Colțul vorbărețului

La Munchen am vrut hotel intr-o zona anume. Si am gasit unul. Note bune, lumea multumita de el, pret acceptabil. De data asta am vazut in descriere ca scria ceva de toaleta si in poze parea oarecum ca toaleta e in mijlocul camerei, dar am zis ca nah…ce tampenie de poza, cum sa fie asa ceva. In plus mai mentiona si ca poti cere ceva cu baie mai “private”, asa ca nu am facut mare caz hotarata sa cer asa ceva cand ajung. Ceea ce am si facut!

Eh si ajung in camera! Cum sa va explic: buda avea usa de geam, transparent 100%, asezata intr-o pozitie in care numai daca ieseai din camera nu il puteai vedea pe cel de pe wc. Cobor disperata la receptie: femeie, am cerut camera de baie “private”. Te asigur ca la mine in camera nu e nimic private!!!

Se uita ea in calculator. Ba da, sigur ca este! Cabina de dus are geam sablat pe 3 sferturi din suprafata!

Poftiiiiiimmmmmm??? Pai tu ai impresia ca ma deranjeaza sa se uite cineva la mine cat imi fac dus sau cat fac alte treburi in baie??? :dizzy_face: Nu mai zic de faptul ca oricum, cabina de dus era pozitionata in asa fel incat nici nu se vedea.

Ne pare rau, doar camere cu cabina de dus “private” avem sau cu ea tot din sticla. Rezultatul a fost ca a trebuit sa il dau pe “colegul de camera” afara de fiecare data cand voiam la baie. Pt ca nah, eu nu obisnuiesc sa merg la baie cu martori :grin: Noroc ca am stat doar doua seri :joy:

Va jur ca nu mint! Caut hotelul pe booking si vi-l arat.

Semi-opace, adica sa nu aiba dublura, nu? Ca initial am vrut sa iau draperii bej, dar sunt dublate, deci tot bezna ar fi in dormitor. Ia sa ma uit eu la Ikea iarasi.

Eu îl dau afară, pe stimabil, și în camerele normale, când mă duc la baie :joy::joy:
Mi se pare că suntem prea “aproape”. Nici eu nu obișnuiesc vizite la budă, cu public.

@Lotte, nu au dublura, sunt simple. Și ieftine.

Queen :joy::joy::joy:.

Eu am luat draperii de la Danielle Design pe Prelungirea Ghencea.
Au la metru, dar le confectioneaza ei asa cum iti doreste sufletelul si vin acasa sa le monteze.
Apartamentul meu are ferestre mari de sus pana jos, cea din living are aproape 4 m lungime. Fara draperii ar fi crunt vara.
In living sunt mov, dintr-un material relativ gros, dar placut.
In dormitor sunt in nuante de bej.
Nu ma intereseaza sa faca 100% intunetic, dar e ok cand sunt trase.

Eu stiam ceva despre o regula UE, care impune ca locuintele care sunt inchiriate sa nu fie mochetate din motive de igiena.
In LU niciun apartament de inchiriat nu avea mocheta sau covoare pe jos, doar parchet laminat si gresie, care se pot igieniza usor.
Nici perdele clasice nu aveau, din acelasi motiv.
Doar draperii verticale din fasii late care se puteau inlocui in caz de murdarie.
De fapt, asta m-a frapat in tot LU: n-am vazut perdele la ferestre, in toata tara. Doar draperii laterale. Probabil si pt ca mai tot anul cerul e plumburiu si ploua.

Da, pe unde am stat si eu, tot fara perdele, cel mult, cu jaluzele, in Luxembourg, in Belgia si chiar si aici, perdelele sunt degeaba, nimeni nu le agreeaza. Draperii si atat. Si veioze faine pe pervaz.
Dormitoarele (unde oamenii se dezbraca/imbraca) stau cu jaluzelele jos, mai mereu. Oamenii nu au nevoia aia sa se ascunda. M-am invatat si eu, nu mai trag draperiile una-doua.

