Deciem

nu l-am testat inca pt ca ori am o alergie, ori o usoara raceala, dar de la atata suflat nasul mi l-am inrosit si sensibilizat nitel. nu am de gand sa ma apuc sa il exfoliez chiar acum. o las pe weeked.

Si eu am fost admirata vineri, a fost nasa copiilor in vizita, nu m-a vazut din octombrie. Pe atunci inca nu incepusem nici retinoid. Urmarea? sa o anunt cand pun comanda ca vrea si ea cate ceva, plus sa ma gandesc ce ar fi bun pt viitoarea ei nora, are putina acnee, 23 de ani. I-am dat pt ea rezzerva mea de Nia si NMF si ma mai gandesc ce i-ar fi bun. Poate azelaic. Exfolianti nu prea vreau sa-i iau, pt ca e pustoaica si nu stiu cat de constiincioasa ar fi cu spf-ul. Deocamdata e in stadiul in care se tencuieste cu fdt la greu.
@Samoa , si mr are program de exfoliere cu masca rosie si ii mai scap cate una alta.

io nu vreau bre alte produse. plus ca nici nu mi se par la fel de ieftine. chiar nu ma deranjeaza ca isi pune poalele in cap acel Brandon. ce vreau e sa nu inchida sandramaua, altfel poate sa isi puna poale in cap, sa fie rasist, sa injure pe cine vrea, dar sa scoata aceleasi produse ieftine si bune :smiley:

Daaaa, nici eu nu am nici cea mai mica problema cu circul lor. Oricum, eu am impresia ca le face si inadins ca sa agite spiritele. Cred ca este trolul absolut :smile:

Am zis insa ca nu strica sa mai avem un pic de inspiratie, daca tot am dat peste articol in feedul de pe FB. Eu la Vit C as cauta alternativa. Deocamdata o termin pe asta, insa nu stiu daca sa o cumpar din nou pentru ca e destul de enervanta.

incearca tot de la ei varianta pulbere. o amesteci in palma cu buffet, matrixil, acid hialuronic sau orice alt ser pe baza de apa.

Eu sunt absolut indragostita, de micul meu laborator!
Si-mi plac efectele si faptul ca toata lumea le observa. Raman totusi, la favorite si nu mai incerc nimic, pentru moment. Gama SPF m-ar interesa, dar depinde de pret si review-uri.

Eu sunt innebunita dupa textura aia ciudata :))) Doar cu squalanul din ea am ce am pe creier.

Va anunt ca eu si madam @Nancy tocmai ce ne-am vampirit (a se citi exfoliat), in tandem, cu AHA 30% + BHA 2% :grin:
Pisca nitel, dar nimic insuportabil. Dupa ce am dat jos maclavaisul sangeros ne hidrataram din belsug cu NMF si matrixyl. Io am dat inainte de ele si o clatire cu apa termala.

Personal simt fata cum inca ma furnica putin. Sunt tare curioasa cum va fi maine. Oricum, mai des de o data pe saptamana nu pun asa ceva pe fata si nici alte exfolieri intermediare nu mai fac.

Am stat amandoua nitel cu emotii (madam @Nancy atat de rau ca a realizat prea tarziu ca nu si-a dat si pe nas :joy: ), iar eu, in plus, a trebuit sa stau si cu amenintarea deasupra capului ca ma rupe cu bataia daca se irita :face_with_raised_eyebrow:

Amenințarea planează încă, dacă mâine mă sperii de ce-oi vedea în oglindă. :smirk:
(repede mă turnași că am uitat să mă dau pe nas).
Asta o știe fiindcă ne-am trimis și selfie-uri, pe principiul ”picture or it didn’t happen” :joy:

Niște ușoare furnicături simt și eu, altminteri cred că-s în grafic.

Până la cap și la coadă a fost o experiență mișto, girls_wanna_have_fun gen, chiar dacă suntem la aproape 2.000 de kilometri una de alta. Drept pentru care am decis că suntem ca-n ”Sex and the City” - eu fiind Carrie, iar @Queen - Miranda :joy:

si? v-ati trezit cu fetele la locul lor? :stuck_out_tongue_winking_eye:

Da, da. Totul e la locul lui, iar eu sunt intacta :smile:

Totusi nu cred ca il mai folosesc 2-3 sapt pt ca o sa am mai multe zile in weekenduri prelungite, cu expunere la soare si consider ca nu e oportuna distractia asta in orice conditii.

Azi ma uitam cu @Nancy la aia de la Drunk Elephant, competitori directi sa zicem… ma rog, ei au o gama mai redusa de produse, tot cu promovare intensa si cam tot pe aceeasi strategie (produse bine formulate, cu concentratii mari pt efecte wow), dar frate, tot wow sunt si preturile. Pai o comanda pt 4 produse, asa cat sa ai ceva echivalent cu exfoliantul asta 30%Aha+2%Bha, Nmf, matrixyl sau buffet, vitamina C si ulei de marula, te duce 300 de Dolari in cap! :fearful:

Ah da, mi-am amintit ca m-am mai jucat cu o chestie, un antioxidant, si anume cu asta:

Zic ca m-am jucat pt ca am cautat tot un produs cu recomandari de aplicare ocazionala, pt ca nu vreau sa renunt la alternarea vit c / retinoid.

Ei il recomanda de maxim 2-3 ori pe sapt. Eu o sa ma rezum la 1 data pe saptamana, singur, nu in amestec cu alt produs. Flaconul o sa il impart cu o prietena, ca sa nu il tin o gramada.

Nu imi place deloc mirosul :grin: Il asociez cu solutia de permanent si urasc din tot sufletul acest miros.

Si la el ca si la exfoliant, ma astept sa vad rezultatele in timp. Adica nah, dupa etapa wow pe care o ai cand te apuci de niacinamida si vitamina C, nu prea mai ai etape wow ci esti pur si simplu incantata de cum iti arata tenul.

Ma enerveaza ca nu scot odata spf-urile alea.

de cand tot zic de ALA… asta era! dpmdv, este potiunea vrajitoarelor. Poate la prima aplicare nu intelegi mare lucru, dar de la 2-3 o sa-ti placa f tare. Eu mai folosisem o crema cu ALA 1%, de aceea m-am bagat sa-l pun de 2 ori pe saptamana. Mirosul, intr-adevar, este uratel, dar merita suferinta. Singur il dau si eu. ALA lucreaza bine in combinatie cu vit C, dar C23 mi se pare prea tare pt el.
Eu zic ca dupa o saptamana-doua poti sa incerci sa-l folosesti de 2 ori pe saptamana, nu este exfoliant sa te supere cu ceva. Te-a piscat la prima aplicare? Nu-l folosi in ziua de dupa AHA30%. Sper sa-ti placaaaa, la mine e in top! A doua zi nici nu vreau sa ma spal pe fata :)))))

Nu m-a piscat sau ceva. Doar mirosul mi s-a parut scarbos, iar eu nu sunt foarte fandosita la mirosuri chimice :grin: Nu doresc sa il incerc in amestec cu ceva, asa ca nu o sa testez cu vit C si pt a-mi simplifica existenta, o sa raman totusi la o singura aplicare pe la jumatatea saptamanii, iar exfolierea o sa o prestez de acum incolo duminica seara, dar numai daca a doua zi ma duc la birou, nu in plimbari.

Ca si @Mother_Abigail, abia dupa ce le-am testat pe primele am fost dispusa sa incerc mai mult. Ok, prin prisma cunostintelor pe care le detin stiam ca exista substante care rezolva anumite probleme, stiam ce ar trebuie sa caut si cum arata solutia problemelor, dar eu nu gasisem pe piata produse care sa le contina in cantitate suficienta si in formulari eficiente.

In ceea ce priveste TO am fost si eu reticenta. Nu in sensul in care a fost @Nancy :grin: , dar oricum nu ma asteptam sa fie la pretul ala ceva cu eficienta pe care stiam eu ca trebuie sa o aiba, teoretic, substanta X sau Y. Acum ca le-am gasit sunt dispusa sa le valorific la maxim, dar in mod bine gandit si controlat.

In fine, pe scurt, desi sunt dispusa sa imi diversific rutina de ingrijre, raman totusi valabile niste reguli:

• nu trebuie sa dureze mai mult de 5 min dimineata si 5 min seara, cu tot cu demachiat/curatat
  • nu voi duce lucurile la extrem doar pt ca vad efecte. Gen, nu ma voi exfolia mai mult de o data pe sapt, nu voi aplica mixturi se ingrediente ce pot da rezultate grozave, dar pot si sensibiliza, nu voi folosi nici concentratii din ce in ce mai ridicate, doar pt ca ingredientul X este bun si eu il vreau cat mai concentrat etc. Stiu ca dupa ce vezi rezultatele tentatia este sa comanzi si sa iti torni in cap toata gama lor (asa imi vine si mie daca ma intrebi :joy: ), dar chestia asta este inselatoare. Eu nu vreau sa devin un bibelou sensibil la lumina soarelui si la alti factori de mediu, sa fie nevoie sa umblu protejata pana in dinti. Este cam ca in cazul alora care isi fac prima operatie estetica, le place, dupa care nu se mai opresc si se opereaza pana ajung sa nu mai semene deloc cu originalul si devin fragili ca un balon umplut cu apa. Regula “less is more” mi se pare de referinta.

Asa am facut si eu, testat doar Nia, HA si NMF din iulie pana in oct, cand am introdus si retinoidul. Cu urmatoarele am inceput din ianuarie-februarie.

Totul unde lăsasem :smiley: Și btw, tenul e fiiiin și luminos, la aproape 40 de ani cred că arăt mai bine ca la 25 :joy:

A scăpat @Queen și de data asta :stuck_out_tongue:

Am avut un pic de timp ieri sa citesc despre TO. Eu initial am inceput cu HA si Nia dimineata si seara si efectele au fost wow, tenul meu era hidratat. Apoi am schimbat seara, Matrixyl, Vitamina C si NMF, imbunatatirea a fost ca mi-a intins tenul, dar tenul nu mai e la fel de hidratat. Aseara am inlocuit Vitamina C cu retinoid, si m-am dat si cu Marula Oil, ca uitasem ca le am. Ar trebui sa mai schimb un pic sa vad cum ajut si cu hidratarea.

Pune in NMF si 2-3 picaturi de ulei de marula inainte de aplicare. Eu pun si dimineata si seara.