Democratia este o continua lupta/PSD ciuma rosie!

Si eu ma tem ca n-are nici un rezultat acest demers. Dar… daca…??? In plus, imi doresc prea mult sa pot sa fac ceva ca sa ratez ocazia. Daca atata se poate, atata fac, nah.

Stii ce e mai trist?! Ca un procent mare, foarte mare le dau/o sa le dea dreptate astora.
Inclusiv printre diverse cunostinte nu tocmai de la Plepeaca din deal am inceput sa aud chestii de genul “ce cauta ei acolo, cine ii plateste, vor anarhie”.

Da, personal mi se pare socant si revoltator ca o chestie extrem de simpla (NU MA FURA) este privita atat de subiectiv de atat de multi.

Cred ca petitia pentru familia traditionala a fost singura castigatoare pana acum. Ca na, iau in seama tot ce le convine lor.

@Hortensie si acolo ar fi interesant de luat la puricat semnaturile :wink: si modalitatea prin care au fost stranse.
Dar deja discutam de niste chestiuni prea subtile pentru actualitatea care este acum in teren.

Cum se poate asa ceva? Cum de am permis sa se ajunga la asa ceva? Avem cazuri de spitalul 9 care decid pentru noi.
Si zici sa nu instigi, sa nu te cobori la nivelul lor. :rage:

Ei pe dracu. Ce sa nu instigi, ca astia deja merita luati cu furcile ca la rascoala din 1907.

Vezi?

Da mai…golanii astia hoti nu mai au nici mama, nici tata, nici dumnezeu, nici bun-simt. E pe stilul “pe ei si pe mama lor…da-i dracu de prosti”.
Sictir inca o data marelui caracter si personalitate Tiriac :wink: ca a demonstrat si el ca tot un golan hot este in ciuda renumelui pe care si l-a facut.
Si uite asa se rescrie din nou istoria noastra cu netrebnici ridicati la rang de eroi nationali :wink:

Hahahaha, freudian slip, much?! Auzi-te-ar dumnezeu sa te auda :grin:

Dar trebuie sa o spunem raspicat: daca PSD si ALDE vor recurge la acest scenariu, inseamna sa arunce Romania in aer. O asemenea lovitura data justitiei si statului de drept ar avea drept cadru mai larg procesul de redefinire a Uniunii Europene. In spatele conceptelor abstracte vinturate de Comisia Europeana si de liderii occidentali (UE cu mai multe viteze, cu mai multe ambitii, cercuri concentrice etc) se ascunde de fapt realitatea crunta: membrii fondatori ai UE, vechile state membre, s-au saturat ca evolutia Uniunii sa tot fie frinata de tari care se comporta precum derbedeii sau repetentii clasei. S-au saturat de tarile care propaga acum “democratia iliberala”, care nu dau doi bani pe statul de drept, de tari incapabile sa tina pasul din punct de vedere economic. S-au saturat de tarile care fura pe rupte banii furnizati de statele care sint contributori.

Romania e la rascruce de drumuri. In ciuda unei populatii majoritar pro-europene (o performera in UE), in ciuda declaratiilor actualilor lideri ai coalitie de guvernare, actiunile arata ca Parlamentul si Guvernul merg in directia opusa. In doua luni de cind a preluat puterea, coalitia PSD-ALDE a produs o avalansa de legi si OUG-uri cu scopul de a opri lupta anti-coruptie, de a-i ajuta pe corupti si de a-i scapa pe condamnati. Acelasi lucru si in economie: majoritatea masurilor luate, populiste si iresponsabile, par anume facute sa irite si sa provoace UE, sa puna sub semnul intrebarii acordurile economice pe care Romania si le-a asumat in acest club.

Sa incheiem (ziua) intr-un ton optimist?
https://republica.ro/olguta-o-nu-uite-daea-ne-pleaca-din-tara-copiii

Hai ca l-am mutat aici.

De ce nu face fiecare ceea ce stie si s-a pregatit sa faca? De ce? Acum cateva luni vuia netul de “uite, sarmanul dom’ doctor, merge cu metroul!”. Nu putea ramane la asta?

Cum ramane cu heterosexualii care isi arunca copiii. La gunoi, la wc, in centre sau mai stiu eu pe unde? Aia duc societatea inainte, nu?

