Deciem

Mai zi ce faci si cum ca nu am retinut :grin:

@Mother_Abigail, tu?

Mi-a venit comanda mai devreme! E la birou. Ziggy, eu am luat si Marine, ca ai zis tu mai demult :))). Ce ziceti, aia fac! Queen, sa dai si tu review la serumul pentru pleata, cand il folosesti.

Fac asa:
Dimineata:
Primul strat: HA + Buffet + Niacinamid
Stratul 2: NMF
Seara:
Primul strat:
Buffet + HA, apoi Vit C/ Retinoid (una dintre ele pe seara)
Stratul 2:NMF + ulei marula in jurul ochilor si deasupra gurii + lateralele gurii (zona ridurilor de expresie)

Si inteleg ca nu ai vazut nicio schimbare? Nu tu pori micsorati, textura mai placuta a pielii, nu hidratare sau ceva deosebit? Nada de nada?

Dau imediat ce devin consecventa. Momentan l-am dat doar de curiozitate de vreo 3 ori si nici alea la rand.

Dar cred ca o sa devin. Problema era ca nu imi placea niciunul dintre cele doua aplicatoare si am inceput sa caut inginereste solutii :joy:

Io il aplic cu asa ceva:
http://www.lorealprofessionnel.in/hair-care/scalp/treatment-aminexil-advanced

Am un roll on de la o fiola din asta, pe care nu l-am aruncat. Pun cu pipeta in fiola, ii pun capacul si mege struna cu ea :grin:

@ChickyG
In serile de retinoid eu pun acid lactic, dupa vreo 15 minute retinoidul singur, apoi pun NMF cu 2-3 picaturi de Niacinamide in ea.
@Lotte sper sa fie misto, ca de sunat chiar suna bine. Are si acid salicilic in el, tre sa fie bun.

E clar ca maglavaisurile astea noi au efect si pe pielea mea. Schimbarea nu e majora sau oricum aveam eu coaja ok, deci si-asta ar putea conta. Bref, textura pare mai uniforma, porii mai mici si pielea gatului e mai ferma si mai hidratata.

Acu’, tre sa ma mobilizez sa-mi schimb fondul de ten. Folosesc Lancome Miracle Air de Teint care nu ma dadu pe spate de la inceput, dar cand il pun peste combinatia de dimineata (Nia+AH+Marula) nu mai intra in piele aproape deloc, chiar daca astept un sfert de ora sau mai mult pana il aplic, ramane pe suprafata pielii si daca insist mai mult sa-l uniformizez, se scamoseaza.

Pentru urmatoarea comanda, ma gandesc la demachiantul promovat de Daria si mi-ar mai trebui o ceva pentru buze, nu stiu daca de la vremea asta de doi bani, de la aerul din birou sau de la naiba stie ce e mi se usuca foarte repede de cateva luni.

Si-a luat o colega fond de ten de la ordinary. Nu doar ca a nimerit culoarea f usor, folosind indicatiile lor, dar e si ffff incantata de el. La cat costa zic ca le poti da o sansa. Au si cu acoperire mare si cu acoperire medie. Al ei e cu medie.

Chiar ma gandeam ca poate asta e cu @ChickyG . Adica poate s-a inteles ca aratam photoshopate de cand cu TO.

Pt mine faptul ca un produs are efecte vizibile in 10-15 zile, este o chestie wow. Mai ales ca si eu aveam oricum un ten fara probleme majore, mi s-a parut o chestie f misto ca am putut sa vad imbunatatiri.

Ca tot vorbim de fdt, am remarcat, in rarele dati in care-l folosesc, ca se intinde mult mai usor si se omogenizeaza f f bine, nu arata ca fiind ceva in plus pe fata. Nu folosesc ceva scump, doar Revlon Colorstay, pt ca nu reusesc sa consum nici jumate inainte sa expire.
@Mother_Abigail poate din cauza uleiului? Incearca intr-o dimineata sa folosesti doar NMF/crema ta cu 2-3 picaturi de Niacinamide, apoi fdt.

da, si eu zic ca poti renunta la ulei ziua si sa amesteci niacinamida si ha cu crema ta obisnuita.

O sa incerc si varianta asta. Desi imi place cu uleiul si dimineata, fiindca mi se pare ca hidrateaza pielea fara sa o faca uleioasa, ceea ce a contat mai ales in zilele cand a fost frig. M-am tot invartit si am studiat fondurile de ten, m-am decis cu privire la nuanta si evident, e out of stock. :grin:

La mine fondul de ten se intinde mult mai bine cand dimineata ma ung cu HA+Niamicide, avene, spf. Folosesc Clinique.

Nu uleiul iti hidrateaza tenul, nu prea are cum. De asemenea, in combinatie cu HA, mere mai bine o crema hidratanta, sa aiba de unde sa traga apa.

Acu’, naiba stie cum se cheama senzatia aia pe care incerc eu sa o explic: hidratare, catifelare, piele radioasa… Baietii astia zic pe site ca ar hidrata (Marula oil offers antioxidants, hydrates the skin and is claimed to help restore a radiant tone) si eu mi-am declarat deja lipsa de competente in domeniul chimiei, asa ca o sa testez si fara ulei cateva zile, sa vad ce parere are pielea mea despre asta.

Uneori citesc prezentari ale diverselor cosmetice si mi se par compuneri libere pentru snoabe :wink: , voi n-aveti cateodata senzatia asta?!

La care te referi? La alea pompoase asa…care promit marea cu sarea pe bani grei?

Oh, da. Am feeling-ul ca sunt niste baieti in spate care se distreaza copios pe seama potentialelor consumatoare. Sunt mai rau ca descrierile pentru vinuri sau parfumuri :laughing: .

Sau imi lipseste mie imaginatia.

Adica citesc intr-un review oficialceva gen: ambalaj pretios cu o forma eleganta. Si eu vad un container de sticla mata, a carui baza e mult mai ingusta decat partea superioara, cat de bou sa fii sa pui lichid in asa ceva?! Deci io nu vad decat “ambalaj opac cu o forma instabila”…

Despre fondul meu de ten era vorba, v-am zis ca nu ne mai intelegem :smiley: .

oh da! si pe mine ma seaca descrierile alea.

legat de fondul de ten, tipa de care zisei folosea estee lauder, doube wear. eh, io pe ala il detest profund, dar asta e alta discutie. insa cu cel de la TO este foarte happy. cred ca o sa ii dau si eu o sansa.

Apropo de instabil, aseara mi-am reorganizat baia. Atatea fiole si sticle au aparut incat viata mea a devenit mai complicata :smile: De la curatenie si pana la faptul ca riscam in fiecare dimineata sa le dau pe jos.

Asa ca acum, stau toate la un loc :smiley:

Deci am nevoie de chestia asta.