Deciem

Nici eu nu vad nimic exagerat la @Mother_Abigail :grin:
Daca nu uit, o sa le numar si eu.

@Mother_Abigail nu esti exagerata, nu te stresa.
Rujuri pe care le folosesc frecvent sunt vreo 5, doua nude, unul roz si un gloss, dar am si restul de nuante aruncate pe sus, plus alte 5 nefolosite care din greseala au fost uitate in cutia de vopsele, in loc sa le trimit in Romania. Restul sunt de regula cate 2 bucati, unul pentru acasa, unul pentru poseta, farduri de ochi vreo 3 cutii combinate… La parfumuri se schimba algoritmul pentru ca am prea multe variabile pe care nu le pot controla si nici baga in ceva intervale de valori :)))))

Hai sa va zic cu ce idee cochetez :smile:

Ma bate gandul sa folosesc pe corp chestia asta:

https://theordinary.com/product/rdn-glycolic-acid-7pct-toning-solution-240ml

e cam slab pt corp, ar trebui un min 15%. Nu te tenteaza sa-ti faci singura cu ingrediente de la elemental? Ca tot le ai tu cu chimia? Mie imi iese treaba de 3 ani, si’'s copac la chimie. Intru in vara cu fund de bebelus :stuck_out_tongue:
Imi fac gel sau lotiune cu AHA si acid lactic.

Nu e deloc slab fata de ce e pe piata pt corp.

Dar ia zi, ce folosesti pt corp? Ai descoperit vreo gama anume?

Ii stiu si eu pe elemental, dar doar i-am analizat de la distanta.

Pana sa incep sa-mi fac, imi luam de pe iherb asta

dar nu o mai au de ceva vreme si m-am gandit sa caut alternative. Cum nu sunt pe piata, am gasit solutia asta. Nu e greu deloc.
De pe elemental iau acizii, AHA si lactic, ca baza pt gel folosesc o apa florala, mai adaug niste glicerina, conservant, guma, si gata dracovenia, un borcan sanatos pt toata iarna, masurat ph-ul cu benzi la inceput, acum le tuflesc pe toate fara teama ca stiu cat imi suporta soricul.

Ia zi de efectele acidului glicolic pe corp. ce efecte, in cat timp, alea alea?

Pai schimbi pielea ca sarpele, scapi de toata uscaciunea si partile mai aspre, se face neteda si fina de nu-ti mai poti lua mainile de pe tine :))))
Cam ce vezi tu pe ten dupa masca cu AHA, cam asta se intampla si pe corp.
Evident ca prima oara m-am ars, pt ca am dat vreo 4 seri consecutive, fara mila, iar exfolierea a fost fix ca dupa o expunere prelungita la soare, fara spf. Toate bluzele si pantalonii erau pline de scuame, Insa ce a ramas in urma, a meritat toata suferinta :smile: Dupa aia am rarit-o, cam de 2 ori pe saptamana.
Dar nu au glicolic pe elemental, ci AHA, amestecul ala care cuprinde si glicolic, si acid lactic. Ieeeeftin rau, vreo 4-5 lei. A, si o sticluta de panthenol ti-ar fi buna sa o ai la indemana, in cazul in care te incumeti.
Concentratia ti-o stabilesti singurica, dar eu as merge pe o sticluta de AHA (e mai mica) si jumatate din cea de lactic (eu pun una intreaga acum) la 250ml de apa florala sau lotiune de corp.
Sa stii ca-l tratez si pe mr cu asta cand vine saracul cu pielea praf din zonele calde si umede, in 2-3 saptamani il dreg.

Eu am patru rujuri, dintre care trei sunt aceeasi firma si aceeasi culoare, daca ratacesc unul, il am pe altul in geanta si pe al treilea in geaca.

M-ai facut curioasa acum cu alea 3 :face_with_monocle:

@Ziggy, da, deci 7% mi se pare mai mult decat suficient sau maxim cel de 12% de pe iherb :slight_smile: Ca si pe fata, nu inteleg soro, ce iti place sa te torturezi asa si sa te supui la chestii extreme?

Pe fata gata, las AHA pana la toamna-iarna, iar pe corp tot asa, in perioada rece, mai mult pe picioare ca am pielea f uscata si lacticul ajuta si cu hidratarea, nu doar exfolierea. Iau si saptamani de pauza.
Pe ten folosesc mai putine decat tine, dimineata pun Matrixyl cu NMF+Nia, iar seara alternez acid lactic 5%, Retinoid, NMF+Nia, cu vit C+ Matrixyl. ALA la 3- zile, dar sa fie in seara de vit C. Am scos HA demult.

Io vreau info detaliate. Baga!
Cu link-uri, cu mod de preparare si folosire.
Eu am o piele oribilia, care reactioneaza la orice, ca de ce tricoul nu e bumbac, ca de ce transpir, ca de ce e praf, ca de ce e aerul umed/uscat,asa ca sunt CEA MAI INTERESATA.
Ca la imbecili, asa, da?

pe fata nu folosesc mai multe decat am folosit de la inceput:

dimineata: niacinamida + matrixyl si NMF + marula
seara: vit C alternativ cu retinoid, matrixil si nfm + ulei de macese

am incercat si eu o data exfoliantul, pe care nu stiu daca il mai iau in calcul si sapt asta si o data ala 5%.

eu chiar te-as sfatui sa incerci tonerul ala cu acid glycolic pe corp. 7% nu e putin deloc. si daca il dai in fiecare seara, zic ca ar fi chiar ok :slight_smile:

pe de o parte o admir pe @Ziggy pt curaj, dar pe de alta parte ma sperie nitel cand vb asa usor de arsuri :slight_smile:

mai exact sa va zic cam cu ce voiam eu sa ma joc pe corp din ce au astia de la deciem.

nu cred ca ies mai scump cu maclavaisurile lor decat cu o crema de corp buna si cel mai probabil scumpa.

nu a fost ceva grav, cu rani. ca si cum m-ar fi prins soarele fara spf si m-am cojit. Dar asta o singura data,in iarna 2015-2016, cand am exagerat si am pus prea multe seri la rand.
@Samoa , o sa ma uit daca livreaza in afara elemental. Nu e greu de facut si au tot ce-ti trebuie, substante, recipiente, ustensile.
@Queen bun glycolicul cand folosesti si retinoil, ii face loc sa actioneze mai bine.

Da livreaza, desi nu exact in Suedia, insa se pare ca putem cadea la mica intelegere.

@Mother_Abigail pe asta il vazusi?