Deciem

pai 2 seri folosesc vitamina C asa cum ti-am zis si tie si o seara, in loc de vitamina C si ce mai aplic acolo, dau asa:

• intai cu amestec de matrixil (dar poti folosi si acid hialuronic) si niacinamida (care se recomanda la aplicarea cu retinoidul ca sa nu apara iritatii)
  • apoi cu retinoidul
  • la final amestec de NMF cu marula oil

imi place cum arata pielea dimineata. am incercat si doua seri vitamina C, doua seri retinoid, dar parca e prea mult. cea mai buna varianta asta pare: 2-3 seri vitamina C, o seara retinoid.

Multam mult @Queen

Vad ca Matrixil-ul asta are HA in el. Cand s-o termina sticla de HA 2% + B5 oare ar trebui sa cumpar Matrixil-ul in locui HA-ului? Sau sunt pana la urma doua chestiuni diferite?

Eu mai degraba as merge cu matrixil. matrixilul e un amestec de peptide, peptidele fiind ingredient cu efecte antirid. acidul hialurionic este pt hidrarare (ma rog, in teorie, ca altfel pe tenul uscat, dupa cum ai vazu, modul lui de actiune nu ajuta la hidratare). eu zic ca atunci cand ti se termina sticla de acid hialuronic sa ramai cu matrixil sau sa iei matrixil in caz ca nu il ai. acid hialuronic are si matrixilul si NMF-ul si vitamina C in compozitiile astora de la TO. nah, nu prea vad necesitatea acidului hialuronic separat in cazul asta.

initial si eu le-am luat pe amandoua, dar dupa ce se termina acidul hialuronic raman la matrixil.

eu am luat doar Matrixyl de la bun inceput, exact pe considerentul ca are si HA.
Buffet nu am luat, prietena mea care a luat a zis ca e OK dar nu-l mai cumpara. Nu i s-a parut deosebit. Ea are ten f uscat.

Ok, o sa cumpar Matrixyl-ul cand se termina sticla de HA. Multumesc pentru lamuriri :kissing_heart:

Vad ca ocoliti Alpha Lipoic Acid ca pe nu stiu ce. Din punctul meu de vedere este regina tuturor activelor de la TO. In seara asta mi-am facut in sfarsit damblaua, de a-l folosi impreuna cu vit C, asa cum este si recomandat, dar abia dupa ce mi-am format o oarecare toleranta la ambele.
Cateva info despre ALA.

Advanced retinoid este f misto, folositi-l cu Nia. Eu il dau si pe la ochi.
Daca va merge bine in continuare combinatia vit C cu ALA, rutina mea de seara va arata asta:
Acid lactic, urmat dupa 15 min de Advanced Retinoid plus Nia, NMF - 2 seri la rand, a treia seara pun matrixyl, vit C+ALA.
Dimineata vit C cu matrixyl, putin NMF peste si spf.
Nu mai am unde sa bag EUK dimineata, nu mere cu vit C. Oricum are o textura ciudata si cam incomoda.
La HA renunt si eu, ce mai am dau pe parul umed dupa baie, cam 3-4 picaturi intinse in palme si trecute prin par.

Eu nu il ocolesc, dar nu am stiut de el. Am comandat si Granactive Retinoid 2%. Aseara am pus mai putin matrixyl si Vitamina C, vad ca tenul arata mult mai bine. Coletul il primesc marti.

Pai io tot zisai, tot zisai, voi nic! :blush:
Posibil sa-l gasesti si pe la noi in farmacia tei.
Doua chestii:

1. Prima oara ustura putin/incalzeste tenul vreo 5 minute.
  2. Are un miros sulfuros imi pare mie. Eu il suport fara probleme. Daca puteti trece de astea doua aspecte, este hit! Efectul e ca dimineata nu vreau sa pun absolut nimic pe fata, nici apa, nici alte creme, de teama sa nu stric miracolul :joy: E vrajitorie curata!

io nu il folosesc din acelasi motiv din care nu folosesc nici alte produse. mi-e de ajuns cu ce am acum. nu am timp si nici nervi de o strategie mai complexa.

2 postări au fost comasate într-un subiect existent: Moisturise me, moisturise me!

@Ziggy, fetele de la Belgrad sunt entuziasmate de produse si de cum poate sa le arate fetzele. Iti multumesc din inima inca o data :kissing_heart::heart:

Ma bucur tare ca n-am dat-o-n bara cu ele, ma tot gandeam daca le-o merge bine.

