Deciem

Exact. Rezultatul? Nu a rămas urma de Brandon nici măcar pe site. Nimic nimic.

Hai mai @Ziggy ca stim amandoua f bine ca e o diferenta intre promisiuni verbale si contractul scris.
Si, nici un investitor pe lumea asta nu isi asuma sa dea bani promitand X lucru pe viata - indiferent de context.
Or fi promis si sigur a fost si in scris ceva legat de conditiile in care Brandon e pastrat - DAR in anumite conditii. Nici nu vreau sa stiu cum arata toate hartiile legale dintre astia. Discutam de o ditai corporatia care cred ca are o echipa de legal care nu trece cu vederea nici o virgula.

Acum sincer, cum ne putem imagina ca X companie promite pe viata sa nu il dea afara NICIODATA pe X?

Pana nu stim ce au semnat si ce clauze au fost cand a primit banii de investitie, nu m-as grabi sa ii pun pe rug pe astia.

In plus, ok, presupunem ca acel contract chiar ii oferea astuia cecul ala in alb…Atunci cum dracu de au reusit LEGAL sa il scoata din companie?!

Nu am zis ilegal, doar inuman și al dracu de cinic. Nu doar dat afara, dar cu ordin de restricție, sa nu contacteze niciun angajat Deciem, de asemenea sa nu se mai asocieze cu Deciem pe nicio cale. I-au șters orice urma de pe site, pur și simplu i-au dat erase. Business-ul nu era în pericol, din moment ce deschideau magazine peste magazine.

Exact. Ca mai apoi sa scrie ce-au scris pe insta cand asta a crapat, ca ce minunat a fost, mi-a venit sa vomit.

Să-mi bag insta înapoi, am momente când îl dezinstalez. Chiar vreau sa citesc.

Cred ca au șters postarea, nu am găsit nimic nici pe EL, nici pe EL companies. În schimb oamenii nu tac…

Postul lui Deciem mai este, nici cu astia nu mi-e rusine, si ei erau de parere ca Brandon strica ghiseftul.
Chiar m-am gandit si la faptul ca probabil as fi innebunit si eu sa am de-a face zi de zi cu unul ca Brandon, sigur nu le-a fost usor, dar sunt si ei niste ipocriti.

Hai mai, ok, despre morti numai de bine, dar chiar nu vad ce atata caz ca vaaaaai sarmanul Brandon. Omul o luase rau de tot pe ulei, lucru care se vedea in tot ceea ce a facut timp de 1 an de zile, inainte sa isi ia sutul in fund pe care si l-a luat.

in afara de partea emotionala, cu geniul din spatele produselor, cu bla bla bla, e clar ca individul pierduse controlul asupra propriei vieti si la nivelul la care a ajuns deciem, cu sau fara E.L, nu mai era ok sa fie condus de un drogat care azi suferea de mania persecutiei, maine imprastia love, concedia lumea dupa cum ii fluiera, inchidea si deschidea magazine etc. totusi vorbim de o afacere, de niste locuri de munca, nu era chiar normal ca un drogat sa fie la butoane.

Toata lumea e de acord cu asta. Ce e urat, e ca a fost sters de peste tot, de parca n-ar fi existat vreodata.
Foarte urat! Si daca era nebun de legat si manjea peretii cu rahat, asa ceva nu se face, ii radiezi omului toate meritele?
Naspa! Sa-i pis in freza de corporatisti, gretosi!

pai tocmai, ultima lui actiune de la “butoanele” deciem a fost sa inchida toate magazinele sau nu stiu cate magazine si sa dea lumea afara. asta nu mi se pare deloc ok.

pai daca se rezuma doar la manjit peretii cu rahat era o treaba. dar omul umba slobod cu numele deciem in gura peste tot, in tot felul de chestii compromitatoare pt firma. cum am zis, inchidea magazine, ameninta ca pune pe butuci deciemul, dadea oameni afara etc.

e mai putin nasol ca un nebun se juca totusi cu joburile unora si cu o afacerea in care altii au investit, decat ca niste corporatisti l-au sters din istoria firmei???

si acum sa fim seriosi. au tolerat un an de zile tot circul lui mediatic fara sa zica nimic. nu e ca si cum la prima abatere i-au pus pumnul in gura. cand lucrurile au luat amploare abia atunci s-a ajuns la masura asta extrema.

Am la birou cativa colegi total rupti de realitatea “business”.
Se apuca semneaza kkturi si apoi imi vin si imi spun: “aaa, dar am agreat cu clientul X. Clientul a promis Y”.

Bah, voi vedeti ce ati semnat?! “daaa, dar clientul a promis”.
Evident, absolut niciodata nu se tine cont de promiune ci de CONTRACT. Si absolut de fiecare data am circ: DA, DAR A PROMIS si eu am facut asta pt client si moral si pe dracu…

Who the fuck cares?!? Adu hartia si hai sa analizam clauzele. In caz de vreun rahat, te trimite la plimbare orice judecator din lumea asta daca vii cu argumentul “mi-a promis verbal”.

E foarte, foarte trist ce s-a intamplat cu omul. Dar la rece privind situatia, lumea e rea, viata e si mai grea iar contractul este contract.
Daca Brandon nu semna diverse, ma indoiesc ca astia ar fi putut legal sa il indeparteze de peste tot.
Dar la fel de usor ma indoiesc ca ar fi putut primi bani de la EL daca avea cec in alb la schimb.

absolul corect. si daca ne luam de pe ochi valul de emotie, pt unii care au investit in afacerea lui mi se pare normal sa isi puna niste semne de intrebare.

Dar tocmai despre aia e vorba. Ok, era pericol si a fost inlaturat. Insa, ei nu s-au oprit acolo, ci i-au dat delete de peste tot, intelegi? Munca, omului, timpul, ideile, de pe vremea cand nu manjea peretii cu rahat, au fost anulate. Puff!!! N-au existat!
Ei, acolo nu mai e vorba de pragmatism busness, ci de-a fi jigodie. Iti spun sincer, n-as avea incredere intr-un asa angajator!

Daria, nu situ la voi cum e, dar aici, intelegerea verbala, are valoare de contract. Intotdeauna, fara exceptie!

pai ti se parea el vreun model de angajator? cand joci in liga mare, cum incepuse sa joace el, nu te joci cu viitorul oamenilor pe care i-ai angajat si cu joburile lor. cum ai tras tu la masea mai tare sau ai prizat mai mult, cum ameninti ca falimentezi firma si inchizi toate magazinele deciem.

nu mi se pare asa chestie deosebita ca a fost sters totul despre el.

Serios? Adica daca un client semneaza un contract cu termen de plata de 60 de zile dar verbal, tie iti promite ca va plati in 7 zile, inseamna ca il poti da in judecata si castiga daca nu respecta alea 7 zile promise?

in lumea in care traiesc eu, intelegerea verbala ti-o bagi in fund daca difera de cea contractuala…

NU, vorbim evident de situatia in care nu exista un contract scris. Dai cuvantul, e ca si cum ai scris contractul.

@Queen, el era deja out of picture, pericol si toata lumea era de acord cu asta, am stabilit.
Ba mie mi se pare o magarie uriasa, au fost ideile cuiva, al carui nume, nu apare. Ok, nu stiu pe ce principii te ghidezi tu, insa mie mi se pare bun simt si fair play, la nivel elementar, sa dai meritele omului, care a avut ideea.
Altfel, in lumea mea, te numesti hoț!