Deciem

dap. Ai dreptate. E in capul meu si se datoreaza doar pragului psihologic.
Acum, daca ma gandesc mai bine, vit C si matrixyl fac treaba buna cu stimularea colagenului, Nia cu restul, si ar trebui sa fie suficient.
In concluzie, pastrez de baza matrixylul, C23, advanced retinoid si Nia. Cu NMF peste si asta sunt.

N-am descoperit nicio magie, tot pe mana omului ma las…

Am primit confirmarea de la Deciem ca au trimis comanda, pe 13 cica ar ajunge.

@Ziggy, prezent!
Sunt ochi si urechi :slightly_smiling_face:

Aici is. Le gandesc cat bucataresc si vin in vreo 2 ore cu idei, poate ne mai ajuta si alte fete cu idei.

@ChickyG
ma gandesc la:

1. Retinoid : 2% Granactive Retinoid 2% Emultion.
  2. Matrixyl 10% + HA
  3. Natural Moisturising Factors + HA
  4. Vitamin C suspension 23% +HA
    si
  5. eventual un exfoliant chimic mai bland, gen Acid Lactic 5% + HA . Nu iti stiu toleranta la acizii chimici, dar asta este mai bland decat acidul glicolic, in plus este si hidratant.
    Cam astea ar fi de baza, nu am pus si niacinamide. Daca nu ti se par foarte multe, le poti adauga, merg bine si chiar potenteaza retinoidul de la punctul 1.

Hai sa asteptam un pic si alte pareri si, dupa ce facem lista definitiva, construim si rutina.

Dupa mine, la ten deshidratat, musai niste uleiuri de genul Rosehip care e pt piele matura sau Marula (sau ambele alternate) in fiecare seara.

Da, Rosehip merge dupa retinoid, iar marula dupa vit C.

eu as scoate exfoliantul chimic de la pct 5 si as introduce niacinamida, care chiar este un ingredient minunat inclusiv pt tenul matur. si da, as folosi si cele doua uleiuri.

Ai tu ce ai cu acizii, chiar daca lacticul este f bland. Eu tot ii vad rostul, daca n-a mai facut exfolieri pana acum, ar indeparta usor celulele de piele moarta.

@ChickyG , am uitat sa spun de crema cu spf! mare! mai ales ca te stiu mare amatoare de stat la soare.

Fetele, NMF de unde cumpar? Vitamina C face o treaba excelenta, trei zile nu m-am mai dat ca am fost in Roma si deja eram ordinary :). Deci, sa pun si eu Marula in matrixyl si Vitamina C?

Pai e a lor, e trecuta la categoria Hydrators and Oils, Noi ii spunem NMF, prescurtare de la Natural Moisturizing Factors+HA. Vezi ca o au pe cea de 100ml, 7,70 euro.

Matrixyl in vit C si dupa ce se absoarbe pui marula. Sau NMF cu marula.

Pai as zice ca si eu si tu avem ceva cu acizii, dar avem chestii diferite :joy:
Mah, eu exfolierea chimica nu o vad ca ceva ce ar trebui facut obligatoriu. Exista si gomaj si alte chestii mai blande :grin:
Parerea mea e ca daca nu ai ceva ce necesita exfoliere chimica, in principiu ar fi de evitat.

Mi-am notat, trec la atac.
:kissing_heart::kissing_heart::kissing_heart:
Gomaj fac saptamanal, cand zac in cada o ora :joy:

Pai eu stiu ca exfolierea mecanica nu este nici atat de blanda, nici atat de eficace precum cea chimica.

On the other side of the exfoliation coin, we have chemical exfoliants which dissolve keratin protein or break apart the bonds (desmosomes) between the skin cells. AHAs are the most common of chemical exfoliants and are naturally occurring acids derived from plant sugars. These ingredients**, in particular Lactic Acid, have the ability to stimulate hydration** in the skin by increasing the glycosaminoglycans which bind water within the epidermis. Ceramide levels increase, which improves the barrier function of the skin, and collagen production increases. We see a decrease in fine lines, hyperpigmentation and hyperkeratosis.

https://www.dermalinstitute.com/us/news/2011/10/mechanical-vs-chemical-exfoliation/

@ChickyG , arunca un ochi, in special la ce face acidul lactic. Crezi ca degeaba se imbaia Cleopatra in lapte? :stuck_out_tongue:

Ei pe site zic asa:

Note: While Lactic Acid can result in quick visible benefits, we generally suggest indirect forms of skin exfoliation in favour of direct forms such as this formula due to potential inflammation and sensitivity associated with acids. Please refer to NIOD’s Non-Acid Acid Precursor for such a reference.

Mie tot nu imi place ideea :grin: cel putin nu la mine pe piele. Desigur, acum nu zic ca eu zic musai bine sau ca e litera de lege parerea mea, dar personal nu mi-as dori exfolierea chimica pt ca asociez asta mai mult cu sensibilizarea pielii decat cu permeabilizarea ei pt alte ingrediente benefice. Cum am mai zis, cred ca exfolierea chimica ar trebui facuta doar de persoane cu probleme specifice.

Stiu ca ei nu recomanda AHA, dar macar un lactic mic mic acolo? Unul mic, prapadit, care face max cat un 3% glicolic?
Pai ce probleme specifice, mai mult decat anti aging, zici? Ca pt acnee se recomanda BHA.

Sau ma rog, poate este mai bine sa fie o faza mai tarzie, dupa ce iti stabilesti o rutina care constati ca iti prieste si obtii cu ea rezultate bune.

Neata!
Gata, am facut-o!
Am pus si un acid lactic, si un produs despre care nu ati amintit, dar mi-a starnit curiozitatea: buffet.
Amu, astept cumintica pe prispa.
Mi-ar mai trebui un demachiant bun si o crema cu FPS.
Ce recomandati? :slightly_smiling_face:

Bioderma sau Avene. Eu inca ma demachiez cu chestii ieftinute, gen elmiplant, nivea de ochi… Pt ca ma machiez rar, nu consum nici jumatate dintr-un fdt inainte sa-l arunc, expirat. :sweat_smile:

Buffet cred ca e misto, nu stiu daca l-a incercat cineva pe aici. Trebuie sa facem un plan de bataie, sa vedem unde-l bagam.