Deciem

Băi, dar dacă s-o întâmpla ceva și închid ăia șandramaua, îți dai seama ce disperare la nivel mondial?

Serios, mă spoiam într-o seară cu încântare :blush: și mi-a trecut prin cap, ”văleu, ce m-oi face eu dacă dispar ăștia de pe piață…”.

cum adica il primisi cadou? de la ei?!? de 45 de euro?!? Is verde acum. Hai ca sunt chiar foaaarte curioasa cum e minunea asta, ca’i produsul lor hit.
@Nancy , nu cred ca au cum sa dispara, se va isca o furie la nivel mondial. Oricum, stai linistita, exista alternative. Putintel mai scumpe, dar exista.

Eu cred ca astia de la Deciem urmaresc forumul, au vazut-o pe Queen ca ne da sfaturi ce si cum si i-au facut un cadou :). Urmeaza Ziggy sa fie recompensata :).

N-am io norocul asta :))))
Stau potolita deocamdata, raman la TO. La NIOD o sa ma bag max la un SDSM2 in vara asta. Si poate cleanserul Hylamide.

La mine zona aia e prima care reactioneaza la un overdo. Daca folosesti lotiunea cu acid glicolic si retinoidul, da-le deoparte vreo saptamana jumate. Eu am iritat-o cu retinol dupa exfoliere.
In cazuri din astea e bine sa aveti la indemana niste panthenol si o crema cu ceramide.
La farmacia tei se gaseste panthenol https://comenzi.farmaciatei.ro/ingrijire_personala/ingrijire_corp_si_fata/tratamente/panthenol_m_1224_10_ml_mayam-p10055736
Iar ceramide, in lipsa de CeraVe pe piata, as incerca sa adaug https://comenzi.farmaciatei.ro/ingrijire_personala/ingrijire_corp_si_fata/unturi/ceramide_5_g_mayam-p10051806 in crema hidratanta, insa nu stiu in ce forma is ceramidele astea de la Mayam.
Dar ceramidele rules cand e vb de refacerea barierei.
Tot cu ceramide ar fi si ieftinatura asta, chiar o sa o caut in farmacie la noi. De la firma asta, TIS, am folosit o crema de bebelusi la al mare, cand a avut o iritatie de scutec uratica, dupa ce am incercat alte enspe unguente scumpe, a fost singura care a dat rezultate rapid.
https://comenzi.farmaciatei.ro/farmacie/dermatologie/antirid/crema_antirid_cu_ceramide_50_ml_tis_farmaceutic-p10036249
Singura chestie la care ma uit stramb ar fi uleiul de germeni de grau, despre care se spune ca ar fi clogging, dar pana la urma o picatura in crema poate n-o fi asa rau.

Am uitat sa spun ca am aflat cat retinol pur se afla in advanced retinoid emulsion: 0,1%. Deci ar fi trebuit sa iau Retinol 0,2%, nu sa sar direct la 0,5%. Dar asta la toamna, pana atunci mai comand un advanced 2% ca-mi place f mult, in special in zona ochilor.

eh hai, calmati-va, ca nu am primit cadou de la Deciem :joy: si eu sunt curioasa cum este minunea, mai ales ca am inteles ca vor sa introduca si in gama TO ceva asemanator: buffet + copper peptide.

dar pana ajung sa il folosesc cred ca il mai tin in asteptare … tocmai ce am inceput buffetul. sau poate ma joc cu unul seara si unul dimineata.

Asta mi-a adus aminte de Titanic Vals: “Cat ai dat pe palarie?” “Gratis, mama soacra” :smile:
Le bagi pe fete in boala :smile: Adevarul este ca si eu ma uitam usor cash, ma astia fac asa cadouri scumpe din senin?! :smile:

De cand m-am apucat sa mai citesc si pe teme de frumusete si pomezi, am vazut ca mai exista genul asta de produse si la alte firme. Mai scumpe decat TO-ul, asta e clar. Dar macar nu sunt singurii de la care poti cumpara HA, Niacinamide sau restul. Ba chiar pe alocuri am citit de Vit C sau HA mai misto pe la altii. Bani sa avem :smile:
Nu ramanem noi neunse pe moace :slight_smile:

