Deciem

Banuiesc cu prea mult HA, toate cele 3 il contin si, in exces, poate usca. Incearca asa, cum a zis @Queen, poate uleiul creeaza o bariera si ramane apa in piele.

Si cu retinoid sa ma dau la trei zile, in loc de Vitamina C?

As zice la 2, nu este deloc iritant si poti sa-l incerci si in jurul ochilor.

Dupa exfolierea cu AHA cu ce va dati pe fata?

Acum daca si @Nancy si-a facut curaj, zic ca e momentul sa incerc si eu.

Si, inca o intrebare pisaloaga: Potiunea Alpha Lipoic Acid 5% cum o folositi?

Eu doar m-am hidratat puternic dupa exfolierea cu aha, adica buffet sau matrixil, cu nmf si ulei de marula.

Pe ala5% il folosesc asa:

• demachiat
  • buffet
  • ala5% + cateva picaturi de ulei de marula pt diluare
  • nmf

Multumesc mult @Queen

Le bag si pe asta doua la urmatoarea comanda si le incerc treptat. Nu ma grabesc.

După exfolierea cu aha am dat doat Matrixil și NMF, renunțând în seara respectivă la Vitamina C. ”Doar hidratare din belșug”, a zis cumătra @Queen și-n chestiunile astea ascult de ea cu sfințenie :smiley:

Mi-a venit comanda nr. 2. @Queen, @Ziggy si cine a mai avut nota mare la chimie, va astept cu drag sa-mi povestiti ce, cum si cand combin. La acest moment, detin:

• Niacinamida+zn
  • Vitamina C 23%
  • Acid hialuronic
  • Ulei de marula

Si noile achizitii:

• Acid lactic 10% + HA
  • Buffet + Copper Peptides 1%
  • NMF
  • 100% Squalane

Si un fond de ten Serum Foundation, da’ cu ala ma descurc si singura :smiley: .

eu am stat prost de tot cu chimia :)))) adica mai mereu cu morcovu’ :)))
Din ce vad aici, doar vit C cu Nia si acid lactic nu se combina. Acidul lactic l-as folosi seara, pt inceput de 2-3 ori pe saptamana, dar nu in serile cu Vit C.
Daca pui vit C in fiecare seara, atunci poti sa-l pui dimineata, dar cu spf sanatos peste. Eu il dau primul, si-l las vreo 15 minute sa-si faca de cap, apoi rutina obisnuita.

Eu as face asa:
-dimineata

• niacinamiada + buffet
  • nmf+ marula
    Eu am observat ca se aplica frumos fondul de ten sau spf-ul peste combinatia asta.

-seara

• buffet
  • vit C + hialuronic
  • nmf + squalene

eu ca exfoliant am zis ca merg pe cel strong cu folosire saptamanala (aha30% si bha2%). Intre timp l-am testat si recomand calduros. Daca ti-ai luat lactic, poate de 1-2 ori pe sapt, seara sa scoti vitamina C si sa incerci asa:

• lactic
  • buffet
  • nmf + squalene

Astept impresii despre fondul de ten. Am auzit si de bine si de mai putin bine. Evident, ca la orice produs, e vb de compatibilitatea utilizatorului cu el. Am luat si eu unul dar inca am un cc cream lancome si il mai tin.

Stii fixatia mea cu exfoliatul rar :slight_smile:

Eu zic ca daca face asta de maxim 2 ori pe sapt e suficient.

@Queen pe asta il folosesti tu?

https://www.lancome.co.uk/makeup/face/tinted-moisturisers/city-miracle-cc-cream/292102-LAC.html

Da. Si imi place f tare. Nuanta cred ca se adapteaza in functie de piele fiind cc cream. Initial am fost sceptica pt ca au doar 3 nuante si mie in mod neuzual mi se potriveste nr 1, neavand deloc tenul deschis.

stiu stiu, numa ca lacticul e slab, asta de 10% face cat un 5-6% aha, si clar mai slab decat tonicul ala cu glicolicc 7%.
Eu am lactic 5%, AHA30% cred ca n-am mai pus de 3 saptamani… de lene :))

Da, la asta ma uitam si eu ca au doar 3 nuante si alea out of stock pe site la ei :smile:
La mine e destul de simplu cu nuanta - de regula nr 1 sau 2 merge brici.

Eu sunt confuza cu SPF-ul. Par example: sa zicem ca iau CC-ul asta. Eu as spune ca are factor de protectie 50 deci scap si de grija asta. Dar din cate am tot citit, aparent nu ar fi de ajuns, trebuie si crema SPF.

Stiu ca este mai sab, dar tot in beneficiile celorlalte cred mai mult. De aia zic ca efortul de a-l introduce zilnic nu e neaparat motivat.

Eu ma indoiesc ca 2 o sa mearga la tine daca nu a mers la mine care nu am deloc o piele deschisa la culoare. Mergi undeva sa il testezi. Cred ca il gasesti peste tot, inclusiv boots.

Si eu zic ca e de ajuns cc creamul. Sunt exagerari astea cu dat cu tone de spf.

Am vazut pe youtube un guru din asta…barbat, (nu ma intrebati cine ca nu le am deloc cu sectantii astia), m-am ingrozit cat spf arata ca tre sa punem. Pai nici macar la plaja nu dau cantitatea aia, dar zi de zi? Foarte mult, cam cat o moneda de 50 de bani mi s-a parut.