Deciem

O sa ți se para ciudat dar, de exemplu, în Olanda, contractele de munca se pot încheia verbal. Legal.

In anumite conditii si avand posibilitatea sa demonstrezi asta. Altfel daca zici verbal “Am hotarat impreuna cu Oracle ca sunt angajatul lor” nu inseamna ca asta te-a facut automat angajat full-time.

https://www.veldlaw.nl/en/services/employment-and-labour-law/employment-contracts-in-the-netherlands

Minimum requirements for an employment contract

Dutch law does not require a formal written employment contract. An employment contract is deemed to have been concluded as soon as:

There is a relationship of authority whereby the employer can give instructions to the employee;
The employee is obliged to personally carry out the employment agreed upon;
The employee is receives a wage.

So, even if a contract has not been signed, but there is verbal agreement, then an employment contract has come into being.

It is, however, highly unadvisable to not conclude a written agreement as certain clauses are only valid under Dutch law when agreed on paper, such as non-competition clauses (see below).

Sunt total de acord cu ce ziceti voi: moral, sentimental etc nu o fi prea frumos.

Legal insa, repet, nu poti sa pui EL pe rug pentru ca au niste acte la mana. De asta e bine sa casti mereu ochii la ce semnezi si sa nu te bazezi niciodata in viata asta pe ideea: Ahh, dar frumos si moral AR FI si O SA FIE sa…

Frumos si moral ar fi multe in viata asta dar nu sunt. De asta exista legi si cuvinte scrise negru pe alb.

Mai, eu personal, nu discut decizia de-al inlatura de la butoane. Omul era vizibil deraiat si nu se face.
Moral, sau nu, e vorba de companie si de joburile celorlalti, deci e la mintea cocosului, ca el a trebuit sacrificat. Absolut de inteles!
Sa-l desfiintezi, cu totul, sa-i iei si putina mandrie, aia ca a fost cineva, ca a facut ceva, mi se pare, nu imoral ci de-a dreptul hain. Cu ce afecta imaginea companiei, faptul ca numele lui era acolo unde trebuia sa fie?

I-au interzis sa intre în magazine!!! Au permis angajaților din magazine sa îl trateze ca pe un paria!
Da, business-ul e business, contractul e contract, el era dus. Dar niciun argument de genul asta nu poate să-mi șteargă dezgustul fata de EL. Au dus cinismul la un nou nivel.

Nu i-au interzis aia de la EL sa intre in magazine ci judecatorul.
In urma actiunilor lui nici nu cred ca a fost prea greu sa se active acest ordin de restrictie.

De ce nu ar fi trebuit sa primeasca ordin de restrictie? Pentru ca ne place de el mult de tot? Pentru ca intr-adevar a scos niste produse fff faine? Credem cumva ca nu putea reprezenta un pericol pentru cei din jur cand el nu prea isi mai dadea seama ce facea?

In its legal filing, Estee Lauder said Truaxe’s decision to shut down the company, which attracted celebrity fans including Kim Kardashian West with its inexpensive “The Ordinary” line, happened without consulting Deciem’s board or Estee Lauder.

The company alleged Truaxe also sent a mass email “purporting to terminate for cause various employees and members of Deciem’s executive team, including (his) co-chief executive officer and the chief financial officer.”

Estee Lauder alleged Truaxe threatened that anyone who did not follow his directions “will be terminated.”

Estee Lauder’s court filing said Truaxe’s choices around Kilner’s employment were made “unilaterally” and without being run by the board of directors or Estee Lauder.

Now, a Canadian court has ruled to oust Truaxe as CEO, and has forbidden him from communicating via the brand’s social media pages. It has even issued a restraining order in light of a disturbing email he sent to Estée Lauder’s leadership team.

Era recunoscut pt comportamentul coleric la job. Sau mai bine zis bipolar, ca era cand coleric, cand culmea duiosiei si intelegerii.

Mi se pare normal ca in urma comportamentului demonstrat timp de un an de zile sa primeasca oridin de restrictie si interzicerea de a mai intra in magazine, plus cine stie ce alte interdictii, chit ca el a fost creierul sau ca vai era munca lui de cand parea a fi normal.

Un om drogat, un alcoolic si un dezaxat chiar poate reprezenta un pericol. Deci interdictia primita nu ma umple de ura fata de EL. Omul a fost judecat prin prisma faptelor, a primit sentinta judecatoreasca in consecinta, fara influente lacrimogene, case closed!

Urmand aceasta logica, poetii si scriitorii, inventatorii si oamenii de stiinta, care o iau razna, ar trebui sa dispara de pe copertile cartilor.
Restrictia e una, anularea a ceea ce a fost el, inainte sa deraieze, e de porc!
Nu aia de la EL au facut si au dres, ci echipa lor de avocati. Inca o data, omul avea grave probleme si nimeni nu contesta asta, dar nu merita anularea. Indiferent de decizia legala.

Un judecător hotaraste ceea ce i se cere, prin acțiunea de dare în judecata, dacă el considera ca sunt întrunite condițiile, nu da el bonusuri. Vb totuși de un proces de drept comercial, nu penal. Chiar și beat, nebun, drogat și ce mai era el, nu am auzit sa fi fost vreodată violent. Scos din board of directors ok, dar mizeriile de pe lângă is cam greu de înțeles.

