Deciem

Nu apa cere conservat ci agentul de ingrosare. Guma xanthan se impute in ultimul hal in timp scurt.

aha, am inteless, credeam ca din cauza apei. Da, tot baza aia, doar ca am pus cam 1/3, restul apa florala. dar asta pt ca asa l-am vrut eu, mai lejer.
Cu baza asta mi-am mai facut si o crema cu Niacinamide, tot de la ei, am folosit pe corp. Asta inainte sa dau de Deciem.

Au o groaza de nebunii, chiar si retete. Pentru ten mi-am facut doar serum cu HA, in apa deā€¦hmm, albastrele parca. Cu putina guma, sa nu iasa prea vascos, conservantā€¦glicerinaā€¦panthenol parca. A fost ok.

Eh ce nu am, sunt benzi pt pH. Dar din alea am in laborator, nu ma apuc sa cumpar. Tot in laborator tre sa gasesc acid glicolic puritate analitica :grin: Hmmm, ma bate gandul sa fac o proba de 100 ml ceva de genul:

• 12 ml AHA
  • 5 ml lactic
  • 83 ml baza

Am vazut in fisa tehnica, la ei pe site, ca baza are pH 4-5, lacticul sub 2 si AHA tot 4-5. Teoretic ar trebui sa fiu sub 4, deci efectul ar trebui sa fie asigurat.

Tu masori? Daca da, ce iti arata si la cat lactic?

Scuzati, am doar 10 ml de aha. Deci 10 aha, si 85 de baza, dar tot pe acolo ar trebui sa fie.

Edit later: m-am uitat pe sticluta gresita :joy:

Pt crema anticelulita o sa folosesc tot baza, cafeina solubilizata in putina apa, acidul lactic (sa scad pH-ul pt a evita recristalizarea cafeinei) si extractul de iedera. Dar asta o mai las nitel.

Am masurat prima oara, am tot pus lactic dar nu cobora pana la 4, si atunci l-am tuflit pe tot :)))) Dar la 200ml.
Sticluta de AHA are 25ml.
Ei spun ca daca pui 9,5 ml AHA la 87 grame baza, solutia obtinuta va avea 5%AHA.
Asta pt ca in flaconasul ala nu e AHA100%.
Fa asa cum zici deocamdata, apoi ii masori ph-ul cand ai cu ce si vezi daca mai adaugi lactic sau nu.
Interesant ce zici cu crema anticelu. Poate mai merge in ea si extract de ardei iute. Eu asta imi bagam in gelul anticelu de la hofigal si lucra f f ciudat, adica nu se inrosea pielea, dar toata ziua aveam pusee de fierbinteala pe picioare si fund :)))

Urasc cremele iuti, asa ca te las doar pe tine cu iuteala :joy:

Ca purtatoare de lentile de contact, refuz sa imi bag mainile in asa ceva :grin:

:)))) da, ai dreptate. Nu mai fac :)))
Chiar daca nu ustura deloc, nu era deloc misto in plina vara sa simt ca-mi creste temperatura brusc pe la fund :))))) si culmea, pielea deloc rosie!

Pai da, pt ca pe una o dau in grame si pe una in ml, iar calculul se face tinand cont de densitate si fiecare are alta densitate.

Daca lucrezi fie la volum, fie la greutate cu amandoua, matematica nu se schimba. Cel mai probabil o sa folosesc ce am zis mai sus, dar in grame, nu in ml, ca acasa nu am cu ce masura ml atat de putin. Bineā€¦nici in grame nu as garanta ca am cu ce. Cred ca mai bine le iau in laborator si le amestec acolo. Mai rabd cateva zile.

Da, ai dreptate, eu cu ml am lucrat si baza lichida. Chiar sunt curioasa cati ml de lactic pui pana la ph-ul potrivit. Cu benzile nu-mi dau seama exact.

Hai ca le iau in laborator si le fac acolo si amestecurile si masuratorile.

O sa ma mai trec pana atunci inca o fuga si o sa iau si o apa de imortele in caz ca o sa am nevoie de ceva adaos de apa.

O sa fac lotiune exfolianta cu baza, aha si lactic si lotiune anticelulita cu baza, lactic, cafeina, apa de imortele si extract de iedera.

arunca repede un ochi pe asta si nu te mai bazai https://www.elemental.eu/ro/567-vitamina-c-acid-ascorbic.html
E sau nu e?

Da, e tot ce au si cei de la deciem in varianta pulbere. Am vazut-o si azi in bebetei si chiar ma gandeam ca e acelasi lucru.

Bun. o sa o iau si eu. Si vezi sa fii sigura ca nu-ti treā€™ conservant daca adaugi apa, eu sunt patita in sarcina a doua, mi-am facut o crema antivergeturi cu diverse unturi, uleiuri si apa, iar intr-o saptamana a inceput sa puta a ā€¦ :)) La urmatoarea am renuntat la apa, am facut un unguent si a rezistat. Pe atunci faceam chestii simple, luam ingredientele din franta, era un site cu 1001 de nebunii, ca un frate mai mare si mai destept de-al luā€™ elementalā€¦

Bine, nu prea imi place ambalajul. Vit C e sensibila la lumina si la aer. Dar nu cred sa fie mai putin buna ca cea de la deciem, ca nu este chiar ataaaat de sensibila. Poti sa o pui tu intr-un ambalaj care sa o protejeze mai bine.

Si in domeniul in care lucrez eu avem formulari pe baza de apa si pe baza de apa si guma xanthan (suspensii) :grin:

Stiu sigur in ce hal se impute guma deja desfacuta in apa, asa in termen de numai in cateva zile :joy:

Ihi, am inteles. Am vazut ca au si ceramide, ca tot oftam eu dupa ele. chiar si peptideā€¦dar nu stiu de care. Daca sare Deciem in aer, ne descurcam cumva! :grin:

Ei, cat timp exista deciem nu ma stresez. Dar pt corp ei chiar nu au o varianta atat de accesibila dpdv financiar si nici nu prea au pus accentul pe exfoliere si anticel. Au acel retin oil, dar e ffff mic flaconul pt un produs de corp.

Acum ca tot ai amintit tu de elemental, o sa valorific informatia asta si pt ca tot am la dispozitie un laborator intreg :grin: o sa incerc sa vad ce imi iese pt exfoliere si anticelā€¦ avand in vedere experienta deciem, ma astept sa nu fie esec.

N-ai cum sa dai gres, mi-a iesit mie, careā€™s tufa si nici laborator n-am. Ne dai si noua retetele :grin: