Democratia este o continua lupta/PSD ciuma rosie!

Incep sa iti dau dreptate cu dictatura asta militara. Tu tot o zici in gluma de ceva ani, dar sa dea dracu de nu devine asta unica solutie. Si asta pentru ca romanii nu sunt totusi o natie violenta (ne descarcam violenta verbal) ca sa ii ia pe astia cu furcile asa cum ar merita.

@Monica mda…fix mafie. Dar ce mafie de cea mai joasa speta. Al Capone i-ar scuipa intre ochi.
Mafie, mafie dar ce spitale si sistem bun pentru oameni au aia in Italia :wink:

Am prinsa cate ceva din sedinta de guvern. Niciun cuvant despre MCV, dar batut cu pumnul in piept pt cresterea economica cat se poate. Apoi despre rectificarea numita “pozitiva” , luam de la dezvoltare, cultura etc, ca ce ne trebe noua d’astea, cand avem pensii de platit, fratilor?!?

Ce crestere economica? Care crestere economica???

Asta e tot din ciclul “n-a crescut domne pretul la benzina, nu stie lumea de unde sa o cumpere”???!

ahhh si stai asaaaa, cand va exploda rahatul, sa vezi ce o sa urle ca strainii, UE, Merkel, Soros si restul au ce au cu tarisoara.

primii in europa :grin: , zice eurostat, 8,6%

Ahhhhhhhhhaaaaa…aia bazata pe nevoia romanului de a cumpara. Pai da a fost un boost la consum generat de cresterile salariile la bugetari.
Stai sa vedem la anul cand se aduna sumele :wink:

se descurca baietii, iar o rectificare “pozitiva” , taieri de la dezvoltare, cultura… mofturi d’astea, si mergem mai departe.
aa, si sunt tare curioasa cand o sa de Laufer banii la start up nation, ca acum “a renuntat” la vreo 78 de milioane de lei, cica le tre in anii urmatori.

Asta cu sentimentul de mandrie si reusita e pe tema celor de la Electronic Arts care si-au pus toti gamerii in cap cu noul Battlefront. Dupa ce ca cer oricum o gramada de bani pe joc, s-au gandit sa taxeze orice rahatel si sa fie chiar speculanti rau de tot.
Cand oamenii au inceput sa protesteze astia au venit cu o replica corporatista, ieftina de PR: ca domne ei vor sa il faca pe user sa simta sentimentul de accomplishment. Clarrrrr :slight_smile:
Ma rog, au reusit oamenii sa devina virali. Se fac meme-uri in toate domeniile si pe toate temele cu replicile lor neinspirate :smile:

le-au pus sechestru, dar ce sa-i mai mai ia lui Dragnea?? maai are pe numele lui doar un apartament si un hotel pe nush unde, valoarea lu’ peste nu cred ca are. A avut grija cu divortul sa “scape” de ele.
Bietul de el, el cat sa ai reziste, statul paralel, Soros, acu si EU prin OLAf asta, e o conspiratie mondiala sa-l impiedice pe eroul national sa ne duca pe calea cea buna!

Recuperarea prejiduciului ar trebui sa fie prioritara. Degeaba ne bucuram cand mai vedem cate un bandit bagat la puscarie daca banii nu ii mai recuperam.
A iesit Voiculescu din sanatoriu (sa nu fim naivi sa zicem puscarie) ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Nu am auzit sa se fi recuperat ceva.

Cam asa si la Dragnea. Degeaba o sa dam party cand l-om vedea cu catuse daca zecile de milioane de euro sunt tot in buzunarele lui.

Am vazut ca au fost si multi sustinatori ai lui ieri la DNA. :smile: Binenteles, oamenii lor dar printre aia erau si amarati cu mintea plecata de acasa.
Cat de trist mi se pare sa vad asemenea amarati care nu au dupa ce sa bea apa dar apara un hot care le-a luat sansa la o viata decenta. Noaptea mintii.

poate, poate, poateeee!!! Hai futu-i mama ei de viata ca putem, chiar putem! Putem naibii sa nu mai fim atat de prosti! Putem sa nu mai fim hoti, putem sa nu mai acordam nici o toleranta coruptilor si incompetentilor. Putem.

