Deciem

Pai mie mi se pare a ta mult mai complicata.
Acidul lactic de 5% este banal, aproape ca îl găsești în orice crema normala. Un exfoliant f f delicat chiar recomandat înainte de un retinoid. Iar Nia lucrează bine cu retinoid ul, care nici ala nu e cine știe ce agresiv.
Azelaicul este bun pt tenul cu probleme, și pt ca am citit ca merge dat peste un serum apos, am zis sa găsim unul. Am înțeles, nu cu peptide. Sau poate marine hyaluronics care nici nu are HA în el. @Travelerista parca tu ziceai ca ți-l comanzi.
Vitamina C nu as introduce deocamdata pe un ten reactiv, din câte știu și am observat, agita puțin bubitele.
Eu zic asa
Dimineața : un serum apos, poate marine hyaluronics, urmat de azelaic acid și spf ul ei
Seara: acid lactic 5%, urmat la 10-15 min de advanced retinoid 2% emulsion, și peste NMF amestecat cu 2-3 picături de niacindamide.
Toate sunt din categoria anti age și anti acne.
Alpha arbutin e pt pete din câte știu, le albește, nu cred ca are nevoie de el, dacă nu are urme nasoale de acnee. O exfoliere blândă cu lactic cred ca este mai potrivita.

Pai nu ziceai vit C fără direct acids?

Am zis fie cu, nu in amestec cu :grin:

Multumesc @Ziggy si @Queen! Va voi tine la curent despre reactia Milei la produse.

Cum ați mai primit coletele în Ro de la ăștia? Pe mine ma baga în ceață treaba asta.

Era in aceeasi zi coletul si in Belgia si in UK? Sau nu vede ochiul meu bine?

Mie mi-au trimis prin bpost, de Black Friday. Lua ceva timp sa ajunga… cert e ca nu mi l-au livrat la adresa de destinatie, m-a sunat o tanti de la oficiul postal sa vin sa il ridic. M-am dus a doua zi si ma taxa si 0,70 RON taxa de depozitare o zi. :joy:

Uf, măcar vine la posta locala. Ma întreb după brexit dacă se duc la vamala, ca nu am de gând sa alerg pe la aia.

Ultima comanda a fost de black friday si am primit-o prin dpd ca de obicei. Nu am mai facut de atunci ca stau langa un Bebetei si aduc o gama destul de variata de produse.

Nu imi amintesc exact cand, dar vad ca am facut o achizitie noua :thinking:

Tocmai mi-am facut o exfoliere cu AHA+BHA si cred ca o sa ii dau o sansa chiar acum :grin:

Îl am și eu în comanda asta pe care o aștept, suna f f bine.
Am și aha-ul pe drum, pana atunci am tuflit acid lactic Mayam într-un lapte de corp simplu, ph-ul a ieșit bine si nu m-am putut abține sa nu îmi dau puțin pe față, dar îl curat în câteva minute.

Spre deosebire de alte prduse ordinary, asta este ffff fluid. Cam cum sunt NIODurile. Nu cred ca o sa faca chestii care sa para wow. Ei ii promoveaza ca hidratant si e posibil sa fie ok. Uite, un produs de la ei care nu imi place este hialuronicul. In schimb imi place cel de la NIOD luat de black friday

Nu am mai luat hialuronic de mult timp iar ultimul l-am dat aproape întreg. Nu ca ma deranja, dar era inutil cu atâtea alea produse care aveau HA în ele.
NMF are aminoacids in ea și cu asta o să-i dau un boost dimineața.

Tenul meu a luat-o complet razna. Unde pana acum aveam ten mixt spre gras, de vreun an de zile il am super uscat. Atat de rau incat fac cojite pe frunte si pete rosii.
Vreau sa imi comand cateva produse de la Deciem si sa imi fac un ritual de ingrijire.
Am stat ieri 2 ore sa citesc tot ce ati scris aici si mi-am facut urmatoarea lista:
NMF
Niacinamide
Vitamina C
Marula Oil
Hylamide Face Cleanser

Inainte sa dau submit la comanda, ce parere aveti? Sa schimbi/adaug ceva?
Am cateva riduri fine de expresie care nu ma deranjeaza. Marea problema o reprezinta cojitele de pe frunte unde pielea e foarte uscata si unde imi raman si urme rosii de la iritatii. Si imi mai apar cosuri cand si cand in barbie.

Mai ia-ti si un buffet sau matrixil si produsul de hidratare despre care ziceam noi mai devreme: aminoacizi + b5

Stiu ca @Ziggy o sa iti zica de acizi si de alte minuni :slight_smile: , dar eu as zice ca pana te familiarizezi cu ele si inveti putina “chimie cosmetica” sa ramai la astea. Ai facut o lista foarte buna :slight_smile:

PS: ce vitamina C?

Vitamin C suspension 23% + HA Spheres 2%

Adaugat le lista si aminoacizi+B5

Buffet sau matrixil ce fac mai exact ca nu m-am lamurit :thinking:

Nuu, nu ai nimerit aici :joy:. Nu as pune nici eu acizi sau retinoid pe ten reactiv. Am dubii chiar și cu vitamina C. As merge f mult pe chestii calmante și hidratante. Niacindamide, ulei bun, hidratantul asta cu B5 suna bine iar. Am trecut prin faza din asta și este urata. Îmi dădeau lacrimile de usturime și la creme banale. Pete roșii, descuamare etc, tot tacâmul.

Buffet si matrixil sunt peptide. Sunt antirid.

Multam!

Gata, trimis comanda! O sa va mai intreb cum sa le folosesc cand o primesc :blush:

PS: nu m-am putut abtine si am bagat si un fond de ten sa il incerc :slight_smile:

Nu cred ca o sa-ti ajunga NMF pe post de crema.