Democratia este o continua lupta/PSD ciuma rosie!

Poftim? Unde l-ai vazut? Ai mei nu mi-au pomenit nimic, nu cred ca am primit. Si asa, eh? Sa vada ei ca am platit eu taxe in tara unde locuiesc? :joy::joy::joy:
Si adresa?! Nu ma innebuni! Vai, cat de imbecili ne cred!!! :rage:

Stim ma, toti vrem sa scapam de astia, si eu incep sa vad usor usor o raza de speranta, dar acu sa nu ne panicam fara sa studiem un pic. Nu ma refer la voi, ci laa aia de comenteaza aprins la postare.
Cred totusi ca asta este practica in EU (chiar daca in speta este vb de tara non EU), eu ma refer la noi, ca cetateni EU, pentru ca am mai auzit-o si in cazul altor cetateni europeni. Si care da, se duc si le declara, si fac dovada ca si-au platit impozitele.
Explicatii mai multe aici

Nu ma incadrez in niciuna din categoriile de mai sus si am indoieli ca sunt multi care se incadreaza!
Plecata din Ro din 2002, sunt 15 ani, ce anume ar putea fi neclar? Vizitez tara o data la 4-5 ani! Nu-mi vine sa mai vin deloc!
'mnezeii mamii lor! :rage:

@Samoa Nu mai gasesc in mailuri/mesaje porcaria. Mi-a dat-o cineva din interiorul sistemului. Acum pe net vad ca arata altfel formularul 201. Ori s-or fi sucit si au lasat varianta mai veche si mai aerisita, ori surpriza e inca in stadiul de pregatire. Vom vedea.

@Ziggy tu esti mai optimista de felul tau. Nu stiu ce practica de UE este mizeria asta birocratica. Dar in Cehia nu am vazut si nu am auzit asa ceva, in UK nexam.
Sa mai confirme si restul fetelor care stau prin alte state UE.

Hai sa nu le mai gasim astora scuze, comparand diversele situatii de rahat pe care le creeaza, cu cine stie ce situatii exceptionale care se regasesc si la altii. Evident ca se poate si mai rau, evident ca poate sunt si alti imbecili incompetenti in UE. Dar nu ne comparam cu ce e mai prost si ineficient.

Suntem in 2017! In UE, inca! Si cu toate astea, tara noastra bananiera te cheama la sediul institutiei sa lasi o cerere absolut redundanta.

In plus, nimic din ce vine de la hotii astia ordinari nu va primi prezumtia de nevinovatie de la mine. Cand l-am prins pe hot cu mana in buzunar, nu mai stau sa il invit la o cafea la mine acasa.

@Samoa https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/formulare/A2_OMFP_1099_2016.pdf

Daaaa, dar eu am zis clar ca asta e de rahat, cu mersul la sediu!!! Exact bananieri! Si nu ma starni, ca am poveste f recenta, drept pt care am renuntat sa ma mai dau cu capul de pereti, am facut ditai adresa cu acte atasate, la posta cu confirmare de primire si mai departe sa se spele pe cap.
Am zis ca nu e prima oara cand aud de treaba asta in EU, pt ca de ani buni tot am scos NIF-uri pt greci cu domiciliu fiscal, sa arate acolo ca isi platesc impozitele aici pt veniturile obtinute in Romania.

Si pt tot felul de venituri, nu doar salarii, impozit pt vanzare imobile, pt chirii, dividende etc.

Pai si la greci de ce fac asta? De prea mult bine sau pentru ca e foamea mare si s-au apucat de ani de zile sa haituiasca oamenii si sa incerce sa scoata bani si din piatra seaca?!

Aceeasi poveste este si la hotii nostri. Fac asta pentru ca se goleste visteria si poate mai prind vreun ciolan, nu ca ar fi asa procedura in tari UE.
Ruptii-n fund pun portareii pe oameni.

Exact mai!! Uite si asta, esti haituita de dimineata pana seara, institutia nu ajuta in nici un fel contribuabilul, dar de stat cu mana-ntinsa si facut viata imposibila sunt primii! Pai sa nu te apuce spumele marii si sa le zici numai de cele sfinte!?!

aha, am gasit @Samoa si @Daria

Norme de aplicare Cod Fiscal 2016- Titlul IV Impozitul pe venit:

(19) În aplicarea prevederilor art.76 alin.(4) lit. o) din Codul fiscal, veniturile
din activităţi dependente desfăşurate în străinătate şi plătite de un angajator nerezident
nu sunt impozabile şi nu se declară în România potrivit prevederilor Codului fiscal.

