Democratia este o continua lupta/PSD ciuma rosie!

Da, sunt total de acord cu punctul de vedere din articol. Sunt pentru proteste, sunt pentru demonstratii pasnice daca lucrurile nu se fac cum trebuie. Consider ca protestul este o unealta democratica.
Dar mai cred cu tarie ca cel mai important este sa mergem la vot si sa ne implicam cat putem, atat cat putem in fiecare zi. De la chestionat deciziile celor de la putere, de la incercat sa schimbam ceva cat de mic cand lucrurile nu merg si cand banii nostri se duc pe apa sambatei.
Asa cum bine zice si Dorin Lazar in articol, acum avem internet, email nu mai este atat de greu sa iei contact cu cei care sunt angajati si platiti din banii nostri.
Daca stim sa facem o reclamatie la departamentul relatiilor de clienti din Vodafone, la fel trebuie sa stim sa ii facem o reclamatie si Dnei Firea - si ea este platita tot cu banii munciti de noi, la fel ca si factura aia de mobil de la Vodafone.
Iar chestiunea asta ar trebuie sa ne intre bine de tot in cap. Pentru ca da:

Democrația funcționează, așadar, când există un dialog real între alegători și aleși. Momentan, acest dialog este făcut exclusiv pe stradă, pentru că situația comporta urgență extremă – în fond, pentru prima oară în istoria României a fost oprită o ordonanță de urgență – societatea civilă a reacționat mai repede decât un plan relativ discret al PSD-ului. În realitate, însă, trebuie să se întâmple un singur lucru – responsabilizarea aleșilor și dialogarea cu ei. Strada nu poate fi o permanență – decât dacă vrem să avem din nou protestatari profesioniști, ca pe vremea cu Roșia Montană.

Foarte bine punctat! Eu personal am ales ca instrumente de pastrare a democratiei: votul, semnarea petitiilor si chiar mi-am exprimat punctul de vedere in scris vis-a-vis de proiecte de legi la adresele de contact, atunci cand am simtit ca trebuie sa o fac. In rest, incerc sa fiu cat mai corecta ca cetatean, pentru ca eu cred ca si asta este important. Daca fiecare din noi ar realiza ca nu poate numa’ sa ceara si sa nu dea nimic (prin “dat” inteleg respectarea regulilor de trai in comun, cele de bun simt, de bune maniere, curatenie, civilizatie, mediu, orice alt exemplu va vine in minte), nu pot merge lucrurile in sens ascendent. Temelia first si apoi sa culegem roadele. :slight_smile:

Mare adevar!!

Si pentru ca diseara iar vor fi hartuiti si deranjati nemernicii, las aici un foarte bun strigat de furie al lui Gabriel Liiceanu:

http://www.contributors.ro/editorial/marea-sfidare-e-prea-mult/

Nu vreau să trăiesc în țara mea – acum când nu mai am căluș în gură – o viață cu reguli date de alde Tăriceanu, Nicolicea, Bănicioiu, Ponta, Ghiță, Vosganian, Olguța Vasilescu, Nicușor Constantinescu, Bunea Stanciu și toată pegra politică a țării…. O viață nespus de ieftină, o viață pe care ți-e rușine s-o trăiești.

Prezența copiilor în număr atît de mare la mitingul de duminică seară m-a bucurat, dincolo de natura protestului și de importanța lui. Îi felicit pe părinții de acum, care, la fel ca părinții mei acum 27 de ani, și-au adus copiii „în stradă“. Le-au predat astfel o lecție de educație civică pe care nu o vor învăța niciodată la școală și pe care n-o vor uita curînd. O lecție de democrație sau, mă rog, măcar partea luminoasă a ei. Iar pentru mine această parte luminoasă înseamnă, de fapt, libera exprimare. Privindu-i pe copiii de acum, nu ne rămîne decît să sperăm că peste alți douăzeci de ani vom avea altfel de votanți.

In momentul asta cacatul ala de guvern, sediul psd-ului si restul institutiilor in care isi fac veacul viermii aia ar trebui sterse de pe fata pamantului!
Nu cred ca am fost vreodata mai frustrata ca nu sunt acasa ca sa pot da cu o caramida in geamul hahalerelor cu fete umane!!!
Astia merita acum fix riot din ala englezesc de sa nu isi mai revina o viata!
Sa facem cumva sa ii trimitem in mortii lor cu low cost - ca tot albumul Parazitii am in cap acum!!!

Ce s-a intamplat? Da si tu un link ceva cand spumegi. Ca nu’s pe teveu.

Au dat imbecilii dracului sa ii pieptene si sa ii curete de pe fata pamantului, oug-ul la ora 10 seara!!! Ca niste misei imputiti ce sunt ei!!!

As strange toti tiganii mei de pe Fainari si praf le-as face toate casele si vilele si masinile furate si pentru care si-au dat lege ca e ok sa fure in continuare!

http://m.hotnews.ro/stire/21570829

Am gasit si eu, citesc.

S-au strans deja 1500 de oameni in strada.
Nemernicii…cum au facut-o ei pe sest asa, noaptea la ora 10. Da-i dracu pe prosti ca e frig, e noapte, numai bine!
Pai sa nu le iei toti gatii?!
Si sa nu le zici de dulce si alora care se etaleaza cu cacaturi de citate din comediant de televizor, Carlin: daca votul ar conta, nu ne-ar mai lasa nimeni sa avem drept de vot.
Hhihi hoho ce citat inteligent! Hihi hoho ma pis pe el de vot!

!!!

noile dispoziţii stabilind ca denunţul să se depună “la organul de urmărire penală competent în termen de 6 luni de la data săvârşirii faptei prevăzute de legea penală, sub sancţiunea lipsirii acestuia de efectele juridice prevăzute de lege care conduc la înlăturarea răspunderii penale.”

Ei, asta face ca pragul ala, de 200.000, sa fie oricum pus fix la misto.

Nu-i asa?!
Este absolut oripilant tupeul!!

Exact!! Sa bagam asta bine de tot in capatana!

Petreanu zice de 3 luni! Oricum, explica f clar miza.

Este de vise rele, jur!
Nu ca la un mod pragmatic, rational si cinic ma mira miscarea.
Dar simt ca si cum mi-as fi primit un bocanc in stomac si nu il pot prinde pe infractor sa ii rup capul de pe umeri.
Asemenea nivel infractional legalizat…ca in evul fucking mediu, este de necrezut!
Si mai de necrezut este ca inca avem cetateni care sustin aceasta HOTIE cu acte!!!
Pai bah boilor si orbilor, ce faceti cand nu mai aveti de la cine fura?!?!?
Cat o sa mai munceasca sclavii pentru voi?
Nu sunt de ajuns milioanele de romani plecati?! Mai vrem altii?! Si, cand stingem de tot lumina, din buzunarul cui va mai faceti burta mare?!? Gasi-v-ar spitalele romanesti care i-au primit pe amaratii de la Colectiv, sa va gaseasca!

Dupa raspusurile voalate ale domnilor din guvern stiam toti ca vor da ordonantele pe sest. Dar noaptea, bre? Numai hotii opereaza asa. :rage:
Ok, respiram adanc si … Ce e de facut in continuare? De avocatul poporului nu vreau sa aud, ca ala e o mare Iuda. Se vehiculeaza ideea sa isi dea opozitia demisia in bloc. Asta e planul B a lui Iohannis?

Care avocat al poporului?! Ciorbea?! Cercopitecul ala vandut mafiotilor care ii platesc datoriile pe la banci?!

“Principalul motiv pentru care au dat dezincriminarea e să-şi justifice propriul abuz în serviciu de ieri seara”, spune Elenina, “pentru că modul în care au acţionat ei a fost neconstituţional. Şi dacă răspunderea legiuitorului pentru actele normative dispare, îţi dai seama că pot legaliza şi hoţia la drumul mare nepedepsiţi, dacă vor avea chef”.

Hai sa vedem ce face CSM … Ma duc sa ma culc ca simt ca imi pocneste capul de nervi.

Da, vad ca va conduce sedinta CSM Iohannis. Hai sa vedem, da…
Culca-te ca eu am dormit cateva ore si m-am trezit mai nervoasa decat m-am culcat.