Deciem

Yves Rocher, varianta Cherry. E de toata ziua.

Te gandesti sa comanzi de la ei? dai un semn daca vrei sa-ti spun ce si cum.

gata, mi-am targuit glicolicul 7% si am zis sa umplu cosul cu buffetul cu peptide. pt alte targuieli inca astept sa scoata gama de SPF-uri.

Vazui si ma gandii la el, poate il arunc in cos cand iau SPF-ul. :slightly_smiling_face:

Fondul de ten e ok. Chiar si in versiunea Serum are o acoperire f buna, cantitatea pe care e nevoie sa o aplic e cam jumatate din aia cu care eram obisnuita :smiley: .

Si Buffet-ul + copper e misto, atata ca ma gandesc sa nu-l mai folosesc dimineata decat in zilele in care nu ma machiez. La aplicare ca un gel albastru, dar ceva din cuprul ala ramane pe suprfata pielii. OK, nu e vizibil cu ochiul liber dar ma gandesc ca influenteaza totusi nuanta pielii, daca atunci cand ma dau seara cu el si ma sterg dimineata, discheta demachianta ramane portocalie.

Am incercat aseara acidul lactic, nicio intepatura sau senzatie de arsura. Sa vedem efectele…

Scuze daca ai mai spus, ai lacticul de 5 sau 10%? Oricum, este un ingredient f f intalnit in cremele normalw, nu este ceva nou pe ten.

culoarea portocaliu cred ca mai degraba poate sa vina de la vitamina C. inainte sa il folosesti nu ramanea asa?

@Ziggy - 10%

@Queen - nu ramanea nimic portocaliu pe discheta de la Vit C. :smile:

interesant… il dai inainte de vit C banuiesc. nu?

O sa-mi iau si eu lacticul de 10% dar in iunie, pana atunci nu mai pun nicio comanda. Poate da domnu’ si scot si spf-urile alea pana atunci.
Mai am in plan si hialuronicul ala marin, pt ca nu are pic de acid hialuronic in el :rofl:, dar are algele alea fermentate de se bate creme de la mer cu pumnu’n piept ca de aia cer atatia bani pe crema lor de 2 bani. are si acid salicilic, bun pt pori, glicerina si altele.
Schimb si vit C tot atunci, o sa incerc minunea EAA 15%.
In rest, imi fac rezerva de NMF, Nia si retinoid.

Mi se pare o varianta buna ultima varianta, cea cu arbutin 2%

si la aia m-am uitat, dar stiam ca arbutinul albeste, si m-am gandit ca n-am ce sa fac vara cu ea. Sau n-am inteles eu bine?

cum adica albeste?

reduce petele in zonele cu probleme de pigmentare, ceea ce face si vit C. nu albeste.

Eu asa stiam, ca deschide tenul, de aceea este f cautat de asiaticele cu ten mai inchis.
Mai degraba cred ca bag inapoi in uz EUK, pt prevenirea petelor.
Vad ca am trecut foarte bine de primavara asta cu TO. De regula, acum eram plina de iritatii. Parca nici pistruii nu mai sunt atat de intinsi.
Ok, mai am o luna cel putin sa tot studiez.
M-am razgandit cu AHA, mai am pt 2-3 aplicari si e pacat de el, asa ca o sa mai fac masca o data pe saptamana, pana’l dau gata.

Da, conform schemei :wink: . Dar aseara nu am folosit Vit C, ci acid lactic si dimineata tot aceeasi chestie. Deci d-aia nu cred ca e de la Vit C sau de la vreo reactie intre cele doua.

Nu mai reusesc sa gasesc, dar stiu sigur ca am citit recent, pe Reddit, fix despre tenta asta portocalie de care zice @Mother_Abigail

cred ca mai bine plasati comenzi pt stocuri:

eram curioasa. inseamna ca isi schimba starea de oxidare cuprul, ceea ce pt mine e interesant :slight_smile:

intrebam de vitamina C, pt ca atunci cand se oxideaza si ea are nuante de portocaliu.

Nu stiu cum reusiti sa folositi marula pe timp de zi, pun fix 2 picaturi in NMF si sticlesc ca un licurici all day long :joy:
Cred ca il voi folosi in orice alta zona a corpului, dar nu pe fata.
Am facut a 2-a comanda: buffet + NMF + hylamide subq anti-age
Sunt curioasa ce efect va avea hylamide.

eu numai seara dau cu Marula sau alte uleiuri