Deci n-aveti nicio declaratie de facut, relax.

Haha, nici dacă mi se cerea, nu făceam! Din pur prințip, na! :grin:

Dupa cum ziceam, nu o sa fiu in veci relaxata cu aceste hahalere. Ma astept la ce e mai rau. Si, incet-incet se tot demonstreaza in ce directie merg oamenii. Deci nu, nu exista relaxare cu teroristii astia la putere.
Astept sa vad ca ma insel. Asta m-ar bucura nespus. Momentan insa sunt realista.

Tu faci ca mister :smile: ca ii mai zisesera amici/colegi ca au primit rahaturi de completat.

Sa zicem ca daca primesc un plic decent sau un email…poate o sa ma obosesc. In fond, nu mi-e greu sa respect legea (chiar si legea hotilor) dc e musai.
Dar sa nu ma ia cu kkturi de genul: zi-ne adresa angajatorului, zi-ne daca ai masina, zi-ne unde e adresa unde stai cu chirie si alte bazaconii.

Iar daca primesc invitatie sa ma duc pana la ANAF…atunci sa vedeti aici agresivitate verbala. :smile:

Si inca ceva @Daria, si sa nu imi zici ca’s avocatul diavolului :rofl:
Dar eu vad o data care seamana a martie 2016 pe adresa aia de la ANAF, cam fara legatura cu astia…
Nu ca ar fi lucrurile mai roz acum, dimpotriva.
Ori e facatura, ori a fost trimisa de niste functionari prosti, ori nu stim toate datele problemei. Pt ca da, in cazul in care a muncit in Norvegia, dar veniturile salariale au fost platite de catre sau in numele unui angajator din Ro, se impoziteaza aici. Asta fiind exceptia.
Nu stiu de cand e dracia asta in Grecia, NIF-uri am scos de prin 2009, dar strict pt activitati independente…
Cred ca normele de aplicare sunt f clare.

Tu vrei sa ma enervezi :smile: Nici sa nu indraznesti :smile:

Cu astia sufli si-n iaurt si te apuci sa pui lacate la usa, la poarta, sa tragi mobilele in fata usii ca sa nu poata intra cu forta :smile: Faci pe dracu-n patru sa te aperi si pui raul in fata. Iei o bata langa scaunul soferului…de-astea asa, mai pentru hoti :smile:

Tu ca o doamna, zici ca e ok, te bazezi ca suni la 112 pentru ca…lege.

Dupa cum ziceam, io-s mai paranoica cand am de-a face cu hoti ordinari. Apar geanta din principiu :slight_smile:
Pana la o proba contrara ff evidenta, eu nu cred in intentiile lor nevinovate si nu ofer prezumtie de nevinovatie.

stii ca is cu despicatul firului in patru cand sunt chestiuni din astea, dar tocmai pentru a avea cu ce sa le dau in cap. Nu am cum sa ma duc la anaf sa tip hotilor si banditilor, le bag adresa cu art cutare si cutare, adio si-un praz verde.

Eu ti-as face galerie :smile: Si te duci si cu o vuvuzea :smile: :smile: :smile: :joy::joy::joy::joy:

Cateva crize de isterie am fact, si mai mult ca sigur o sa mai fac, deja este un ritual :))))
N-ai ce sa le faci, sunt acolo pe pozitii de 20 de ani si mai bine, indiferent ce sefi au avut in Victoriei.

Ma streseaza subiectul asta de cateva luni de cand tot aud ca trebuie sa completam formularul ca altfel din ianuarie se pun pe trimis amenzi.
Si nu vreau sa le trimit contractul meu de munca de aici, nu inteleg de ce le-ar trebui sa il vada.

Mister sub nicio forma nu vrea sa le trimita copii dupa nimic de aici.

@Hortensie Nu trimiteti ca nu trebuie.
Veniturile din activităţi dependente desfăşurate în străinătate şi plătite de un angajator nerezident nu sunt impozabile în România, potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, nu se declară şi nu fac obiectul creditului fiscal extern.
Temei legal: - art. 90 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare,

• OPANAF nr 52/2012 pentru aprobarea modelului şi conţinutului unor formulare prevăzute la titlul III din
    Codul fiscal, cu modificări aduse prin OPANAF nr. 3605/2015.

In teorie si eu inteleg ca nu au cum sa ma impoziteze in tara cata vreme lucrez si platesc impozit in Irlanda.
Dar atunci de ce au facut atatea valuri ca trebuie toti romanii plecati peste hotare sa completeze si sa le trimita formularul plus documentele aferente ca altfel incep sa trimita amenzi? :flushed: