Colțul vorbărețului

Eu nu am scapat de stresul perdelelor. Am luat perdele de in si draperii de la Ikea. Mi-a sarit in cap lumea, de ce de in? Ca nu vin bine, ca intra la apa. Bai, chiar asa de tampiti or fi astia de la Ikea sa nu le trateze inainte? Sa tai perdeaua la lungimea cat imi trebuie si apoi dupa ce le spal sa intre la apa? Inca nu stiu daca le returnez, cand ma gandesc ca iar ar trebui sa masor si sa umblu in magazine ma apuca depresia. Samoa, nu bagi o poza cu perdelele de la Ikea sa ma linistesc? In dormitor am luat draperii bleumarin. A sarit in sus designer-a, ca inchid camera, ca de ce nu am luat culori pastelate. Pai eu in dormitor ma duc sa dorm,nu ma imbrac acolo, am luat ceva inchis.

Nah, vezi? Si mai ziceai de aia care lasa vecinilor cutii cu bomboane la usa :joy:

Mah, te inteleg, dar sincer nici eu nu intru in categoria investitiilor in casa altora. Sau daca as face asta recunosc ca as face doar daca ar reduce chiria. In schimb pot sa te inteleg daca asa simti tu.

In dormitor iei culori ff inchise ca sa faci intuneric. Sau ma rog, depinde ce vrei cu dormitorul ala. Dar daca nu te intereseaza deloc somnul sau dc dormi in orice conditii, atunci da, te concentrezi exclusiv pe estetic si deloc pe ce este practic.

People have been taking selfies of themselves posting the crisp packets and putting them on social media with the hashtag #PacketInWalkers.

.

A Royal Mail spokesperson said: "We strongly encourage customers not to post anything into the postal system which is not properly packaged.
“Crisp packets can’t go through the machines, they are not normal mail items therefore my hardworking colleagues need to manually sort them, which adds to time.”

Multi, multi plictisiti pe lumea asta. Pacat insa ca le dau de lucru altora.

Ce carpete bre ziceti aici? Aveti chestii pe pereti? :fearful:

Sau va referiti la mocheta? Si eu detest covoarele si mochetele. Am un covor intr-o camera, din cel usor manevrabil, dar cochetez cu gandul de a gasi o solutie sa scap de el. Dar carpe pe pereti, no fucking way!!!

uita-te la dormitor. Mi-e lene sa iti fac poza acum de pe palier. Tot blocul, de sus pana jos are mocheta albastrie deschisa.
Dar cand si-a pus o vecina pres la usa, imediat s-a trezit cu notificare sa il dea jos pentru ca este fire hazard :expressionless::expressionless::expressionless:

Ah…cam durere bejul ala!!! In camera de zi asa am si eu, covor usor manevrabil in culori nu foarte pretentiose.

Iar la draperii eu am o chestie dubioasa. Mie imi trebuiesc niste draperii semi-opace :grin: Cele care fac bezna in camera nu imi plac. Ma trezesc ffff nasol cand dorm in bezna absoluta. Si fara draperie este iar nasol, ca ma enerveaza lumina de pe strada noaptea si dimineata prefer sa controlez eu cata las sa intre in camera, nu chiar sa imi dea navala tot soarele.

Ce e tare la italieni e ca ei sunt la cealalta extrema. Juri ca nu au auzit de covoare si nu a ajuns pe la ei acest obiect. In 99% din cazuri camerele lor, toateeee, sunt lipsite de covoare si prevazute cu gresie. Inclusiv dormitoarele. Ffff rar parchet.

Mie personal nu imi place. Mi se pare asa, cam de spital…

Asa si eu! Dar tot trebuie un pic inchise la culoare.

Numai extreme :smile: Da, nici asa nu mi-ar placea. Dar macar ar fi usor de curatat. Pe cand mocheta asta bejulie…As zice, arza-o-ar focul dar nu ma joc cu vorbe mari, in blocuri englezesti.

Ale mele nu sunt de in, @Lotte. Sunt groase, semi-opace. Sper să înțelegi ceva, șed mult prea comod ca să aprind lumini prin casă :grin:

Eu am niste draperii intr-o culoare pe care acum imi dau seama ca nu o pot defini :joy: Sunt un fel de bej inchis? :grin: Prea inchise sa fie bej, prea deschise sa fie maro. Prin ele trece lumina, nu sunt din cele opace.