HA se gaseste la tot pasul, ba mi-am si facut unul. Peelinguri, exfolianti iar se gasesc, retinoid bun au Indeed Labs (companie mai veche de-a lui Brandon), vit C se rezolva si cu pudra, Nia am vazut la Instanatural.
Ma intereseaza foarte tare acum Marine Hyaluronics, care nu are de fapt nicio picatura de HA, dar f multe chestii interesante.
Ma cam pune pe ganduri C23%, mi se pare ca-mi incarca porii. Asta si Matrixyl am introdus de cand ma laudam cu pori curati, iar Matrixyl-ul nu vad sa aiba astfel de efecte. Voi ati observat ceva?
@Daria, pune si aici serumul cu C despre care ai auzit de bine.

@Ziggy nu mai stiu pe unde am citit sau daca am auzit in podcastul Forever35. Tin ochii deschisi si cand dau peste ceva interesant, postez.

La o prima cautare am dat peste discutiile astea.

Hopaaaaa:

Eu o aplic pe fata uscata si nu ma deranjeaza deloc nici simpla, fara matrixyl. Dar sa ma lamuresc cu cloggingul,e sau nu e? citesc si celelalte acum, cu recomandarile.

Eu nu am probleme de niciun fel, o aplic cu Matrixyl.
Se simte un pic nisipoasa, cat o aplic, dar nu vad asta ca o chestie, demna sa ma scoata din sarite.
Gagicile alea, mi se pare niste snow flakes, enervante!

Nu oxideaza vitamina C 23%. Adica nu imediat. Probabil duduile de la capatul firului nu sunt toate chimisti. Da, nu este stabila in apa, dar este f solubila in apa. Amestecarea cu produse pe baza de apa face aplicarea mai usoara, dar nu afecteaza produsul. Daca decizi sa dizolvi tot tubul de vit C in matirixl sau acid hialuronic, o sa fie o problema ca in timp relativ scurt nu mai beneficiezi de vitamina c ci doar de apa chioara, dar folosind asa cum folosesti nu e nicio problema.

De aia nu ascult si nu citesc eu treburi de beauty ca ma irita teorii din astea panicoase :smile:

Gandeste-te logic. Tu esti mare parte apa :slight_smile: Nu s-ar oxida si cand se absoarbe in pielea ta? De ce aplicatul pe fata uscata ar fi mai cu motz decat ala pe fata data cu matrixil. Si de ce in loc sa il dau in straturi sa imi complic existenta, nu il amestec rapid inainte de aplicare. Nu se oxideaza instant, se absoarbe in piele, unde face ce are de facut.

Dar la ce intrebari prosteati am vazut eu in reviewurile produselor Deciem si ce stupizenii scriu cate unele acolo, cred si eu ca aia le zic: nu amestecati, punct!

Bai, deci va zic, zilnic vine cate una sa imi zica ce incantata e de produse :smile: si isi fac ca disperatele liste impreuna pt cumparaturi :joy:

Cred ca totusi meritam sa imi faca astia de la Deciem cadou chestia aia smechera de la Niod. Degeaba sunteti infidioase :grin:

Sunteti convingatoare cu Deciemul asta, hahaha. As comanda de pe net ca ati dat aici amanunte destule, dar cica vin in 10 zile din cauza volumului mare de comenzi :))) apoi, ma mananca curiozitatea si o sa trag o fuga, saptamana asta, la unul din magazine, cel mai aproape e la Square One, vreo 15 minute de mine. Sa vedem ce instructiuni imi dau si gagicile alea si apoi comparam.

Io nu-s invidioasa, deloc! Din contra!
La mai multe de-astea :smile:

@Sibipa asa spun ei, ca sa isi ia o marja de eroare sa nu ii injure clientii. Dar, la mine cel putin, au venit comenzile ff repede.
Bafta la shopping :smiley: Sa ne zici ce ai ales si cum procedezi.

Va zic, sigur si sper sa ma indrume cineva pe acolo, ca am o mie de intrebari :slight_smile:
PS: M-as duce acum, dar mi-i ca intarzii sa iau copilul de la scoala :))))))

Cred ca eu sunt exceptia: nu sunt extaziata dupa 2 saptamani de DECIEM, nici contra. Pur si simplu, neutra.
Inca mai astept minunea.
Nu aruncati cu rosii! :joy: