Deciem

mie mi-a placut mult mai mult uleiul de marula cu o crema de la bioderma, pe care o aveam. nu sunt ffff sigura ca mai cumpar NMF-ul, dar cu uleiul inca mai incerc.

Mda, si eu am inceput cu cerave langa mine, puneam NMF dimineata, dar seara Cerave. Asta are multe ceramide si cred ca a contat.
La mine NMF se absoarbe f f repede, nu ramane nimic in urma, chiar cand dau strat mai gros.

Eu o sa continui cu niacinamida dimineata si cu vitamina C seara pt ca astea doua fac ceea ce vreau eu, adica uniformizeaza textura tenului, te scapa de petele de la soare, de iriatii de orice fel, micsoreaza si curata porii etc. Cum sunt destul de pretentioase la aplicare din cauza modului in care sunt formulate, o sa le amestec pe fiecare in palma, inainte de aplicare, cu acidul hialuronic (la niacinamida ca sa nu se scamoseze, iar la vitamina c sa dizolve particulele, pt ca eu nu sunt omul care sa petreaca mai mult de 5 min dimineata si 5 min seara pt curatat, cremuit si tot ce insamna skin care).

NMF-ul nu e pt mine. Cu siguranta este un hidratant excelent pt tenul gras, desi exista gresita conceptie cum ca tenul gras nu are nevoie de hidratare. Hidratare nu inseamna grasimea din piele :grin: deci si tenul gras are nevoie de hidratare, iar NMF este sigur un hidratant excelent pt tenul gras. O sa il termin pe asta pe care il am (unul de 30 si unul de 100ml) folosindu-l doar seara in amestec cu ulei. Oricum nu ma astept sa dureze f mult pt ca se absoarbe repede si eu il folosesc cu generozitate.

Pt ca am doua matrixil (comanda dublata :grin: ) si un buffet, o sa continui cu ele si decid dupa daca le mai vreau. In cazul lor efectele chiar se vad la folosire mai indelungata, nu rapid ca in cazul vitaminei C si niacinamidei.

La capitoul uleiuri am din belsug tot din cauza de comanda dublata (doua marula, doua maces si doua organ) + squalene. Nu cred ca o sa reusesc sa fac o clasificare ceva sau sa gasesc un preferat pt ca eu le combind cate 1-2-3 dupa cum in vine, in amestec cu NMF-ul seara. Ulei probabil o sa imi mai cumpar dar nu ca acum cand am sa imi pun si in cap (la propriu :grin: )

O sa mai testest si acel tonic cu acid glicolic 7%.

In niciun caz nu o sa ma apropii de AHA, BHA, acid lactic, retino- de orice fel sau orice alt exfoliant. Nu vad niciun motiv pt care sa ma apuc de exfolieri chimice (fie ele si blande) cat timp nu am avut acnee, nu am semne de niciun fel si nicio problema care sa imi justifice astel de interventii. Tonerul cu acid glicolic ar trebui sa fie mai mult decat suficient.

Cerave nu imi inspira incredere. Stiu ca e mult extaz pe tema cremlor astea, dar nu am de gand sa incerc inca. Poate doar daca imi pica in mana din intamplare la vreo deplasare in afara. O sa pastrez apa termala si lotiunea micelara de la bioderma. O sa continui cu creme hidratante (cel mai probabil de la avene, bioderma si alte asemenea).

Dar acidul glicolic este exfoliant chimic, este unul dintre acizii AHA, mai puternic decat acid lactic. Este recomandat in general pentru tenul normal sau uscat.

eu am ten uscat. spre foarte uscat uneori si vara as zice ca este mixt. notiunea de ten normal mie mi se pare cam SF :smile: chiar nu am auzit pana acum pe careva sa zica ca are ten normal, adica un ten cu hidratare optima pe toata suprafata.

glicolicul nu este chiar atat de exfoliant cum il prezinta ei. si oricum eu nu l-as folosi zilnic ci de maxim 2 - 3 ori pe sapt.

Normal cat il tin sub control, altfel se usuca. Dar gras niciodata.
De 2 ori pe saptamana mi se pare ok, ma gandeam ca vrei sa-l bagi zilnic.

Dar în jurul ochilor, ce folosiți?
Că eu n-am niciun favorit. Am încercat o mie de branduri și niciodată n-am avut efectul “wow”.
N-am pungi, n-am cearcăne, n-am riduri (decât cele foaaarte fine), dar asta e chestie de genetică, nu că am avut vreun produs minune.

Eu nu iau ceva separat, nmf cu restul amestecurilor, iar in seara de retinol pun Advanced Retinoid 2% cu NMF peste.

De ce? Peste tot unde am aruncat un ochi, toata lumea e in extaz pe tema asta. Si mie mi se pare suspicios cand sunt prea multe laude la mijloc. Dar ma gandeam sa o incerc. Mai ales ca apare Cerave-ul si in uk, la Boots, saptamana viitoare.

Coletul meu Deciem trebuia sa ajunga azi cu DPD-ul. Am primit sms aseara.
Azi de dimineata, alt sms, ajunge pana in ora 11. Acum 5 minute primesc alt mesaj: din cauza zapezii nu mai putem ajunge, veti primi pachetul luni.
Nu stiu unde mai vad astia de la DPD zapada :smile: Eu vad ca e uscat pe jos. Ehh, de-ale curierilor din Londra.

Concluzie: s-au miscat repede si bine oamenii de la Deciem.

