Deciem

Nu. Il dau seara, pe scalp si atata tot. Fara legatura cu spalatul, mai alea ca nu ma spal zilnic pe cap. De fapt asa si e facut: pt utilizare zilnica, fara clatire

Multumesc, Queen, m-am dat aseara cu Stemm, nu mi s-a ingrasat parul.

Eu as zice sa o folosesti amestecata in prealabil cu matrixil sau buffet in loc sa o aplici singura, cum am inteles ca faci. Mie pelicula aia uleioasa nu imi place, asa ca am exclus din start folosire ei fara amestec. Imi place in schim f mult emulsia care rezulta in amestec cu un ser pe baza de apa.

Iar vit C pulbere nu merge cu NMF ci tot cu un ser pe baza de apa.

Sfatul ala al lor, dat de consultanti, cum ca daca pui vit c 23 in seruri pe baza de apa se oxideaza fulgerator, e o prostie. Consultantii aia sau ce or fi ei, fii sigura ca sunt niste duduite care incearca sa dea si ele sfaturi cat mai prudente. Precis nu e nimic de capul lor. Si e normal sa fie asa, ca nu ar avea de unde sa ia atata lume cu background potrivit sa faca fata unui val asa mare de vizitatori.

Eu nu m-as fi dat niciodata cu ea asa cum e, la textura pe care am vazut ca o are si la cum am simtit-o la prima testare. Dar nah, daca tu ai vrut musai sa o dai in strat separat, eu ce puteam sa iti fac :grin:

M-am reîntâlnit cu omul după 3 săptămâni (el lucrează în alt land, cred că v-am mai zis). Nu ne văzuserăm de când am început cu noile maglavaisuri.
Reacția în momentul T1: ”arăți mai tânără cu 10 ani”.
Reacția în momentul T2: ”cââââte produse folosești? 5? E clar. Ești pierdută. Nu mai ai scăpare. Dar ce-i drept, arăți excelent”.

:joy::joy::joy::joy:

De fapt, sunt 7 produse :smiley: crema de ochi included, plus faptul că dimineața folosesc NMF doar pe frunte, unde e pielea mai grasă - pe restul feței dau crema mea normală de zi, că NMF usca prea tare.

Pai te_am ascultat si l-am dat doar cu matrixyl de cand mi-a ajuns si matrix. Dupa o saptamana fara si cuAHA ala de 30% pe care zici ca ti l-ai comandat si tu, se pare ca se duce problema.
Stiu cu nu se ducevit c atat de repede in apa, sunt atatea serumuri pe piata cu apa in ele si rezista cateva luni.
Ok, am retinut, pudra dizolvata in serum apos, nu in nmf.
Oricum, mai dureaza pana o comand, cel putin o luna. O sa reiau suspensia, dar o sa pun si peelul 30% de 2 ori pe saptamana.
I l-am pus si lui mr de 3 ori pana cum ( peel - ul), efecte misto pe tenul lui chinuit de soare si caldura excesiva si umeda.

Foarte foarte misto, ma bucur tare, bravo!

Aha30% urmeaza sa il iau, inca nu l-am luat. Il vreau pe asta pt ca nu sunt adepta exfolierilor dese. Maxim o data pe sapt as incerca. Si evident, nu as folosi nimic in seara respectiva. Nimic in afara de nmf, cu matrixil sau buffet si marula.

Iaca si noul buffet

@Queen si restul expertelor, ma declar multumita de Ordinary si, dupa o luna de utilizare, as mai vrea sa introduc diverse chestii…

• Un ceva pentru exfoliere/ curatare. Aici am vazut ca parerile sunt impartite :grin:
  • un ceva pentru semnele varstei - Matrixyl? Buffet asta nou? Ambele?

Si astept sa apara SPF-urile si fondul de ten care-mi trebe, sunt vreo 3 nuante pe care le-am identificat dar nici una in stoc…

Subscriu si eu la ce intreaba @Mother_Abigail

Pentru exfoliere eu m-am gandit sa incerc Pixi Glow Tonic. Din cate am citit ar fi bun. Dar probabil ca exista si variante mai ieftine.

Cu SPF-ul eu momentan ma impac bine cu crema luata de la clinica unde am fost sa imi scot vasul de sange spart de pe nas. Imi place ff mult. E prima crema SPF care nu ma enerveaza. Intra in piele repede, are un miros fin care nu deranjeaza si uniformizeaza ff misto tenul. Si machiajul sta ff bine. Numai ca imi pare usor cam scump.
Asa ca si eu stau cu ochii cascati in cautare de alte variante.

despre Pixi Glow am citit ca au umblat la formula si ph-ul nu mai corespunde. N-are sens, mai bine il iei pe cel de la TO, cu 7% glycolic, tot dracul ala e. Pixi are 5% glycolic, iar cu ph-ul inca este un mister. Unele zic ca l-au testat si e 5, ceea ce face acidul glycolic ineficient. Altele zic ca au revenit la ph3,7…
@Mother_Abigail Daca vrei un exfoliant chimic, acidul lactic este f bland, poti sa-l incerci chiar pe cel 10%, sau lotiunea cu 7%glycolic despre care i-am spus si Dariei. Ar mai fi si acidul mandelic, aparut de curand la ei, spun unele ca ar tine loc si de salicilic (pt curatarea porilor)
Eu folosesc acid lactic 5% zilnic, dar 1-2/saptamana bag AHA30%+BHA. Cu toate ca am ten sensibil, nu m-a deranjat deloc, mici piscaturi la inceput si cam atat.

@Ziggy cum folosesti acidul lactic de la TO? Il am acasa dar inca nu m-am apucat sa investighez cum sa il bag in rutina.

Niciodata cu vit C. In rest, inainte de orice cu vreo 15 minute. Dimineata sau seara, dar in rutina in care nu ai vit C. Merge cu retinoid fara probleme. Nu-ti fie teama, este fff slab. Pixi asta de care zici e de 2 ori mai tare, cel putin. E apos, intra repede, dar trebuie lasat 15 min sa-si faca numarul, apoi pui restul.

Si eu sunt la acelasi nivel si mi-am facut damblaua dupa cum urmeaza:

• am introdus granactive retinoid emulsie 2% - asta il folosesc seara, alternativ cu vitamina C. Teoretic o seara unu, o seara altul, practic si mai des sau mai rar. Spre deosebire de vit c care nu se foloseste simultan cu niacinamida, la asta chiar se recomanda niacinamida, asa ca ma dau dupa el cu niste niacinamida+buffet si apoi nmf cu marula.
  • si eu am vrut exfoliant dar tot nu concep exfolierea zilnica asa ca m-am orientat spre un exfoliant cu utilizare saptamanala, 30% aha + 2% bha. Urmeaza sa vina. Il astept cu maxim interes. Am incredere ca e ceea ce caut, dar te tin la curent, asta daca nu decizi sa il testezi oricum. Ei zic ca se poate folosi de 1-2 ori pe sapt, eu o sa raman la maxim 1 data pe sapt. Eu am un ten cumsecade si nu am de gand sa il faultez cu exfolieri excesive sau prea dese.
  • eu am avut si matrixil si buffet si dupa ce termin buffetul o sa testez un produs din gama lor niod, pe care l-am primit si care e cam ca buffetul cel nou cu copper peptide. Si matrixil si buffet mi-au placut. Nu am sesizat diferente notabile intre ele, dar eu nu prea am riduri si poate de asta nu vad diferente sau efecte spectaculoase. Bine, peptidele oricum actioneaza in timp mai lung. As zice sa incerci buffet dimineata si seara.
  • fondul de ten urmeaza sa il primesc si pe asta (l-am testat si mi s-a parut misto) si astept cu mare interes sa lanseze gama de spf-uri care se anunta a fi una bogata. Pana una alta am testat unul tot din gama niod, spf 20 si imi place. E mai scump, dar imi place mult. Are o textura de fond de ten, se aplica impecabil si da si luminozitate tenului. Nu e genul spfurilor care lasa urmele alea albe enervante.

Ieri, alergam cu amica. Nu ne văzusem de vreo lună. O aud “whoa ce piele faină ai, ce anume faci?”
Am explicat, cu special thanks @Queen și @Ziggy Acum e grămadă pe mine, pune comanda.
Adăugați încă o victimă! :grin:

Sambata am avut si eu confirmarea ca au efect produsele, nu e doar placebo-ul din capul meu. Am fost la cosmetica si, cand m-a bagat tipa sub lupa sa-mi aranjeze sprancenele, m-a intrebat daca mi-am facut cumva peeling chimic in perioada de cand nu ne-am mai vazut. :grin:

Eu mai remarc o treaba. Nu stiu daca e efectul placebo sau nu. Insa mie mi se pare ca sta machiajul altfel pe fata.
Inainte, fondul de ten/pudra imi cam dadeau de furca: trebuia sa dau ff putin, sa intind cu mare grija - si parca tot mi se parea ca imi usuca fata.
Acum lucrurile sunt diferite. Se uniformizeaza totul f misto si, din punctul meu de vedere parca rezista si totul pe fata mult mai bine.

L-am luat eu si e minunat! Nu arde, nu pisca, dupa ce speli fata, pielea se simte faaaaaaaainaaaaaaaaa de tot!
Gagicu a inceput sa le foloseasca si el :smile:
Cica sa nu intineresc de una singura!