Deciem

Da, nu l-am studiat prea mult, cred ca esti prima la care il vad. Subq… nu stiu mare lucru, inca n-am trecut la liga superioara :smiley: . Mai bine il iei in loc de buffet, cand il termini.
Ai grija cu vit C totusi, sa nu fie iritanta de 2 ori pe zi. @Queen, ce parere ai de C dimineata si seara?

La ei pe site scrie ca vit C merge si dimineata, dar din ce stiu eu, vit C si retinoid/retinol sunt recomandate in general seara din cauza sensibilitatii lor la lumina. Iritant nu cred sa fie, daca pana acum nu a patit nimic, dar si eu as zice ca doar seara e de ajuns. A inceput cam in forta pt gustul meu :grin:

Am decis sa dau o sansa unui nou produs:

Il am deja. In seara asta l-am dat prima data :grin: Am de gand sa folosesc doua seri vit c, o seara retinoidul asta cu niacinamida.

Gata, începui din seara asta. Dacă nu o să fiu ravisantă, o scalpez pe @Queen, o ung cu miere și dau drumul la 5 perne cu puf de gâscă.
Și dacă mă gândesc bine, la fel și pe @Ziggy, că doar ea a dat tonul.

@Ziggy, daca vrei sa o intrebi ce se intampla in caz contrar, iti zic eu: NIMIC! :joy:

Vă zic… dacă știți că ar trebui / ar fi bine să faceți ceva, indiferent ce, dar nu aveți chef să vă apucați, rugați-o pe @Queen să vă dea un șpiț în dos. O să faceți ceva-ul ăla, vă garantez!

Imi place f mult retinoidul asta, deloc iritant, merge dat si pe la ochi. Tare rau imi pare ca nu l-am luat tot pe asta, in loc de retinol 0.5.

Dar mare razboinica te dai cu doua lulele acolo, complet inofensive :stuck_out_tongue:

Istoria mea cu @Queen e de câțiva ani deja :smiley: M-a mai convins de unele lucruri de care, deși știam teoretic că mi-ar fi utile, nu-mi venea să mă apuc neam. De-aia zic, e eficientă :smiley:

Mi-am dat seama, am uitat sa pun si razaciosul, ca a venit mr repede sa-si bage nasul aici. Aseara l-am schinguit cu AHA 30%. Tre sa ii dau jos cateva straturi de piele innegrita de atata soare african :)))))

Cum procedezi cand il aplici? :slightly_smiling_face:

Am inteles, fara Vit C dimineata, multumesc! :slightly_smiling_face:

In fiecare dimineata, de doua zile, ma uit la mine ca la o ciudatenie, astept sa apara “ceva” dupa atatea maglavaisuri aplicate :joy:
Neam de neamul fetei mele n-a avut parte de atentie in ultimii 50 de ani.
Mai astept.

Eu doar va citesc si mi se pare foarte complicat tot procesul asta de ingrijire, dar se pare ca are efect imediat asupra simtului “omorului”. :joy:

Ca sa fiu in spiritul topicului marturisesc ca folosesc si eu un produs TO. Pentru ca am cuperoza nu ma (mai) hazardez sa folosesc zeci de produse, dar dupa demachierea cu bioderma sensibio, folosesc solutia tonica cu acid glicolic 7% si-mi simt pielea fina dimineata.

ma rog, nu e chiar asa amuzant din pdv-ul meu. adica nu e ca si cum “uite niste tute care se dau cu smacuri si se entuziasmeaza desi alea precis nu le schimba mutrele” :grimacing:

N-am gandit nicio clipa asa ceva. :hugs: Mi s-a parut foarte funny schimbul de replici si v-am admirat determinarea in alchimia potiunilor minune.

@ChickyG si @doarunom Vad ca si voi sunteti cu apa micelara de la Bioderma.
Daca aveti probleme cu tenul uscat sau iritat, poate nu ar fi o idee rea sa va cautati alt produs. Eu ani de zile numai cu Bioderma am dat pe fata si cand mi-a zis acum recent doctorul ca uscaciunea tenului imi vine si de la apa micelara, am zis ca o injur.
Insa am scos-o din uz si mi-e bine. Pe de alta parte, in acelasi timp am inceput sa folosesc si o rutina de ingrijire mai buna.
Deci pana la urma nu stiu unde este adevarul dar poate ar merita sa faceti un mic experiment/schimbare.
Ce stiu sigur este ca intr-adevar cand ma demachiam, ma iritam la ochi. Dar ma gandeam ca este de la machiaj. Acum nu se mai intampla asta si nu mai am nici un fel de roseata pe colturile ochilor.

Apropo de umor si ras :smile: V-am zis ca am inceput sa ascult un podcast de beauty, Forever35. Atat de amuzante sunt americancele alea doua, incat ma trezesc razand ca proasta, de una singura. Se uita lumea la mine in dlr :smile:
Imi place mult pentru ca merg pe ideea: e clar ca nu vom gasi reteta tineretii fara batranete, dar nu-i asa ca tare ne mai distram tot incercand toate potiunile posibile si imposibile?
Iar alt argument era: nu or avea succes produsele, dar macar ajuta creierasul ca 5 minute iti oferi timp exclusiv pentru tine.

Adevarul este ca e ca un fel de meditatie cand tot numeri la picaturi si stai sa le masezi in piele :smile:

:thinking: Mie mi-a recomandat-o chiar medicul dermatolog. E vorba de Bioderma Sensibio H2O AR. E adevarat ca orice alta formula mi-a uscat tenul, in conditiile in care eu am un ten mixt cu tendinta spre gras. La momentul asta, cu schema de ingrijire pe care am descris-o mai sus, chiar sunt multumita. :relaxed:

Da, si eu tot pe asta o foloseam de ani de zile. Chiar nu stiu daca pielea de la ochi si-a revenit pentru ca am introdus diverse produse in rutina sau pentru ca am renuntat la apa asta micelara. Habar nu am :smile:
In orice caz, important este sa ne simtim noi ok cu orice produse am alege sa folosim.

Eu nu am nici o rutina clara, nu numar nici o picatura si nu amestec nimic:) pun direct cu pipeta pe fata si cu mana ailalta intind :joy: si niciodata mai mult de 3 produse.
NMF folosesc doar dimineata inainte de BB cream, vit C doar seara si doar cam de 2 ori pe saptamana (daca nu uit)
Cred ca fiecare isi creaza propria reteta dupa nevoi si timp.
si eu am renuntat la Bioderma in urma cu vreo 3 ani…am primit gentle toner de la Avene si mi-a placut.