Pai stii ce este asta, nu? discursul CoalISIS care intra pe toate canalele media, care se leaga de orice virgula care le confirma kkturile, uite domne daca si marele neurochirurg a zis.
N-a vazut mosul homosexuali. Da, i-a inventat Soros si pe astia. De-al dracu asa, ca sa ne extermine natia de daci. Cand sa vezi coaie asa ceva?! Cand zeci de ani comunismul a trimis la canal tot ce nu era uniform cu societatea comunista?! Extraordinar cata ignoranta. Si ma enerveaza teribil ca genul asta de idiotenii demne sa fie doar ignorate, sunt puse pe pagini de ziare.

Dar azi un pic, maine alt pic, azi o personalitate din medicina, maine mai apare si Tiriac sa mai zica ceva, poimaine Stela Popescu. Azi asa, maine asa si vom ramane cu Festivalul Ciocarlia si cu romanii verzi si buni :wink: Put de bunatate, corectitudine si intelepciune.

Cum necum, țările din nucleul Uniunii Europene, au găsit modalitatea de a reintroduce procesul de aderare. Care n-a fost atât de dur pe cât ar fi trebuit în cazul unor țări ca a noastră, iar acest lucru a provocat o criză a Uniunii în sine. Așa că nu ne dau afară, cum ne temeam noi, dar se mută ei, în altă casă, lăsându-ne pe dinafară, unde, la fel acum ca și acum 27 de ani, ne pândește Marele Urs, cum zice Cioloș, ca să ne pape. Atunci am avut noroc – URSS-ul s-a destrămat, iar Rusiei i-au trebuit cam 15 ani ca să-și revină, mai mult decât ne-a luat nouă să intrăm, trași de păr, în UE și în NATO.

Acum ambele structuri sunt în criză și se transformă, ca să se salveze. Fără noi? Nu, nu neapărat. Dar, în mod clar depinde de noi să ținem pasul. Este, cum spuneam, un nou proces de aderare, la care n-ar trebui să mai pierdem vremea, cum am făcut în anii 90. Deși acest proces a început de vreo cinci ani, gargarageala politică de la București, acum, ca și atunci, nu s-a schimbat nici cu o secundă.

http://adevarul.ro/news/politica/ministrii-nu-locuinta-bucuresti-vor-primi-1000-euro-luna-chirie-olguta-vasilescu-sevil-shhaideh-carmen-dan-printre-beneficiari-1_58ca79f85ab6550cb8625599/index.html

Vezi, asta primesti cand esti competent, responsabil, vorbesti limbi straine bine, nu faci de ras tara, lupti pentru binele oamenilor…
Mi se pare firesc ca plafonul sa fie mia de euro. Ce dracu, un apartament decent in buricul targului la vreo 500 de euro, cat plateste chiria plebea care munceste pentru bani…e de prost gust,

We asta m-am bucurat de vestile bune primite legate de mitralieristul PSD. L-au dat jos din functia de vicepresedinte al unei comisii ceva cu Revolutia si se intreaba acum chiar daca e cazul sa fie considerat si simplu revolutionar. Foarte bine! In plus (asta e o veste buna, dar chinuita, asa) Dragnea ii da semnale sa-si dea demisia. Asa. Greu, dar se fac unele demersuri.

Acum vestile proaste.

Nici nu am ajuns la finalul lunii martie, adica a treia luna din an (care are 12 asemenea luni), nemaivorbind de faptul ca februarie e luna mai scurta… si deja plafonul pentru investitii a fost atins!!! Gata! S-a terminat. Restul anului rabdam de foame, ca am mancat destul pana acum.

Si vestile din categoria ”de tot rasul”: Tariceanu si Constantin se cearta care pe care a santajat. Cel care s-a plans primul este Tariceanu. Pe principiul ”cine striga mai tare spune adevarul”, principiu care functioneaza foarte bine si de prea multa vreme la noi. Ma si vedeti plangand de mila lui Tariceanu, saracul, care fu santajat de asta micu’, nu-i asa? :joy:

A inceput râca si la astia :joy: Lasa ca e bine. Sa vedem ce face PNL-ul in vara cand isi alege presedintele de partid.

Lasa ca e bine…sa se certe intre ei si sa se ameninte pana nu mai pot.

PNL? Zau daca imi mai fac o speranta cu astia. Sunt deja atat de pe fata cu “prietenia” cu PSD incat zau daca mai meriti sa le zicem “opozitie”.

Si apropo de opozitie. Am auzit ca Nicusor Dan a fost intrebat daca crede ca trebuie sa isi dea Kovesi demisia, iar dragul de el ar fi raspuns ceva de genul “nu am raspuns la aceasta intrebare”. :smile:
Nu am avut timp sa caut exact declaratiile. In orice caz, si asta alt mirific in rolul de “opozant”.