Acum încep să se vadă efectele unsului pe față, cu tot arsenalul de spoieli.
Nu-mi vine să cred, ce fain se simte pielea și ce bine arată! Primesc complimente, aproape zilnic.
Mulțam frumos, celor două chimiste de serviciu, care m-au motivat și au explicat ca la idioți, ce și cum să fac!
Mă înclin, @Queen și @Ziggy!

Am adus sacul de cenușă, să-mi torn în plete :smiley:

Ok, deci… după 11 zile de folosire zilnică (dimineața și seara), încep să se vadă și la mine niște schimbări. Tenul s-a mai matifiat, pielea e mai catifelată, porii s-au micșorat. Parcă-s o reclamă TV, da-mi-aș palme :joy: dar ăsta e adevărul. Bonus, o chestie pe care nu o luasem în calcul - a(vea)m o cicatrice pe față, de la un coș rebel de care, în nesecata-mi inteligență, am tras. Începe să se estompeze, iar @Queen mi-a explicat că e unul din efecte.

Că tot am pomenit-o… fimeea asta are răbdare de mucenică, să știți :)) De săptămâni în șir mă bătea la cap cu produsele astea, io ca măgarul, nu și nu, că n-am răbdare, că nu stau eu de așa ceva, că nu am chef de experimente, că… plouă, că… e revoluție… :roll_eyes: Cred că mai avea nițel și venea la mine să mă pocnească, după care mă lega și mă spoia :joy:

Complimente foarte multe nu primesc, însă - un aspect care mă cam frustrează, mărturisesc. Jupânul legitim nu m-a văzut încă (el are serviciu în alt oraș, momentan și ne vedem la 3-4 săptămâni). Iar la serviciu, nu știu… or avea orbul găinii sau or fi ciudoase :))) sau ambele.

Concluzionând, prea mulțumesc lui @Ziggy și @Queen :heart::heart::heart: Dar la fel de încăpățânată rămân, asta ca să știți :smiley:

De cand mi-ai explicat ca ai fost premianta la o gramada de chestii dubioase, m-am resemnat :joy:

Am amestecat ALA 10% cu Vit C si le-am trantit pe fata.
Ustura putin si, in plus, se simte zgrunturoasa. Ce mama ma-sii face, e un fel de peeling?!
N-am idee cum sa procedez mai departe.
Curat fata de ALA, dupa car aplic restul dracoveniilor? Sau o las acolo pe fata la felul 1, apoi bag felul 2 si desert :joy::joy::joy:
SOS SOS SOS
Si e uleioasa :thinking:

Pai nu mai stiu, cand ai luat Ala?
Cu ala se incepe usor, doar el prima oara. Ustura la prima aplucare, la a doua mai putin, de la a 3-a e ok. Eu abia acum am inceput sa combin C cu Ala, dupa vreo 2 luni in care m-am acomodat cu ele rand pe rand.

Si nu mai pui nimic peste. Lasa asa, trece usturimea. Sper ca putin ALA inseamna putin, adica max 3 picaturi. Ala e 5%. Sau te referi la acid lactic?!?

Azi am testat buffetul. Imi luasem matrixil in comanda aia dublata si apoi la urmatoarea l-am comandat si pe asta. Primul matrixil l-am terminat, asa ca am zis sa folosesc buffetul. Nah, nu am cum sa mai vad rapid rezultate spectaculoase, dar cred ca e un produs care o sa imi placa.

am totusi dubii cu niod spf-ul 20. Are o textura de fond de ten fluid si o pompita de aplicare asemanatoare cu a fondurilor de ten (s-ar parea ca au inlocuit pipeta). L-am folosit o singura data pana acum. Mi-a placut fff mult la aplicare, doar ca a doua zi nu stiu daca de la asta sau nu, dar am avut o iritatie undeva sub ochi. In fine, o sa imi fac o parere mai clara la urmatoarea aplicare.

Si am mai primit cadou o fitzosenie de la niod. Nu m-am documentat inca despre ea, dar iaca asta e:

http://niod.com/product/nid-copper-amino-isolate-serum-21-15ml

Oricum, ar fi cazul sa nu mai targui nimic, ca deja am un stoc considerabil :joy:
Va zisei de colegele mele carora le-am povestit despre produse, nu? Eh, si le-au comandat pe matrixil, vit c, niacinamida si nmf si acum sunt si ele in extaz. Dau dependenta astia de la Deciem :grin:

Problema e ca fiind singurul chimist de genul feminin din firma, inca putin si imi iau jumatate de norma de beauty consultant :smile: