Colțul vorbărețului

Problema era ca nu erau lasate taxiurile in fata. Nu mai stiu cum este acum dar de fiecare data este o aventura pe care doar un roman nativ o poate elucida. Nu stiu, chiar nu stiu cum se poate descurca un turist.

Ti-as recomanda un uber pe care sa il chemi de plecari. Dar sa mai spuna bucurestencele noastre care mai e procedura de supravietuire.

@Travelerista de pe site, sper ca mai e valabila informația.

Sunt niste automate inainte de iesirea din aeroport, la care iti poti comanda taxi, alegi inclusiv compania si tariful. Masinaria emite un tichet cu timpul pana la venire, numarul de inmatriculare si indicativul taxiului. Taxiurile comandate opresc chiar la iesirea din aeroport, pe o banda dedicata lor.

Eu am folosit metoda asta in ultimul an si a fost cea mai ok.

L.E. Asta ar fi optiunea “touch screen” descrisa in ce a postat Ziggy, confirm ca e inca functionala.

Saru’ mana, multumesc de informatii! :raised_hands:
A iesit soarele.

Acum la taxi e simplu. E un tonomat cum iesi de la bagaje si de acolo iti chemi taxi. Alegi in functie de pret sau de companie. Iti da bonuletul cu indicativul si astepti apoi taxi afara. Este ok, nu am avut niciodata surprize neplacute cu noul sistem.

Fix. Nah, daca raspund inainte sa citesc pana la capat :joy:

E fff bine ca le-a venit mintea la cap si in sfarsit, merge treaba ok. Adevarul este ca eram chiar de-a binelea de rasul tuturor curcilor, fara un amarat de taxi la indemana.

In oras in schimb merg cu taxify cand vreau sa apelez la taxi. Mult mai ok decat un taxi clasic, adica fix ca la uber, dar muuuult mai ieftin decat la uber care s-au cam nesimtit la preturi. Adica pe o cursa care la taxify am dat 8 lei, la uber plateam 50 de lei. E drept ca taxify o tin din promotie in promotie sa castige cota de piata, dar pana una alta ii prefer pe ei.

Da, o sa se termine si la Taxify cu promotiile. Sincer, in privinta Uber am mai vazut amici nervosi ca vaiii a fost surge si au platit nu stiu cat.

Pai nu asta era toata ideea acestei aplicatii? Sa platesti un pret corect fara tiganie?! Da, eu in continuare prefer sa platesc putin mai mult daca e cerere mare, dar sa am parte de serviciu fara nervi, fara negociat, fara sa ma simt furata etc. Mi se pare mult mai civilizat asa.

Pe mine cel mai tare ma enerveaza faptul ca au inceput oamenii sa gaseasca metode de pacalit sistemul. Si drept urmare am surprize ca mi se accepta comanda, dar vede nenea pana unde e cursa. Si daca e cursa scurta, nenea nu mai are chef sa vina si drept urmare ce face? Sta pe loc. Sta pe loc pana ma plictisesc eu, clientul, si dau cancel.

Am uitat sa intreb: exista companii mai bune si mai putin bune? Spre care sa ma orientez?

Toate sunt Ok la aeroport, daca iti iei bilet. Iti iei bilet si apoi iesi afara, nu traversezi, stai chiar langa usa de intrare si verifici numarul taxiului care e pe portiera.

:kissing_heart:
Stilul asta se intalneste mult prin Asia, numai ca in loc de touch screen e un ghiseu si primesti o fituica scrisa de mana (si de multe ori se plateste direct la ghiseu, nu-i dai taximetristului banii).

Trec sa ma laud. Prima proba, dar încă nu e gata, urmează masca, hota sau cum se numește treaba aia de deasupra și finisaje. În orice caz, este deja funcțional. Ditamai bestia, geamul are 82cm pe diagonala.

Ziggy! :heart_eyes:

Buna ziulica!
Sedinta, toata dimineata, acum servesc salata orientala si muncesc de-acasa. Si ploua!
E fain, desi n-am semineu , dar am ceai bun si la mine in casa, nu e niciodata frig.

@Ziggy :heart_eyes::heart_eyes:
Imi si imaginez serile de iarna petrecute in fata semineului cu o carte buna si un pahar de vin.

De-o fi sa mor, de oftica aia o sa mor! Ca n-am semineu. Nu prea ma dau in vant dupa vederi glorioase, de la etaje superioare, putin imi pasa daca vad in livingul vecinilor, trag draperia si gata. Dar semineu…oooooooo…acolo sta tot chichirezul confortului!
VREAU!!!

O Alexandra mica a venit aseara, in lumea asta turbata. Ce sa spun, am trait sa o vad si pe post de mama pe prietena mea de la gradinita. Cine ar fi crezut?! :smile:
Anyway, me terribly happy ca sunt amandoua bine. Ma retrag la munci pt ca azi-noapte am petrecarit de bucurie pana pe la 1 iar acum ma misc cu viteza melcului mahmur.

Uitasem, desi ti-am zis si live: @Ziggy Smecher semineu ti-ai mai tras! Astept selfiurile la iarna :smile:

Felicitari proaspetei mamici si bine a venit pe lume mica Alexandra!

Oa, ce misto, Ziggy! :heart_eyes::raised_hands: Ma trec si eu pe lista “invidioaselor” :grin:
Asa, acum explicati-mi de ce soba lu’ ziggy se cheama semineu. Semineul e fara usa, nu? :thinking:
Sa traisca noua Alexandra @Daria