Eu am ratat curierul ieri spre seara. Sun la 9 dimineata, imi spun sa revin cu tellefon la 10:30.
Revin la 10:30, imi zic ca ma reprogrameaza pt luni, ca au plecat curierii. Colet ajuns la ei de pe 24 febr. Iar ieri nu mi-au dat niciun drac de sms. Dar s-a intamplat sa ajunga ala fix cat am fost plecata 15 min, fara telefon! Putea sa il bage in curte, ca si-asa nu se semneaza la ei. Dar nu… M-am laudat eu ca n-am avut probleme cu ei si iata :rage:

nu zic ca e ceva in neregula cu ele. dar de ex crema de ochi, cea mult laudata, e o crema pe baza de niacinamida. treaba pe care o pot rezolva rapid cu niacinamida de la deciem si o crema hidratanta.

iar despre lotiunea hidratanta, nah…nu stiu ce sa zic. parca as ramane la ceva hidratari care au si apa termala in compozitie.

eu am dat gata doua de 59 ml. Desigur, nu poti cere de la ele nu stiu ce minuni, dar isi fac treaba pe partea de protectie si reparare. Cel putin la mine a functionat.

Gagix, citesc ce scrieti p-aici cu admiratie usor tampa, ideea e ca as vrea sa incerc si eu produsele astora, insa am intrat pe site-ul Deciem si m-am speriat de cati retinoizi, molecule, antioxidanti si chimia materialelor avansate sunt p-acolo. Si nu am nervi sa incerc sa inteleg :blush: .

D-aia va rog sa ma luminati si sa-mi aratati calea cea buna, basically ce-ar trebui sa bag, scot, modific in rutina pe care o am.

Pe scurt, n-am probleme semnificative cu tenul - e deschis la culoare, mixt (normal pe obraji, suprafata mai grasa in zona T), cativa pistrui care se accentueaza in cazul expunerii la soare, fumatoare de 20 de ani, pori destul de vizibili, mici riduri in zona ochilor, cate un cos-doua inaintea menstruatiei.

Rutina de ingrijire zilnica:

Dimineata: lotiune micelara Bioderma, crema hidratanta cu textura lejera (de vreo 2 ani sunt fan Lancome Energie de Vie the Smoothing & Glow Boosting Liquid Care), fond de ten cu SPF 30.

Ma machiez in special in zona ochilor.

Seara: Demachiant bifazic ochi& buze L’Oreal waterproof (mi se pare peste multe demachiante premium), din nou Bioderma si, inainte de culcare, o crema hidratanta cu o textura mai bogata (astea le tot schimb). Eventual o crema grasa pentru buze (unt de shea, galbenele, ce nimeresc…).

Mai bag din cand in cand care un scrub si o masca sau ser si la cateva luni o curatare la salon, dar nimic extravagant.

As merge cum zice si @Queen, niacinamide dimineata si Vit C 23% seara, daca nu te tenteaza sa incepi inca retinol.
In plus ar mai fi bun un antioxidant, eu 3. EUK habar n-am ce face, nu o sa-l mai iau, Alpha lipoic acid e misto dar e foarte puternic si tre folosit rar, resveratrol plus acid ferulic cica ar merge bine cu Vit C dar nu stiu, nu l-am incercat.
Ai putea sa incerci crema NMF, fetele vad ca nu’s f incantate de ea, dar merita incercata.
Cam astea ar fi:
Niacinamide
Vitamin C Suspension 23%
Natural Moisturizing Factors + HA
si eventual un exfoliant chimic, este mai bland decat scrub-ul. Au scos acum cu acid mandelic, este cel mai bland dintre acizi, Nu l-am incercat, eu am in colet acidul lactic 5%. Abia saptamana viitoare il primesc,dar cred ca nu e agresiv deloc.

keep it simple! Ramai la niacinamida+zn, vitamina C 23% si ia si un acid hialuronic, pt ca o sa te ajute la aplicarea celor de mai sus. in rest ramai cu ceea ce ai acum, nu te avanta din prima :slight_smile:

eventual pt a ajunge la suma necesara adauga si un ulei de marula. prietenele mele tot cu astea au inceput si ca si mine au fost super incantate de efecte cam intr-o saptamana.

daca te dau pe spate, mai zici atunci ce ti-ar mai placea sa faca produsele si treci la next level…care o fi ala.

dimineata amesteca in palma niacinamida cu zinc + acid hialuronic si orice crema hidrantata sau ser folosesti tu. aplica pe fata dupa demachiat si continua cu tot ceea de faci in mod normal.

seara amesteca in palma vitamina C 23% + acid hialuronic si aplica tot dupa curatare, dupa care continua cu orice faci tu de obicei seara. daca iti iei si ulei de marula, poti amesteca cu crema hidratanta tot inainte de aplicare.

oricum, eu pledez pt introducerea lenta a lor, eventual 1-2 odata, nu mai multe. asa iti dai seama cel mai usor daca e ceva ce nu ti se potriveste.

Multzam fain. Am executat comanda. :smile:

Asteptam feedback dupa vreo 7-10 zile de utilizare :smiley:

In prima faza mie mi s-a parut ca nu e mare scofala si ca parca usuca putin mai mult pielea, dar cred ca a fost ceva ce nu avea legatura cu produsele.

Mai tarziu au inceput sa apara efectele benefice. Acum ca ai zis, mi-am amintit ca mai am un flacon si jumatate de ser Energie de Vie :smiley:

N-am avut efecte adverse, la doua saptamani de la initiere, piele se simte fain, asa ca am pus a doua comanda, apoi si pe a treia.
Sa fie, sa nu trebuiasca!