Deciem

Fix asa, pt ca eu am întrat sa caut după ce am văzut ca mulți reproșează asta pe fb și Instagram. Pagina cu el nu era. Au băgat-o la loc după, clar.

Alarma, am nevoie de ajutorul vostru, va rog! :pray:
Vreau sa-i fac Milei “cosul incepatorului”, are 40 de ani fix, ten gras, a avut probleme mari cu acneea (si la pubertate, si eruptii urate de aia de adult), dar acum pielea e cat de cat ok. Vreau sa-i iau de toate, de dat zilnic dimineata, seara, plus tratamentele saptamanale/la cateva zile. Ce-i iau (avand in vedere ultimele recomandari ale lor)?

As pune primele pe lista granactive retinoid 2% emulsion și niacindamide. Dacă nu a mai folosit acizi, acid lactic de 5% înainte cu 10 minute de retinoid nu cred ca strica. În rest ne mai gândim.

Pt acnee am înțeles ca ar fi bun azelaic acid, pt rutina de dimineață. Mai pune-I și un NMF in care sa își amestece niacindamidele seara după retinoid.
Dimineața poate merge matrixil sub azelaic acid.
Nu ii lua foarte multe pt început. Dar zic ca advanced retinoid și Nia sunt de baza.
Azelaicul nu l-am încercat, ca nu am probleme cu acneea, dar vad ca are reviews bune. Probabil nici nu are nevoie de crema peste, doar spf-ul.

I-as lua de toate, chiar daca pe unele le tine ceva timp in dulap. Ca o stiu ca ea n-o sa-si cumpere (pana n-a folosit de toate, dupa aia da ea singura iama la cumparaturi). O sa-i fac si schema de folosire, tacam complet.

Dacă ii iei de toate o sa se apuce sa le încerce. Sa ma mai uit cum mere matrixil cu azelaic.
Și eu am început doar cu câteva produse și am ținut-o asa câteva luni. Altfel, dacă face o reacție mai ciudata, este f f greu sa își dea seama ce i-a supărat tenul.

Cred ca matrixil plus azelaic acid dimineața și spf-ul ei preferat
Iar seara acid lactic 5%, retinoid urmat de NMF amestecat cu 2-3 picături de niacindamide. Retinoid ul merge și pe la ochi, dar întins cu grija și zgârcenie
Grija la retinoid sa comanzi granactive emulsion , nu ala in squalane.

Nu merge

Si nu doar ca dupa ultimele studii nu mai recomanda peptide cu acizi in aceeasi rutina, dar acizii ii recomanda seara, inclusiv pe cel azaleic.

Edit: scuze, ma gandeam la lactic.

Azelaic nu este exfoliant din câte știu. În plus am ințeles ca are un finish f fain pt rutina de dimineață.
Deci mere au ba? Atunci ce ser sa bage înainte? Și hialuronicul este tot acid. Cred ca se refera doar la exfolianti.

Da dimineata e ok, dar cu matrixil dupa mine intra la NU. Ei au scris doar ca peptidele nu cu acizi directi. Azaleic = acid direcr, asa ca nah, pt mine as prefera sa nu le combin

Hialuronic atunci? Am zis ca ii trebuie un serum apos pe sub azelaic și altul nu mi-a venit în minte.

Pe hiauronic il au in lista de hidratanti si oricum ala functioneaza altfel. E o molecula care absoarbe apa de nu stiu cate ori.

Pe asta o au ei la matrixil. Deci fara vit C sau acizi directi. Pe azaleic il au in lista de acizi directi. Nu cred ca are rost sa ne batem capul. Eu iau de bune studiile lor.

Am priceput. Întrebam doar dacă înlocuim în lista matrixilul cu hialuronic.
Am văzut și eu între timp ca Azelaicul întra la direct acids.

Ce cred eu ca se intampla e ca reduce eficienta peptidelor. Probabil apar fenomene de oxidare, hidrolize, habar nu am. Ceva am banuit si eu mai demult, de cand a zis @Mother_Abigail ca de la buffet cu cupru si vitamina C raman nuante de galben, sau in tot cazul o chestie de genul. Evident, pt a intelege ce se intampla trebuie sa faci studii. Nu cred ca stie cineva sa zica din cunostinte teoretice ce face A cu B si X cu Y :slight_smile:

Zi ce serum apos pe sub azelaic.

Eu de ex asta am ales pt urmatoarea perioada:

Z1:

Am: alfa arb + buffet + HA + NMF/marula

Pm: alfa arb + buffet + retinoid + NMF/marula

Z2=Z1

Z3

Am: alfa arb + buffet + HA + NMF/marula

Pm: alfa arb + ALA + NMF/marula

Z4=Z1

Z5=Z1

Z6=Z4

Z7= Z1

Z7 (la 2-3 sapt)

Am: alfa arb+buffet + HA + NMF/marula

Pm: AHA+BHA, HA, NMF/marula

Nu pricep intrebarea :joy:

Care serum ar merge înainte de azelaic acid in rutina de dimineață? Pt Mila adică. O cunoaștem de f mulți ani pe Mila, chiar dacă nu pricepe o iota din ce scriem aici, dar Tre sa menținem fata frumoasa.
Mai bine asa? Bucătăresc plus mi s-a declanșat și mie gripa. Gripa gripa adică, nu viroza, cu dureri în corp etc. Mai greu îmi adun gândurile, de luni păzesc și copiii noaptea, au făcut febra.

Pai nah, hialuronic, desi mie personal cel de la ordinary nu ma da pe spate. Doar ca eu nu as adopta chiar rutina de mai sus. Mai degraba as construi doua variante care sa fie incercate 1-2 luni fiecare si sa vada care ii place sau chiar alternate la cateva luni.

Eu sunt pe principiul less is more. Nu as tine sa folosesc si lactic si azaleic si peptide si retinoid si nmf si niacinamida, toate in aceeasi zi. Adica nah…toate sunt grozave si cand le citesti prezentarea si reviewurile iti vine sa te dai cu toate, dar nu ai loc sa le inghesui pe toate si sa respecti si toate regulile de aplicare.

Uite eu de ex indiferent de varianta as alege ziua doar matrixil sau bufet, in amestec cu alfa arbutin sau fara, urmat de nmf sau cerave si ceva spf (fond de ten sau crema). Cremele spf stau prost, dupa parerea mea, la capitolul hidratare si nu as renunta la o crema hidratanta pe sub ea.

Seara m-as multumi fie cu azaleic, fie cu retinoid si niacinamida, fie cu vitamina C si hialuronic (sau fara), urmate tot asa de nmf si eventual un ulei de la ei, ca acum au o gama muuuult mai variata.

Cu exfoliatul eu din nou nu am treaba zilnic ci doar la cateva saptamani cu amestecul aha+bha si in serile alea ma rezum acum la hialuronic, nmf si ulei.

La fel, pt efectele misto, in unele seri as incerca si ALA, dar tot asa, fara sa ma complic cu multe altele dupa. Adica eventual un hialuronic inainte si un ulei dupa.