Acum sa vedem si daca vrem. Speranta moare ultima.

Si tot din ciclul putem: dupa ce au inceput sa isi bage coada si in activitatea ONG-urilor as spune ca acum este momentul sa incepeti sa donati cat puteti, unde credeti ca merita.

ONG-uri, platforme jurnaliste independente - acum ori niciodata au nevoie de ajutorul celor care vor mai mult de la tara asta.

Nu va asteptati sa se intample marea cu sarea, dar pic cu pic se face valul mare :wink: Si orice pic conteaza la schimbare. Pentru mine ROI inseamna cand mai vad cate un articol pe Rise Project care mai scoate la iveala caracatita hotilor.
Fie si numai pentru rolul de ghimpe in coasta si tot merita oamenii astia fiecare banut.

Astia sunt oamenii mei:

Un om a ales sa isi piarda carnetul de conducere doar ca sa arate ca NU, nu vrea si nu i se pare firesc sa fie calcat in picioare.
Asta in timp ce altora le e jena, lehamite, frica sau se considera prea buni ca sa se oboseasca sa exprime vreo obiectie de orice fel :wink:

Astept sa ma cheme la Anaf X -(

:angry:
Dacă mi se va cere așa ceva, renunț la cetățenie, fără să clipesc!
Contribui deja, indirect, ajunge!

Stiam de mult ca au inceput sa ne trimita scrisori ca sa le completam formularul. Ahh, si nu ai vazut formularul. Iti cere contractul de munca, adresa unde stai in strainatate etc etc. :rage:

Vezi doamne, nu o sa te puna sa platesti, ci doar vor sa vada ca ai platit taxe in tara unde te-ai stabilit…ceva de genul.
Dar ok, hai sa zicem ca pot accepta sa completez un formular (desi nu mi se pare firesc sa le dau lor date despre contractul meu de munca de aici si alte cele). Il completam, hai treaca de la noi.

DAR de ce pm sunt invitata la sediul ANAF?!? In afara faptului ca vrei sa arati ca ai coaie si putere si ca tot ce iti doresti este sa umilesti cetatenii…alta explicatie nu pot gasi.

Da, asta este aiurea, ca te pun pe drumuri sa dai declaratii de-a-n boulea, dar eu as trimite fix prin posta cu confimare de primire si cerere sa-mi trimita inapoi nr de inregistrare.
In fine, nu stiu toate datele, dar stiu sigur ca sunt o gramada de functionari prosti, prosti de bubuie, prosti pana la cer si inapoi, prosti de unde s-au rupt prostii si as putea continua inca o ora asa.
Conventii prinind evitarea dublei impuneri sunt inca de pe vremurile aleaaaa, ca doar am gasit pe site-ul anaf, chiar tara din speta.
https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/AsistentaContribuabili_r/Conventii/Norvegia.htm
Mai din zilele noastre:

salariile și alte remunerații similare obținute de un rezident al unui stat contractant pentru o activitate salariată sunt impozabile numai în acel stat, în afară de cazul când activitatea salariată este exercitată în celălalt stat contractant. Dacă activitatea salariată este astfel exercitată, asemenea remunerații sunt impozabile în celălalt stat.

https://lege5.ro/Gratuit/geydenryhe2q/conventia-intre-romania-si-regatul-norvegiei-pentru-evitarea-dublei-impuneri-si-prevenirea-evaziunii-fiscale-cu-privire-la-impozitele-pe-venit-din-27042015/2

Nici prin posta nu cred ca o sa ma obosesc. Chiar nu mai am nici cea mai mica datorie pentru mizerabilii astia.
Vrei sa imi spui ca le e greu sa vada cat si cum a muncit un cetatean in alta tara UE?!

Si da, binenteles ca se stie de cand lumea si pamantul ca impozitul se plateste doar intr-un stat. Dar de ce sa nu faca frecusuri daca pot?
Hahalere cu foamea-n gat, precum hienele in timpul iernii.