Astia oricum respecta ce reguli vor ei. Dar asta e stilul cu mochetele in partea asta de lume. Probabil ca de asta insista daca ai contract corect, sa ai dovada ca a fost curatata casa cu firma de curatenie.

Cred ca aici singurul motiv sunt banii (e mai ieftin sa pui niste kkturi din astea de plastic) si pt ca da, ei sunt obisnuiti sa nu aiba prea multa intimitate in casa.
Nici draperiile astea verticale nu prea si le trag vecinii. Tare aiurea mi se pare cand mai ies pe balcon sa le vad astora tot in casa!

aha, deci ar trebui sa cumpar alte rahaturi cand ma mut?! Pentru ca daca e cu motive de murdarie, perdelele se pot baga la masina de spalat. In schimb porcariile astea verticale, fix asa jegoase raman. Eu una nu prea vad cum as putea sa ma apuc sa le curat.

Buna dimineata!

Erau 7 grade cand am plecat de-acasa , dar e atat de frumos , e soare si e liniste. Splendida dimineata de toamna! Intentionez sa ma carabanesc mai devreme, sa fac o plimbarica la padure.
Si uite c-am topit si saptamana asta, mai am doua si apoi una libera. Si saptamana care vine, e scurta, muhahahaha!
S-aveti o zi insorita, in toate sensurile!

Buna dimineata! Eu am inceput sa dau drumul la caldura :smile: Gata, a venit oficial vremea proasta.

Azi imi propun sa rup usa cat se poate de repede. Sa vedem daca imi si iese pasenta.

Eu am geamul biroului, deschis, sunt 13 grade acum si e soare. Pfoai de mine, ce-o sa ma car acasa, pe la pranz, asa!
Si in drum spre casa, o sa cumar un buchet de floricele.

Urmeaza un weekend ff ploios si friguros. Nu am nici un program, slava domnului, asa ca imi propun sa recuperez odihna. Si cred ca bag citit si Spiderman la greu :smile:
Si taman ce respiram usurata ca e vineri, ca in weekend nu vreau sa aud musca…numai ca aud: Alexxxx, Saturday night drinks? :tired_face::tired_face:
Sorry guys, am alte planuri.

Eu am plecat :grin:
Halesc rapid și o tai la pădure. E răcorică, dar e ATÂT de frumos, că nu pot să stau în casă.

Poza din capitala, in ton cu referendumul cre’ ca…

:joy:
M-au terminat cu referendumul asta!
Zi de zi saptamana aceasta, si dimineata, si seara, se imparteau cu frenezie fituici la metrou P Unirii.
Culmea e ca cei care imparteau erau tineri.
Halal sa le fie!
Sa moara de gat cu cei din fruntea tarii, Dragnea si Tariceanu, cu familii adevarat traditionale!
Amin!
In Buh e o zi superba de toamna, ne-am rupt picioarele intr-o plimbare lunga cu halta la Zexe.

Buna dimineata, mai doamnelor!
Saptamana asta e scurta, bine ca e, ca tare n-am chef de venit la munca.
E soare, e frumos si eu am nitel de lucru, chestie care ma bucura, ca daca zac aici, fara treaba, nici timpul nu trece.
Toata sefimea majora, e plecata la conferinta, profesorii au sedinte, e liniste, nimeni nu-mi foote zen-ul.
Ceea ce va doresc si voua!

Buna dimineata!

In noiembrie ne mutam din cladirea asta de birouri. Aleluia!!! Pt ca eu nu mai am nervi pt inca o iarna in care intru in birou si sunt 16 grade pt ca nu merge AC-ul.

Nici nu stiu cand si cum a trecut weekendul. Hai sa avem o saptamana buna si usoara!

'neata! Aici ploua de rupe. Am bagat de seama ca azi si maine n-am meetinguri, workshops sau alte dracovenii, yay! Miercuri e sarbatoare, stam acasa.

Era o treaba cu taxiurile la aeroport OTP, ca alea din fata sunt scumpe sau asa ceva, intrebarea mea este: cum ajung cel mai ieftin si bun in oras?

Taxify