Democratia este o continua lupta/PSD ciuma rosie!

Nu stiu, dar daca as vedea unul cu sange pe el in plin “act artistic”, eu una m-as indeparta cat as putea de mult, sigur nu m-as duce la el sa-l intreb de sanatate. Totul in regula pana la taiatul pe mana…
Nu pot si nici nu vreau sa cred ca a fost o actiune de politie politica.
Nu stiu de marele dac :laughing: , sa-l caut si pe ala.

Crezi tu ca se taiase ala ca in Game of Thrones sa curga sange siroaie?! Oricum, nici eu nu sunt fan al acestor manifestari artistice moderne. Absolut deloc :smile:

Ba politia politica a inceput subtil sa prinda viata de f multa vreme. Acum sa vedem cat mai rezista ue si alte institutii care ii mai obliga sa poarte masca democratiei.

De cateva saptamani la Antena 3 din drogati, tradatori de tara, sorosisti si alte cele, nu sunt scosi cei putini care isi mai investesc timpul si banii in sociatatea civila.
Fosti elevi de liceu si de facultate, oameni tineri care chiar nu stau cu capul plecat, sunt pusi ca tinta la scuipaturi si calomnii.
Si asta tot politie politica este. CNA nu mai avem…deci?! E bine, suntem bine.

Uite aici si Stegarul Dac :))))

e plin google-ul de stiri cu el. desi e un personaj prea sinistru ca sa iti bati capul cu el.
Ca idee, doar un exemplu de comportament :wink: Si asta n-a mai fost dus pe sus la camera de garda de la psihiatrie :wink:

http://www.b1.ro/stiri/eveniment/scene-incredibile-in-fata-tribunalului-bucuresti-stegarul-dac-s-a-urcat-intr-un-copac-pentru-a-protesta-acesta-a-fost-luat-cu-duba-dupa-ce-a-coborat-video-166673.html

Noi, citindu-i explicatiile de dupa, ii intelegem protestul. Jandarmii aia de acolo au vazut doar unul care se taie, fara sa stea sa mediteze la acte artistice. Mai mult ca sigur nici nu stiau cine este. Au vazut unul care nu parea pe craca lui, cu tendinte de autoflagelare si asta este. Nu i-a sunat Putin sa-l salte pe rebel.
Nu cunosc procedura de interventie a politistilor/jandarmilor dar, banuiesc, in cazul in care subiectul savarseste acte de violenta asupra propriei persoane (da, faptul ca s-a taiat singur este un act violent, nu artistic, dpdv al legii), tre dus la medic.
Nu stiu ce rahat mai mananca antena, tv-urile mele is blocate pe digi 24, digisport si boomerang :grin:
Am vazut si dacul :laughing: Probabil este deja e trecut in catastif pe undeva :)))

A fost dus la sectia de politie si abia pe urma la camera de garda de la psihiatrie :wink: Unde nu a plecat pana n-a venit insotitor (nevasta-sa) sa semneze pentru el si sa declare ca il tine acasa sub observatie!
De la spitalul Obregia pleaca oameni care sunt cu adevarat in crize si cu probleme. Si pleaca, pentru ca legea nu ii lasa pe doctori sa tina oamenii cu forta :wink: Adica oameni cu crize naspa sunt lasati sa plece cum vor, cand vor…dar mai sa fie al dracu, asta avea nevoie de insotitor si politie la camera de garda.
Si nu e vorba ca a sunat Putin. E vorba de o atitudine si de un spirit care devine tot mai puternic in societate.
Asa ca eu raman la parerea mea, a fost un exces de zel de cea mai joasa speta care ne arata spre ce ne indreptam.

Iar baietasii de la Antena 3 sunt iar pe val. Degeaba ne izolam noi si nu ne uitam la ei. Ei exista. Exista, tot mai puternici. La fel cum exista milioane de romani care cred povestile astora si care vor fi gata sa iti dea in cap daca te cred ca esti usor sorosista/corporatista sau nah, poate ai probleme de adaptare si ai vrea ca ai tai copii sa fie vaccinati, sa aiba un doctor bun si un profesor care sa nu ii indoaie cu bataia. Noi din bula noastra nu luam in seama si tindem sa subestimam realitatea.

