schimbat tapetul, modificat si reparat…Niciodata n-am cerut sa-mi scada chiria, niciodata nu am cerut sa mi se ramburseze costurile. Poate de-aia, nu-s bogata!
So what?

Nici eu nu sunt vreun Costache Giurgiuveanu si inteleg ff bine ce zici. Si pentru mine confortul casei este mai important decat sa tin socoteala la orice lira. Ultima cheltuiala a fost masina de spalat pe care in mod normal trebuia sa o schimbe proprietarul.
De ce am ales sa ma usurez eu de cateva sute de lire? Pt ca voiam o anume masina de spalat si pt ca o voiam cat mai repede fara tevatura englezeasca.
Dar chiar sa ma apuc acum de renovari din alea serioase…no way Jose. Hai ca sunt io fraiera si nu prea ma uit la fiece leut, dar nici chiar asa.

Nu schimba galeria, cumpara sina si pune-o in fata sau in spatele galeriei vechi. Asta inseamna doar cateva gauri in tavan, pe care inainte de mutare, le acoperi (daca vrei) cu chit alb.
De-astea zic:

Nope, chiar nu ma bag la dat gauri si modificari de genul asta in casa cu chirie, unde stiu ca si la o scama esti taxat.
Destul ca o sa am de platit plita electrica pe care am ciobit-o din greseala, va trebui cel mai probabil sa ii platesc si mobila de bucatarie de noua pentru ca la montatul masinii noi de spalat au trebuit sa dea baietii alte doua gauri in usa etc etc.
Parca, parca chiar nu mi-as dori sa ma ling pe bot de intreg depozitul.
In plus ti-am zis, chiar am niste dubii mari ca tavanul din blocurile englezesti tin ditai perdeaua si o draperie mai sanatoasa. Si nu, pe nervii si pe banii mei chiar nu fac experimente din astea.

Aha, la noi nu se plateste niciun depozit si eventualele gauri in pereti, pe motiv de tablouri , rafturi, dulapuri, precum si mici stricaciuni (balamale stricate, pete pe tapet etc) se considera “uzura in timp”. E treaba agentiei, sa faca reparatii si renovari, inainte de noul chirias. Esti pus la plata, doar in cazuri extreme, pisat pe pereti, distrugeri majore, chestii care te trimit la tribunal. Altfel, nu!
Am inteles, aveti regim mult mai strict decat noi. Mda, nu merge!

Are tanti a mea doua luni de chirie la ea in cont. Si da, la modul general niciodata nu pleci cu totii banii din depozit.
Mereu gasesc un milion de motive - 150 de lire pt curatat carpeta profesional. Nu conteaza ca e luna - trebuie dovada ca a fost curatata profi.
100-150 de lire curatat casa profi - nu conteaza ca e luna casa pt ca sunt romanca si nu mi-e jena sa smotruiesc - trebuie dovada ca a fost curatata profi.
Si tot asa. De asta zic, stiu clar ca din miile alea de lire din depozit o sa mai vad probabil cateva sute la finalul povestii, asa ca da, nu prea am exces de zel sa ma apuc si de chestii de design.
Cand ne-om muta la casa noastra cumpar si bormasina si-mi fac gauri peste tot, ca romanca adevarata :smile:

Domneeee, lunga saptamana.

Noi avem bormasini, doo bucati. Si o uriasa trusa de scule, cu tot soiul de instrumente de distrus pereti si lemn. Nu ne sfiim sa le punem in folosinta, de cate ori ne tuna, cate o idee noua. Acum vrem sa punem unul sau doua rafturi n bucatarie, pe care sa instalam borcane cu paste, cafea si alte chestii, eventual o planta sau doua.
Dar cum ziceam, e in regula. Din fericire, nu avem carpete, ci gresie in hol si baie si restul parchet. Singurele probleme, la curatenie, pot fi hota si cuptorul, dar le curatam cu abur si o sa fie in regula.

Eu picotesc aici, imi vine sa-inchid usa si sa trag un somn mic.

Pe mine ma termina nervos astia cu carpetele lor. Inteleg multe dintre diferentele culturale. Dar carpeta, carpeta aia ma termina.
Carpeta pe holulurile blocurilor, carpeta in sufragerie, carpeta in dormitor/hol etc…peste tot carpete. Care se imbiba in praf, care sunt greu de curatat si care…sa vezi si sa nu crezi, sunt majoritar BEJ. Ca sa fie treaba- treaba :zipper_mouth_face::zipper_mouth_face::zipper_mouth_face:

E foarte neigienic cu porcaria aia de carpeta, dar presupun ca e din cauza climei. Din cate am vazut, in casele mai noi, doar in hol mai aveau, in rest era parchet sau podea de lemn.
Lasa ca maica-mea, pe cand eram eu copil, avea carpeta in bucatarie. VISINIU INCHIS!!!
Ca sa se vada tot, ca daca tot n-avea ce face, sa stea sa curete la carpeta.

Nici eu nu suport carpeta. Am doar in dormitor si din fericire a fost schimbata fix cand ne-am mutat noi in apartament. Pe vremea cand vizionam apartamente, am vazut niste carpete jegoase si uzate de zici ca traisera animale acolo :nauseated_face:
Si eu sufar ca nu pot sa fac modificari unde stau. Tot am mai facut mici chestii gen pus un tablou, schimbat lustra ca era hidoasa rau. Dar sa pun in dulap pe perete nu am cum.

Am avut noroc ca am gasit un apartment care are carpeta doar in dormitor. Si chiar si acolo, imi este fff greu sa o mentin 100% bej deschis. Iar curatat profesionist cu apa/aburi si tot tacamul inseamna ca trebuie si mutat de mobile…
Asa ca uite ce sta Frosa cu periuta si cu injuraturi in dinti, sa mentina bejul cacatului de carpeta englezeasca.

Mi-am adus aminte ca citisem asta acum ceva vreme.

1. Carpets. I understand them in offices. I understand them in flats with no noise insulation. But in houses? Whether you like them or not is subjective. That they are filthy and almost impossible to clean effectively, compared to wooden or tile floors, is not – that’s a fact.

Asta mi s-a parut usor ciudatica. Pe urma am inceput sa asist la discutii de-ale vecinilor, am vazut reactiile lor/reactiile colegilor… si da…e usor de noaptea mintii.

1. Rodents. No, they are neither normal nor harmless. They carry diseases. In many continental European countries, having rodents is shameful and dealt with swiftly – here they are just accepted passively. Councils don’t seem to conduct periodic exterminations like abroad, and most homeowners seem happy living in properties full of rodent-friendly holes, or just accept with a shrug that, when a house is being refurbished, mice will move to the neighbours!