Dupa cum m-am mai vaitat pe aici, dorm destul de des la hoteluri. De cele mai multe ori hoteluri bune si uneori chiar ffff bune. Eh, cu cat e hotelul mai bun, cu atat e draperia mai opaca si mai grea :joy: Chestie care pe mine ma dispera. Din motivul asta la hotel dorm cu draperiile trase partial.

La un hotel mai fitos decat prevedea legea, seara menajera mai intra in camera o tura sa imi pregateasca camera de culcare. Pregatirea asta consta in: pus papucii langa pat, asezat halatul de baie pe pat, lasat in pat doar pernele de dormit, dat pledul decorativ de pe pat si…TRAS DRAPERIILE, care draperii cred ca erau mai grele decat cortina de la teatru si se actionau cam pe acelasi sistem :joy: Dimineata nu trecea raza de lumina prin ele. Bezna sa iti scoti ochii! Eh, cum eu seara, inainte sa ies la cina le lasam partial deschise cat sa nu ma vada prin geamuri lumea si cat sa intre ceva lumina dimineata, uitam ca ea vine cat sunt eu la masa sa imi traga draperiile si ma trezeam in fiecare dimineata, cand suna ceasul, intr-o bezna groaznica. Zau de imi placea vreun pic senzatia aia…

Ma cam doare capul si sunt ametita jumatate de zi. Nope, trebuie sa fie un pic de lumina. Dar sunt si momente cand sunt ff obosita si vreau musai sa dorm pana mai tarziu si atunci e perfecta si bezna.
Dar imi place sa controlez eu, asa ca prefer draperii grele care sa isi faca treaba si eu doar sa le las un pic intredeschise.

Ale mele nu-s opace de tot. Poți vedea dimineața, după ce se face lumină. Adică e semi obscuritate. Eu urăsc întunericul! Culoarea e un bej nisipiu,nu neapărat pe gustul meu, dar sunt neutre și nu voiam atenția la ele,așa că e în regulă.

Da, da. E buna descrierea culorii. Fix asa sunt si ale mele :joy:

Bun, deci nu sunt eu defecta. Ca multi dintre cei cu care am mai abordat subiectul sunt in categoria: sa fie beznaaaa!!! Ok, nu pot sa adorm cu lampi de veghe sau lumini aprinse, vreau sa fie intuneric si liniste, dar nu doresc sa zac in cea mai profunda bezna tot somnul si sa ma arunce brusc din asternut alarma…tot in bezna.

O alta trauma am avut-o chiar in Suedia unde am stat intr-o camera de hotel fara geamuri. Da, fix cum auziti! Nu era vreo vagauna sau vreun hotel de mana 14. A fost chiar un hotel de ale carui servicii si de a carui calitate am fost multumita. Doar ca aveau unele camere…fara geamuri! Eh, aici nu am mai avut ce sa fac. Am impresia ca nici gaura in perete daca faceam nu se rezolva problema :joy:

Wtf!!! Aș fi cerut altă cameră, aș fi invocat claustrofobie cronică, orice, până mă mutau. În Italia și în Spania, se poartă obloanele alea rola, pe exterior. Care fac beznă oribilă. Din fericire, fiind, de obicei, cald, era obligatoriu, să rămână puțin deschise.
Am supraviețuit!

Am facut ceva incercari. Cica scria in descrierea camerei pe booking. Si chiar asa era, dar cred ca nu am bagat de seama acest aspect pt ca nu mi-am imaginat ca poate exista asa ceva. :joy:

Nici nu stiu cum sa descriu. Erau niste camere cumva in centrul cladirii, camere care efectiv nu aveau geam, nici la baie si nici in dormitor.

Nici varianta de a plati in plus pt un upgrade nu a mers, ca cica erau ocupati la maxim. Sau ma rog, in tot cazul, nu imi puteau aloca o astfel de camera pt toata sederea, chiar daca plateam o diferenta.

Shit! Lecție, citit descrierea în amănunt, pe viitor!

Am mai patit-o si la Munchen, dar nu cu o camera cu inturneric. Mai rau! :grin: