Deciem

Sa avem si loc special unde sa tocam produsele, compania, oamenii :smile: :smile:

Nu stiu daca sa ma ingrijorez sau nu. Pana acum cand am dat comanda la ei, totul a mers brici. Trei comenzi am la activ si toate au venit in timp rapid si fara probleme.

Am dat pe 25 februarie comanda: un cleanser de la Hylamide, ceva potiune pentru ochi de la NIOD si tonicul/lotiune/apa de ploaie (ce-o fi el acolo :smile:) SDSM2 NIOD. Comanda este inca cu statusul PAID.
Daaa, merci frumos, cardul si bugetul meu stiu ca e paid :smile: De usurat contul, mi l-au usurat.
Pentru moment nu ma agit dar e usor ciudata faza.

Anyway, aici dam din gura pe tema acestui trend de beauty anormal.

Pai nu scrie pe site ca poate aparea un delay de 10 zile lucratoare? Mi s-a intamplat sa stea si 6 zile cu statusul paid. Rabdarica, vin ele.
3 comenzi?? Cu aia pe care ai aruncat-o cu tot? Ti-ai luat ceva avant!

Intre timp Brandon ii da inainte cu Avestan. Sunt taaaare curioasa.

http://avestan.com/products/fragrance

Imi facusi socoteala, huh? :smile: :smile:
2 comenzi mai vechi din care am aruncat ce nu mi-a placut. Ok, am comis-o si eu, recunosc. Dar cred ca e cazul sa depasim momentul :smile:

In orice caz, momentan nu imi dau cu parerea pentru ca nu am inceput si nu am respectat rutina serios. Dar am deja sentimentul ca iar o sa ajunga la gunoi niste produse de la ei.
Insa mai las sa treaca niste timp.

Si mie mi s-a intamplat la o comanda sa fie shipped abia la vreo 5-6 zile dupa paid. Dar am primit-o. Cred ca e vorba de stocuri, ca inteleg ca nu au productie masiva.

ce ai aruncat exact? si ce inseamna aruncat? la gunoi?

Ma mai scoateti mult in fata clasei?

doream sa stiu daca e metafora sau pur si simplu ai ridicat capacul cosului de gunoi :smiley:

Da, se intampla sa mai si arunc chestii: mancare, cosmetice, tzoale. Nu am pretins niciodata ca sunt perfecta.
La astia am luat ca fraiera un produs cam taricel si m-am iritat. Asa ca l-am dat la gunoi. A fost vina mea ca nu am citit cu atentie. Presupun ca nu s-o face acum gaura in cer.

mah, sincer eu am fost f prudenta cand am recomandat produsele prietenelor mele si pana acum amandoua sunt extrem de incantate. dar eu le-am explicat babeste chimia fiecaruia dintre ele. le-am zis de ce eu le aplic intr-un anumit fel si au venit pe capul meu sa facem incercari cum sa le aplice si ele :joy:

cu produsele astea sunt in general doua variante:

1. sa le consideri porcarii si sa le dai la gunoi (abordare eronata, pt ca ok…e posibil sa nu ti se potriveasca toate, insa chiar sunt o minune)
  2. sa fii in extaz

Dar nu am fost ff departe nici de data asta sa dau iar cu niste produse la gunoi. Insa pentru ca @Ziggy si-a pierdut timpul sa ma ajute sa gasesc o rutina, pentru ca si tu ti-ai tocit degetele pe tastatura cu sfaturi, mai am rabdare un pic.

Tot ce pot sa spun este ca dupa 3 dimineti in care am pus pe fata doar Hyaluronic Acid 2% + B5, Niacinamide 10% + Zinc 1% si NMF, m-am trezit cu fata varza.
Ce aveam eu probleme cu tenul uscat, dar ce ten iritat si uscat in ultimul hal mi-a facut combinatia asta.

Am pus stop la chestiunea asta si am dat doar NMF cu un pic de Marula oil ca sa incerc sa reduc un pic uscaciunea. NMF de unul singur nu mi-a hidratat si rezolvat nimic, de asta am pus si putin ulei. Incepe sa fie mai ok tenul.
Dar sincer, nu prea mi se pare firesc sa ma apuc sa dau cu uleiuri pe fata ca sa nu vad crapaturi in ten.

Eu am luat Retinol 5%. Coafura rezista si nici pe dracu n-am! Nici de la Vit C.
Tura urmatoare, poate ar trebui sa-incerc cu acid sulfuric, ca se pare ca am ten bulletproof :laughing:

Deci zau daca pricep ce tenuri puteti avea. 3 zile de HA, NMF si niamicide, dimineata. Seara am pus doar NMF. Dupa 3 zile nu vrei sa stii ce a fost la gura mea cand simteam ca pica fata. Evident, am inceput sa ma intreb din nou de ce rahat imi trebuie mie panarama asta de experiment cand puteam sa dau mai departe cu Avene sau Origins fara sa am brusc fata creponata si iritata.

Dar, mai avem rabdare. In orice caz, de restul minunilor chiar nu ma ating momentan. Astept sa vina si scumpeturile de la NIOD. Am mai comandat si niste tonicuri hidratante. Sa vedem cum merge asa.

Sam, retinoid 5% in squalane nu are niciun strop de retinol pur in el. E mai slab decat 0.2% retinol. Eu am trecut la 0,5%.
@Daria scoate Nia pt moment.
Ma lupt cu nametii afara, am scos putiin masina la lumina, acu ii incalzesc motorull, cand termin treaba aici is sa stam de vb.

Aha…o sa comand ceva mai tare.
Merci de iluminare, tare-s tufis, la chimie!

Si eu is, am aflat intamplator de pe grupul de pe facebook, am verificat la ingrediente si asa e. Oricum, zic sa nu iei mai tare de 0.5 si sa incepi usor, la 3-4 zile.

@Daria Bizaaaaaar…eu jur ca ajungeam la chirurgie reparatorie dupa 3 zile cu retinolul ala 1%, in schimb te irita chestiute simple.
@Queen, nu ziceai ca la inceput ti-au aparut si tie niste zone uscate?
Ce sa fie? Poate HA?

Cand l-am pus pe ala (eu personal nu imi aduc aminte cate zile l-am folosit) foloseam crema mea Avene :wink: Acum nu am mai avut Avene in casa pentru ca…pantof…n-areeee domneeee crema asta prea multe ingrediente bune. Nu o avea dar nici nu m-a facut sa simt vreodata ca vreau sa bag smirghel pe fata si apoi o tona de ulei.

Momentan chiar nu vreau sa afirm prea multe si mai am rabdare un pic. In orice caz, clar nu ma bag sa introduc rutina aia serioasa, cu de toate. Efectiv nu pot sa suport sa simt ca arde fata si ca m-as da cu o tona de ulei de masline numai sa o simt hidratata si neiritata.

Astept tonicurile alea hidratante, o sa ma duc sa recumpar Avene, cand apare Cerave-ul in Boots o sa o sa testez si pe aia.

ba da, dar eu am continuat sa jonglez cu ele pastrand apa termala, crema de la bioderma. uite, mie de ex NMF nu mi se pare chiar un must have. stiu creme mult mai hidratante. merge seara, in amestec cu ulei de marula, dar nu ma da pe spate la hidratarea de peste zi de exemplu.

Aham, numai eu fusei cea mai desteapta din curtea scolii (iar) si am zis domneeee: tinem post exclusiv cu Deciem.
Cand plec de la birou, o sa ma infing in primul Boots sa cumpar Avene-ul.

Asta am facut de doua seri: disperata fiind sa scap de pielea ca de dragon. Si a mers. Doar ca nu ma vad punand asa ceva pe fata in fiecare seara pentru ca nu prea imi place cum se simte NMF-ul. E usor lipicios, uscacios…nu stiu cum sa explic. Dar nu imi da o senzatie deloc buna la ten.