Plus faptul ca el personal a incalcat contractul. O fi fost el founderul dar Boardul era format si din E.L. si din partenerul lui de la Deciem. El de capul lui nu putea sa ia deciziile pe care le-a luat si cu toate astea a actionat cum a vrut.
Acum ca am mai citit un picut, incep sa cred ca astia de la EL chiar au avut rabdare cu el.

Pentru ultima data, nimeni nu zice ca trebuia sustinut in comportamentul ala. A fost dat afara, ok, e normal. Sa-l radiezi din istoria companiei, e gest de pulache de la birtul satului, ma scuzati!
Sa-i pis in freza, de corporatisti gretosi!

Eu tot nu ma prind care sunt mizeriile de pe langa. A primit ordin de restrictie pentru ca s-a dus prin magazine si a facut show pe acolo plus restul de tampenii pe care le-a facut. Ca doar n-au ajuns la judecator de florile marului ca E.L. corporatie rea care a vrut sa ia pielea de pe Brandon.

De la munca din corporatie te da afara si iti da ordin de restrictie doar dc iti calci in picioare colegii sau sefii?!
Daca vii si faci niste crize si tipi la sefi si colegi e ok. Ahh, daca dai iama pe social media si te aberezi la liber, iar e ok nu patesti nimic.
Pai ia, faceti asta maine la birou, mai bagati si niste droguri si alcool si vedeti ce se intampla cu cariera voastra.

Mai voi ati uitat ca traim in 2019 si ca acum ai reputatia si cariera distrusa pentru mai putin de atat?

La modul cel mai serios, daca ma uit cam cat timp Brandon a fost usor pe langa carare, aia chiar au avut multa rabdare pana sa ajunga sa actioneze legal.

In fond era firma lui (nu era numai CEO, el a infiintat-o de la 0), daca dadea de perete cu ea, el ar fi avut cel mai mult de pierdut. In cate corporatii nu vin niste CEO si se apuca sa ia decizii din ce in ce mai proaste, dar spuse pe un ton normal, fac miliarde minus. CEO angajat! In cel mai rau caz sunt dati afara, dar platiti cu cateva milioane sa plece. Si de unde atata cariera distrusa? Corporatia urmatoare il ia la ei.
Sa nu uitam totusi ca vorbim de etajul cel mai de sus, nu de “la mine la birou”.
In cazul lui Brandon nici ca era vorba de reputatia si cariera distrusa si erau multi interesati sa lucreze cu el, asa defect cum era.
In fine, asta-i mort, nu-l ajuta nici pe el, nici pe altcineva, ca el, EL sau nu stiu cine e raspunzator pentru moartea lui. Oricum, lasa un gust amar si mi se pare un exemplu si pentru “banii n-aduc fericirea” :persevere:

Oh, daaaaa!!! Sincer, la asta ma tot gandesc de aseara :disappointed_relieved:

Nu e atat de simplu. A cedat o parte din companie si s-a semnat un acord (again, nu stim pana la urma ce au semnat - nu stim daca aveau conditii de good leaver - bad leaver si care erau conditiile pentru bad leaver) mai departe s-a actionat pe cale legala. E al dracului de trist si de cinic dar cam asta e viata.

Ma rog, cu riscul de a va oripila (desi ma stiti si nu ar mai trebui), mortii cu mortii si vii cu vii. Eu nu am de gand sa boicotez pe nimeni, nicio companie EL si cu atat mai putin nu Deciemul. Ce am nevoie si imi trebuie, eu cumpar.

Cand schimbi liga in care joci, nu mai merge chiar asa.

@Samoa, unde ai vazut tu ca au sters tot ce are legatura cu el?

https://deciem.com/founder

Pe site a ramas si probabil va ramane legatura lor cu el. Dar el chiar nu mai avea ce cauta acolo, in apropierea oamenilor sau in magazinele lor. O afacere e o afacere, nu o siroposenie cum ne place sa credem si nici un loc unde ne dam in stamba cand vrem si cum vrem, ca pusca noastra, estem patroni…

Nu era azi, te asigur. Au pus la loc azi, plus mesajul ala când deschizi site-ul.

Eu pagina aia am mai vazut-o acolo si acum cateva saptamani cand de plictiseala chiar cautam pe net ce mai face drogatul, ca pe retele de socializare nu il urmaresc si cat a fost la butoane nici pe deciem nu ii urmaream.

Nu știu când au scos-o, dar azi, când tot vorbeam noi pe aici, nu era. Am deschis toate la rand.

Eh, poți să nu crezi, dar textul ăla, n-a fost acolo. Nu era nici cea mai mică mențiune, cum că fondator și alea alea. Era doar un text cu povestea începutului, fără să fie pomenit vreun nume, necum poză. E posibil să fi reacționat rapid și să-l fi pus în drepturi, post mortem, chestie care s-ar vrea reparatorie, dar e de kkt!
Și să știți, nicio afacere nu e posibilă, dacă nu există niște oameni, dispuși la sacrificii. Modelul american, cu workaholics de succes, pragmatici și care pun binele companiei, mai presus de orice, e din filme. Și e nociv și contraproductiv. N-o spun eu, ci studiile și statisticile. Nici nu te miri, c-o iau ăia, pe cărări și se apucă de droguri și /sau alcool! Odihnească în pace, bietul om, cu păcatele lui cu tot, a fost o minte sclipitoare. Păcat de el!