Dar personal nu vad nimic bun in realitatea asta. Fosti colegi cu care am impartit teme, proiecte, peri albi in scoli, sunt acum pusi la panoul de “tradatori de tara”, sorosisti si li se dedica ore in sir de emisie. Dar nuuu, e ok, nu avem inca politie politica. Mie mi-e frica de ce o sa fie. Goebbels mah?!?!? Ii facem nazisti si in toate felurile?!?!?! Ca ce, ca trag ca niste fraieri sa indrepte un pic societatea?!?
Si vede tzatza Floarea din varf de deal si zice: daa, am auzit eu de Cosmin, de Elena de Funky citizens - nazisti, sorosisti, vor sa vanda tara.

Yeap, aceiasi senzatie o am cand vorbesc cu PSD-istii din lista mea de FB, nu numai ca domnii respectivi cred mizeriile antenelor, dar incearca sa ma convinga si pe mine. Dar daca ii iei la bani marunti, cat de multumiti sunt de viata de acasa, de serviciile la care apeleaza zilnic, se plang si se plang. Mda, ce sa zic, pe astia nici macar nu pot sa ii bag in categoria pensionarilor, sunt de varsta cu mine, puii mei!

Pai binenteles @Sibipa. Nu cred ca discutia mai este de mult despre “pensionari”.
Si, sincer, nici macar despre psd-isti, pnl-isti, usl-isti. E vorba ca majoritatea se multumesc cu “picatura”. Nu curge, inca le pica si se simt bine. Nu mai vad mizeria, nu mai vad dezastrele…nimic, nimic.

Dar stii ce mi se pare cel mai frustrant? Nu faptul ca se lasa manipulati. Toti suntem manipulati intr-o forma sau alta. Toti suntem subiectivi, toti ne-am lasat influentati intr-un fel sau altul.
Problema este ca nu mai vad mizeria. Adica urli pe motive de evrei, soros, corporatii si dracu mai stie ce…mah dar nu te-as vedea urland ca n-ai o hartie igienica si un sapun intr-un spital de stat.

Asta ma dispera, asta ma aduce in pragul isteriei de fiecare data. Esti liber sa crezi in Mos Craciun, dar cand nu vezi rahatul cu motz care sta in mijlocul sufrageriei dar te arati jignit de bibeloul vecinei…avem o problema.

Dap, si pe mine ma apuca frustrarea si cateodata imi vine sa ii scot din lista, dar ma potolesc singura caci banui ca si eu ii enervez cu alegerile mele si le produc aceiasi furie :))

Ei vezi, si aici am un blocaj. Care alegeri? Alegeri politice? Pai noi suntem la nivelul de tara unde ne putem certa pe ideologie?!
Noi suntem la nivelul in care ne mananca viermii in spitale, la propriu! Nu, privatul chiar nu se pune!
Deci ce alegeri?!?!?

Eh, alegeri politice, evident! Si nu e vorba ca nu vad viermii si mizeria din spitale, le vad, se plang de conditii, cu toate astea sunt convinsi ca trebuie sa mearga inainte cu psd-ul, pe motiv de soros si alte tampenii prezentate pe la antene. Of!
LE: In iarna, cand cu OUG 13, am iesit sa protestam, aici in Toronto. Ei, nu zic ce am enervat lumea din lista, cate mesaje am primit in privat de la psdei sa ma convinga ca e OK sa fie un prag pentru abuz in serviciu :)) Naucitor!

E ok mah sa se fure, cum sa nu fie ok. Cum era aia??! tulburare de adaptare :wink:

Eh, nu cred ca ma considera tulburata, ca nu a curs sange la protest, ci doar sorosista :))))

Ce se intampla cu USR? Mi se pare ca e o scindare imensa in cadrul partidului, nah, era de asteptat sa se intample asta la un moment dat, dar asa, public si cu acuzatii grave din partea lui Nicusor Dan, nu ajuta deloc pentru imaginea partidului.

Deci le este ok cu mizeria, cu hotia, cu dezumanizarea generalizata. Indiferent cine ar fi la putere, ar trebui trasi la raspundere.
Eu chiar trag tot mai mult concluzia ca pur si simplu le place. Le place asa. Altfel nu vad cum poti trai fara sa ai stomacul punga de frustrare si de nervi cand vezi cat de calcat in picioare in esti.

Jigodiile au dat un mic party aseara. Dragnea f relaxat ca domne e doar o socializare de ziua lui, hotul de Iordache arunca in zeflemea reporterilor ca “asta e” - ce daca unii plang, lasa ca noi ne distram…asta e. Alta intrebare :wink:
Nici macar nu se mai obosesc sa mascheze un pic sfidarea. Doi ani de la Colectiv, doi ani in care nu s-a schimbat nimic…macar de ochii lumii, taci, ascunde-te. Nuuuu, tu dai un party.

Indiferent de culoarea politica, nu stiu ce caracter si educatie trebuie sa ai ca sa iti fie atat de ok in timp ce cu cat e dezastrul mai mare, cu atat astia se pisa pe tine mai cu bolta.

Ei, uite, asta nu pricep oamenii, ca ii putem trage la raspundere chiar daca au castigat alegerile, nu trebuie sa inghitim tot ca fraierii ci avem puterea sa le frigem una dupa ceafa si putem schimba ceva cand facem asta.
Am vazut party-ul de la PSD, ce sa zic, nu ma astept la nimic cu bun simt din partea lor, au dovedit ca au soricul gros de atatea ori, eu una nu sunt socata de comportamentul lor.

Înainte să apuci să digeri faptul că este vorba de un protest, de un act artistic, mesajul imediat pe care îl transmit acele imagini este unul de violență, chiar dacă o violență îndreptată împotriva propriei persoane – iar violența mi se pare inacceptabilă în spațiul public.

Dacă ați vedea un necunoscut că se taie în public, nu v-ați gândi că persoana respectivă are nevoie de ajutor de specialitate? Eu înțeleg că a fost vorba de un act artistic, însă un jandarm sau un psihiatru nu te poate crede pe cuvânt că ești artist și aceasta este modul pe care l-ai ales pentru a te exprima; pentru ei auto-mutilarea reprezintă un semnal de alarmă și trebuie să vadă despre ce este vorba.

De aceea încerc să fiu rațional și să găsesc explicații logice – iar o astfel de explicație este că Alexandru Solomon nu a fost dus la psihiatrie pentru că a exprimat o opinie ci pentru că actul său artistic a fost interpretat – greșit – ca o auto-mutilare care poate avea drept cauză o tulburare psihică. Ar fi înfiorător să fie altfel.

http://www.contributors.ro/editorial/domnul-solomon-și-intoarcerea-comunismului-un-alt-punct-de-vedere/

Cam asta am simtit si eu.

Am citit si postarea lui Vlad Mixich. Groaznic. Dar oare nu exista nicio cale impotriva nenorocitilor? Nici macar in justitie? Nicaieri?
Suntem prizonieri.

Brutalitatea e retorică deocamdată, dar împrăștierea veninului în societate are aproape întotdeauna efecte pe termen lung. Nu cred că are rost să insist. Ridicol pentru că paleta de acuzații e undeva la granița fină dintre penibil și amuzant: sorosism, sugestii de trădare etc. Periculos pentru că introduce în spațiul public un discurs care depășește orice limită a decenței care scapă permanent nesancționat. Insist asupra detaliului că acest discurs nu e rostit liber în piața publică, ci este alimentat, sprijinit și folosit de reprezentanți ai Puterii. Există o coordonare aproape amuzantă între actorii publici care propagă aceste mesaje și care, de multe ori, nu au nici măcar bunul-simț să improvizeze pe tema dată. Să folosească cuvinte proprii.

.

Cîtă vreme se va mai scurge pînă cînd trece de la televizor în instituții de forță? Nu prea multă, dacă mi se permite o estimare. Deocamdată presiunea subtilă a statului e mai degrabă indirectă. Spre exemplu, o recent anunțată modificare a Codului Fiscal riscă să facă imposibile donațiile către ONG-uri pentru marea majoritate a firmelor cu profit. Nu am ajuns încă la nivelul Ungariei sau al Rusiei (unde ONG-urile locale, mai ales cele cu finanțare externă, au parte de șicane legislative și administrative mult mai grave), dar înaintăm voios în beznă.

Un maruntis acolo, ce mare lucru. Lasa ca munceste mana de prosti care mai trage tare, sa umple la loc visteria hotilor.

Ei, asta este un moment din ala in care as renunta bucuroasa la democratie pt dictatura militara vreo cativa ani, cat sa-i curete pe astia toti. As prefera sa merg eu pe varfuri dar sa-i stiu pe astia unde le e locul. Alt leac nu exista. E metastaza. Gata.
Am vazut ieri din circ la tv dar eram prinsa in altele. De nu-i saltam pe toti, infractori si chibiti :rage:

Mafie curata!
https://www.riseproject.ro/articol/dragnea-fortareata-din-brazilia/