Deciem

ba da, pe fata, dar eu am un ten care permite asa ceva :slight_smile: daca la tine nu merge, nu e cazul sa fortezi.

Eu nu pot targui nimic, imi tot da eroare cum ca nush ce camp e gresit completat.
Kkt, am incercat tot, am rescris tot, am căutat spații, am dat cu copy/paste, nimic nu merge. Am trimis mail la ei. Fuck!

tot a vrut o prietena niste produse, asa ca am zis ca nu strica o mica comanda :joy:

asa ca mi-am luat o niacinamida, un matrixil, un retinoid si inca un exfoliant. sa fie acolo :smiley:

Si hyaluronic marine se poate combina cu niacinamide? Chicky, de ce nu incerci sa pui doar o picatura de Marula?

pai nu vad de ce nu. Nia merge cu orice, mai putin vit C.

Nu merge dimineata nicicum.
Voi folosi seara.

Ma bate gandul sa incerc asta

E cam scump. De fapt muuuuult mai scump decat orice alt sampon folosit de mine pana acum, iar eu nu mai folosesc de o vesnicie sampoane relativ iefine, din cele pe care le gasesti in supermarket, pe motiv de reactii alergice la unele chestii din compozitie. Dar asta…asta e mai scump decat orice am pus in plete pana acum si cam am retineri la a scoate banii din buzunar.

Eu nu o gasesc pe iherb. Sunt curioasa sa o incerc. Imi dai link, te rog?

Din pacate, nu o mai au de cativa ani. Nu stiu de ce nu mai vand nimic de la Alpha Hydrox, erau f f bune, chiar si Begoun si-a calcat pe inima si le-a cotat f bine pe beautypedia. Erau ieftine si eficiente. Sau poate ei nu mai vand prin iherb, am inteles ca si-au schimbat si numele. Fac sapaturi si revin.
Neoteric era compania. Caut.

gasit pe site-ul neoteric

Mai ramane sa vad si pe unde vand… Au schimbat brand-ul in Alpha Skin Care.
review pe beautypedia…si in general au cotat produsele lor ff bine.

Unde pusca sa-l gasesc acum???

Pai aici era problema, de unde il cumpar?? :joy: asa, de citit, m-am lamurit eu.

De la emental ce zici ce iti prepari? Ma rog, ar fi varianta sa targui de la ei cate ceva ca tot au produsele in bebetei si imi e la indemana.

Fac un gel/lotiune cu AHA si acid lactic. pe baza de apa florala. Pe langa acizii astia mai iau glicerina, panthenol, Gumă Xanthan, Cosgard (conservant) si benzi pt ph.
Apa florala cred ca mere oricare, eu iau rozmarin de obicei.
Anul asta am pus o treime din baza lotiunea de corp de la ei si am folost mai putina guma, a iesit mai laptos, s-a potrivit f bine cu sticluta cu pompita. Si nici n-a mai iesit lipicios.
Pe de alta parte cred ca poti adauga doar acizii in orice lotiune de corp obisnuita. Ce parere ai de varianta asta? Lacticul ii coboara ph-ul.

Alpha Skin Care pe amazon.com Au si pe co uk, insa diferenta de pret este terifianta, de exp la serumul cu 14%, de la 17$ pe .com, la 55 lire pe co.uk. pff

Pe asta il folosesti?

Iaca ce am targuit:
-aha
-acid lactic
-baza gata preparata
-cafeina
-extract de iedera

Pe toate am cheltuit fabuloasa suma de 43 de lei :smile:

Am de gand sa ma joc sa testez un exfoliant si o crema anticelulita :grin:

Si mai am doua chestii pe care vreau sa le testez ca baza, ca timp de petrecut in laborat cu fiecare ingredient separat nu am. Nici macar laborantei nu ii pot da tema, ca deja am umplut-o de teme pana ma intorc eu din delegatie, asa ca incerc sa ma joc cu astea.

N-am fost pe faza dar da, ala e.
Nu mai stiu, dar daca ai crema de baza, iti mai trebuie conservant? Cred ca poti sa bagi nicte vit E in scopul asta, daca ai la indemana.
Daa, au preturi bune, si poti sa-ti faci o gramada de dracii.

hai, ca lotiunea cu aha si lactic iti ia cateva minute sa o faci :stuck_out_tongue:
vad ca nu-ti mai tre conservant daca nu adaugi apa.

Aveau si conservant si agent de ingrosare si tot felul de minuni, dar voiam varianta scurta, de aia am luat baza. Apoi mi-am amintit de gelurile de aloe de acasa. Si asta fu tot :joy:

Nu tot baza aia ai luat-o si tu?